Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Dwie podstawowe grupy urządzeń tego typu to pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz te przeznaczone wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Te pierwsze najczęściej zasilają obieg centralnego ogrzewania jak i wody użytkowej. Należy zadać sobie pytanie czy  pompa ciepła ma być jedynym urządzeniem grzewczym w domu, czy ma być wspomagana kotłem gazowym czy kominkiem.

aktualizacja: 2021-07-27 09:18:36

Użytkownicy kotłów, niejednokrotnie pozostawiają go jako rezerwowe źródło ciepła. W większości instalacji olejowych i gazowych zasilanie centralnego ogrzewania jest ustawione na temperaturę od 70°C do 75°C. Ta wysoka temperatura jest potrzebna z reguły tylko do przygotowania c.w.u. Dodatkowe elementy regulacyjne w systemie grzewczym, takie jak zawory mieszaczowe i termostaty, zapobiegają przegrzaniu budynku. Jeżeli pompa ciepła będzie zamontowana w istniejącej już instalacji, to wówczas niezbędne jest ustalenie rzeczywistej, koniecznej temperatury zasilania i powrotu, aby można było wyznaczyć odpowiednie prace termomodernizacyjne.

Warto skupić się na wymianie okien, redukcji strat wentylacyjnych; izolacjach sufitów, połaci dachowych i fasad. Niewątpliwie ma to wpływ na dobór powietrznej pompy ciepła, ponieważ mniejsze zużycie ciepła umożliwia zastosowanie mniejszej mocy, a co za tym idzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenie, obniżenie temp. na zasilaniu centralnego ogrzewania oraz zmniejszenia strat ciepła budynku

Jeśli moc pompy zostanie przewymiarowana – cykl jej pracy będzie trwał cały czas, natomiast w wypadku, gdy moc zostanie dobrana na zbyt niskim poziomie wówczas będzie używać grzałki dodatkowej nadto często, aby utrzymać ciepło na stałym poziomie. Należy zwrócić na to uwagę, gdyż prawidłowy dobór może uchronić przed ewentualnymi kosztami w dłuższej perspektywie czasu.

Sylwia Sowa
Doradca handlowy VIESSMANN Sp. z o.o.
fot. VIESSMANN

 

 

 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA