Pompa ciepła - o czym warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła - o czym warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Zastanawiając się nad pompą ciepła, należy przede wszystkim spojrzeć na obecną instalację ogrzewania. Istotną kwestią jest jej stan oraz średnice rurociągów w niej zastosowanych.

aktualizacja: 2022-05-25 11:48:58

W przypadku starszych budynków, instalacja pompy ciepła będzie wyposażona w bufor. Jest to zbiornik np. 120 litrów dający odpowiednie warunki pracy dla powietrznej pompy ciepła i niezależnie od tego, jak sterowana oraz wykonana jest instalacja C.O. Dzięki temu gwarantuje to odpowiedni odbiór ciepła oraz jego źródła przy procesach odszraniania parownika. Można powiedzieć, że ten element to swoista granica pomiędzy instalacją pompy ciepła, a zastaną instalacją ogrzewania.

W przypadku pompy ciepła np. Euros Energy, będzie ona dobrze i ekonomicznie pracować, jeżeli z bufora ciepło będzie odbierane sprawnie. Zależy to m.in. od średnic rurociągów po stronie instalacji C.O. Jeżeli pomiędzy buforem, a np. rozdzielaczami będzie zastosowana rura o zbyt małym przekroju, to mimo, iż pompa ciepła ma odpowiednią moc, to instalacja nie będzie mogła jej przekazać do odbiorników ze względu na zbyt mały przepływ. Co więcej, będą z tym związane dalsze konsekwencje wynikające z niemożności dobrania odpowiednich parametrów sterowania pompą ciepła. W skrajnych przypadkach nawet jej okresowym zamrażaniem.

Należy pamiętać, że im większy przepływ czynnika w instalacji odbioru ciepła od pompy ciepła, tym większa jej wydajność, żywotność i opłacalność. Dlatego też nie powinniśmy oszczędzać i wybierać mniejszych średnic.. To samo dotyczy instalacji nowych. Przewymiarowana rura nie zaszkodzi, zbyt mała natomiast prowadzi do szeregu problemów.

Kontynuując kwestię odbioru ciepła w nowych budynkach, warto stosować zasadę: "im prościej tym lepiej". Najefektywniejsze instalacje to te, które mają jednolity system rozbioru ciepła. Jest to na przykład sama instalacja ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie pozwala na uproszczenie układu sterowania, a w przypadku pomp ciepła, nie wymaga dodatkowej automatyki. Wszystko co potrzebne jest w samym sterowniku. Posiadając taką czystą instalację, możemy pracować na najniższej możliwej temperaturze.

Powietrzna pompa ciepła pracuje najlepiej, gdy nie musi się odstawiać, tylko może modulować swoją moc z wykorzystaniem inwertera. Proces odszraniania jest efektywniejszy, jeżeli nie występuje w okresach częstych wyłączeń i włączeń. Układ podłogowy z pompą ciepła pracuje najlepiej przy stale załączonej pompie odbioru.

Należy podkreślić, iż w domu jednorodzinnym zawory elektroniczne na rozdzielaczach są niepotrzebne. Temperaturę w pomieszczeniu można ustawić rotametrami (na początku pierwszego okresu grzewczego) i później o tym zapomnieć, tak jak i o całej pompie.

Podsumowując, im prostsza instalacja i im większy w niej przepływ, tym pompa ciepła pracuje taniej, wydajniej i bezawaryjnie.

EKSPERT Euros Energy: Dr inż. Marcin Bugaj od 2011 roku zajmuje się w praktyce wieloźródłowymi systemami energetycznymi opartymi o OZE i magazynowanie energii. Od 2013 roku pracuje jako Adiunkt na Politechnice Warszawskiej. Zbudował tzw. "żywe laboratorium" Politechniki Warszawskiej - Laboratorium Zrównoważonych Systemów Energetycznych. Od roku 2019 pełni rolę Kierownika Laboratorium B+R w Euros Energy. Jest członkiem zespołu, który opracował zwycięską koncepcję Ciepłowni Przyszłości budowanej w Lidzbarku Warmińskim.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!