Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?

Na wybór pompy ciepła powinny wpływać parametry samego urządzenia jak i parametry instalacji grzewczej, z jaką współpracuje pompa ciepła.

aktualizacja: 2020-12-22 05:31:27

Wskaźnikiem, który opisuje efektywność jej działania oraz górnego źródła (temp. instalacji grzewczej), który liczony jest wg określonych norm. Mówiąc prościej, im większa wartość COP, tym efektywniej i oszczędniej pracuje pompa ciepła. Współczynnik COP opisuje chwilową efektywność, ponieważ temperatury pracy zmieniają się w ciągu sezonu grzewczego. Dlatego wymieniony współczynnik pozostaje w ścisłej relacji z takimi parametrami jak: temperatura dolnego źródła czy temperatura zasilania instalacji grzewczej.

Prawidłowo dobrana instalacja dolnego źródła zapewni dostarczenie odpowiedniej ilości energii o odpowiedniej temperaturze. Im wyższa, tym efektywniej pracuje urządzenie. Natomiast zaprojektowanie niskotemperaturowej instalacji grzewczej, np. podłogowej, powoduje, że sprawność działania pompy ciepła wzrasta, w przeciwieństwie do instalacji o wyższych temperaturach np. grzejnikowej.

Drugim wskaźnikiem, na który również warto zwrócić uwagę, jest współczynnik sezonowej efektywności grzewczej ŋs (eta s) podawany w %. Jego wartość podaje się obligatoryjnie dla każdego urządzenia grzewczego od września 2015 roku. Ŋs wyznacza się poprzez symulację pracy urządzenia przez cały sezon grzewczy w trzech różnych strefach klimatycznych: ciepłej, umiarkowanej i chłodnej. Polska jako kraj została zakwalifikowana do strefy klimatu chłodnego, dlatego szukając danych o tym wskaźniku, warto sprawdzić informacje właśnie dla tej strefy. Im wyższa jest wartość ŋs tym wyższa jest efektywność pracy urządzenia przez cały sezon grzewczy czyli większe oszczędności dla użytkownika pompy ciepła.

Czasami zdarza się, że pompa ciepła ma wysoki współczynnik COP, jednak jego sezonowy współczynnik efektywności już nie. Oznacza to, że konstrukcja pompy ciepła, nie została zoptymalizowana do pracy z wysoką efektywności przez cały rok, ale tylko do osiągania wysokiej chwilowej efektywności. Od września 2015 każdy producent oprócz etykiety energetycznej urządzenia, gdzie podawana jest klasa energetyczna np. A+, ma obowiązek przygotowania karty produktu, gdzie podana jest wartość ŋs.

Oprócz parametrów mówiących o efektywności działania pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu oraz sposób wytłumienia wibracji. W pompach ciepła gruntowych, które najczęściej stoją wewnątrz budynku mieszkalnego, istotne jest, aby były one wytłumione akustycznie. Przykładem może być pompa ciepła Buderus Logatherm WPS, gdzie obudowa urządzenia wytłumiona jest specjalną pianką dźwiękochłonną, połączenia hydrauliczne wewnątrz urządzenia wykonane są za pomocą elastycznych połączeń zapobiegającym przenoszeniu wibracji na instalację grzewczą.

Sprężarka ma wbudowany płaszcz wytłumiający, a jej "pływające" posadowienie sprawia, że wibracje nie przenoszą się na obudowę. W przypadku pomp ciepła powietrznych, które stoją na zewnątrz budynku, trzeba również zwrócić uwagę na emisję hałasu, ponieważ może on zakłócać spokój zarówno użytkownikowi jak i sąsiadom, szczególnie w nocy. Ogólny poziom głośności powinien być na jak najniższym poziomie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że ustawienie urządzenia względem otoczenia też ma znaczenie. Jeśli w pobliżu znajdują się jakieś przeszkody w postaci np. ścian, może to wpłynąć na zwiększenie słyszalności pompy ciepła, dlatego należy stosować się do wytycznych montażowych. Dodatkowo niektóre pomp ciepła dostępne na rynku posiadają specjalne nocne tryby pracy, gdzie głośność urządzenia jest obniżana w ciągu nocy. Cicha praca ma zapewnić komfort użytkowania przez wiele lat i nie zakłócać codziennego spokoju.

Jeszcze jednym parametrem na który warto zwrócić uwagę, wynikającym bardziej z komfortu użytkowania pompy ciepła jest funkcja chłodzenia. W pompach ciepła może dostarczać chłód na dwa sposoby poprzez aktywne działanie urządzenia lub w sposób pasywny. Pierwszy sposób jest najczęściej spotykany w pompach ciepła, gdzie źródłem energii jest powietrze np. Buderus Logatherm WLW196i AR lub Logatherm WPLS.2, natomiast drugi w pompach ciepła gruntowych. Uzyskany chłód, można wykorzystać do obniżenia temperatury w pomieszczeniach, bez konieczności instalowania dodatkowych klimatyzatorów w pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać niższą temperaturę i osiągnąć lepszy komfort cieplny.

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje