Które ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Które ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne?

Bardzo często poruszamy temat dotyczący źródeł ogrzewania. Do tej pory nie zastanawialiśmy się, które z nich jest najbardziej ekologiczne. Powoli kończą się dni na wymianę kopciucha, więc to chyba dobry moment by poruszyć tą kwestię. Wraz z Karolem Żochowskim, specjalistą ds. produktu firmy NETSU S.A. przedyskutowaliśmy ten temat.

Dlaczego zrobiło się tak głośno o ekologicznym ogrzewaniu?

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, narastającym problemem smogu oraz silną reakcją polityczną wielu państw i organizacji dążących do ochrony i poprawy środowiska bardzo ważny stał się zwrot ku możliwie ekologicznym i czystym sposobom ogrzewania.

Pierwszym krokiem do poprawy otoczenia nas wszystkich, równocześnie najbardziej zauważalnym jest pozbycie się zanieczyszczeń związanych z bezpośrednim spalaniem w przydomowych piecach. Zatem od razu możemy odrzuć wszystkie urządzenia na węgiel i jego pochodne jako nieodpowiednie do nadchodzących wyzwań. Oczywiście nic nie zastąpi przyjemnego zimowego wieczoru przy kominku z trzeszczącym drewnem, ale to są zastosowania rekreacyjne, znacznie rzadziej grzewcze.

W takim razie jakie źródło ogrzewanie będzie odpowiednim wyborem?

Konsument często staje przed trudnym wyborem gaz czy pompa ciepła. Ogrzewanie gazem generuje spaliny, mimo to było i jest uznawane za wydajne i ekologiczne - szczególnie w porównaniu z innymi spalanymi materiałami - sposób pozyskiwania ciepła. Jednak ostatnie kontrowersje związane z cenami gazu stawiają tę metodę pod znakiem zapytania. Wciąż też pozostaje nierozwiązany problem spalin, zatem można się spodziewać postępujących ograniczeń prawnych w stosowaniu gazu jako źródła ciepła w najbliższej przyszłości. Jedynym niegenerującym bezpośrednio smogu źródłem energii pozostaje więc energia elektryczna. Tutaj pompa ciepła nie ma alternatywy. Pompy ciepła pozyskują gros energii z otoczenia.

Skoro potrzeba prądu, to czy aby na pewno ekologicznie?

Niezależnie czy mówimy o gruntowych, powierzchniowych czy powietrznych pompach ciepła to ich zapotrzebowanie na energię elektryczną stanowi tylko ułamek ich wydajności generowanego ciepła. Urządzenia potrzebują prądu do napędzenia systemu, pompek obiegowych czy sprężarek jednak ciepło, w przypadku pomp powietrze-woda NETSU, pochodzi bezpośrednio z powietrza. Stąd tak ważny współczynnik COP opisujący, ile KW ciepła otrzymamy zużywając 1kw mocy elektrycznej.

Tutaj znajdujemy główny atut pomp ciepła, COP pomp zawsze wynosi więcej niż 1 a przy właściwym doborze powinno się utrzymywać średnio w granicach 3-4. "Klasyczne" grzejniki i piece elektryczne nigdy nie wytworzą więcej energii niż pobrały a odliczając straty energii wynikające z przekazu w najlepszym razie COP wyniesie 0,9. Pompy ciepła pozostają w tym względzie bezkonkurencyjne. Dostrzegają to zarówno konsumenci jak i prawodawcy wspierając rozwój pomp ciepła i równocześnie od lat wymuszając na producentach stosowanie bardziej efektywnych, tańszych i przede wszystkim bardziej ekologicznych rozwiązań.

Czy wprowadzane są innowacje, które sprawią by urządzenie było jeszcze bardziej ekologiczne?

Oczywiście! Dobrym przykładem jest wymiana, w całym przemyśle, dawniej używanych czynników chłodniczych takich jak r410, szkodliwych dla powłoki ozonowej i będących dużym obciążeniem środowiskowym, na nowoczesne i przyjaźniejsze środowisku czynniki jak r32 używany w pompach NETSU.

W takim razie możemy wskazać zwycięzcę…

Bez zwątpienia można powiedzieć, że pompa ciepła to najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania, któremu nie może dorównać żadne inne źródło.

Okazuje się, że pompa ciepła nie ma sobie równych. Nieznaczny wpływ na środowisko pozwala na określenie tych urządzeń jako najbardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Czy cały czas zwiększająca się świadomość ekologiczna i wiedza w temacie usprawni decyzje nad wyborem źródła ogrzewania w domach?

Karol Żochowski, specjalista ds. produktu firmy NETSU S.A.
Karol Żochowski, specjalista ds. produktu firmy NETSU S.A.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Norbert

17 Lis 2021, 08:51

Super sprawa. Świetne pompy mają już w ofercie nawet polscy producenci.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!