Odpowiedź eksperta: Złączki zaciskane do rur PEX łączone są poprzez zaciśnięcie pierścienia pełnego lub rozciętego podczas dokręcania nakrętki mocującej. Zwykle połączenie takie jest rozbieralne, co ułatwia wszelkie przeróbki, a elementy złączki mogą zostać ponownie użyte. Natomiast połączenia zaprasowywane są nierozbieralne, a połączenie zapewnia zaciśnięcie zewnętrznej tulei za pomocą specjalnej praski.
Praktycznie w większości przypadków oba systemy złączek mnogą być stosowane zamiennie z wyjątkiem połączeń zabetonowanych, gdzie należy używać wyłącznie złączek zaprasowanych. Charakteryzują się one bowiem większą odpornością w przypadku wystąpienia w instalacji naprężeń mechanicznych (skurcz betonu, pęknięcia, odkształcenia konstrukcji).
W domach jednorodzinnych konieczność dokonywania połączeń zabetonowanych występuje rzadko, gdyż najczęściej są one wykonywane przy odsłoniętych podłączeniach armatury, a rozdzielaczowy system instalacji wodnych i centralnego ogrzewania ogranicza do minimum konieczność zamontowania zakrytych trójników czy wyprowadzeń do armatury. Zresztą i w takich miejscach nie są one zakrywane "na sztywno" w podłożu, a prowadzenie rur w osłonie, tzw. peszlu, pozwala na odizolowanie rur od odkształceń podłoża.
Natomiast przy układaniu rur do ogrzewania podłogowego obowiązuje zasada wykonywania poszczególnych pętli grzewczych bez połączeń z jednolitego odcinka rury między wyjściem i powrotem do rozdzielacza. Niezależnie od rodzaju połączenia istotne dla jego szczelności i trwałości będzie właściwe przygotowanie końcówki rury i wykonanie połączenia. Rura powinna być obcięta prostopadle do jej osi przy użyciu nożyc do rur, a wewnętrzna krawędź sfazowana przy pomocy specjalnego freza-kalibratora.
Przed połączeniem rury ze złączką uszczelki pierścieniowe należy zwilżyć płynem poślizgowym (np. roztworem mydła), co ułatwi połączenie i jednocześnie zapobiegnie ewentualnemu odkształceniu o-ringu (uszczelki). Rura musi być wsunięta w złączkę na pełną głębokość, a podczas zaciskania czy zaprasowywania nie można dopuścić do wystąpienia sił dążących do zsunięcia złączki z rury. Przed uruchomieniem instalacji należy przeprowadzić próbę szczelności, przy czym w przypadku instalacji c.w.u. i c.o. należy wykonać ja w stanie zimnym i gorącym.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: System KAN-therm Press/Press LBP (fot. KAN-therm)