Użytkownicy kotłów, niejednokrotnie pozostawiają go jako rezerwowe źródło ciepła. W większości instalacji olejowych i gazowych zasilanie centralnego ogrzewania jest ustawione na temperaturę od 70°C do 75°C. Ta wysoka temperatura jest potrzebna z reguły tylko do przygotowania c.w.u. Dodatkowe elementy regulacyjne w systemie grzewczym, takie jak zawory mieszaczowe i termostaty, zapobiegają przegrzaniu budynku. Jeżeli pompa ciepła będzie zamontowana w istniejącej już instalacji, to wówczas niezbędne jest ustalenie rzeczywistej, koniecznej temperatury zasilania i powrotu, aby można było wyznaczyć odpowiednie prace termomodernizacyjne.
Warto skupić się na wymianie okien, redukcji strat wentylacyjnych; izolacjach sufitów, połaci dachowych i fasad. Niewątpliwie ma to wpływ na dobór powietrznej pompy ciepła, ponieważ mniejsze zużycie ciepła umożliwia zastosowanie mniejszej mocy, a co za tym idzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenie, obniżenie temp. na zasilaniu centralnego ogrzewania oraz zmniejszenia strat ciepła budynku
Jeśli moc pompy zostanie przewymiarowana – cykl jej pracy będzie trwał cały czas, natomiast w wypadku, gdy moc zostanie dobrana na zbyt niskim poziomie wówczas będzie używać grzałki dodatkowej nadto często, aby utrzymać ciepło na stałym poziomie. Należy zwrócić na to uwagę, gdyż prawidłowy dobór może uchronić przed ewentualnymi kosztami w dłuższej perspektywie czasu.
Sylwia Sowa
Doradca handlowy VIESSMANN Sp. z o.o.
fot. VIESSMANN
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej