Jaka jest różnica między złączkami zaciskanymi i zaprasowywanymi do rur warstwowych PEX?

Jaka jest różnica między złączkami zaciskanymi i zaprasowywanymi do rur warstwowych PEX?

Jaka jest różnica między złączkami zaciskanymi i zaprasowywanymi do rur warstwowych PEX? Czy można je stosować zamiennie, gdyż nie ukrywam, że ze względu na niższe ceny i łatwiejszy montaż chciałbym zastosować złączki zaciskane.

Odpowiedź eksperta: Złączki zaciskane do rur PEX łączone są poprzez zaciśnięcie pierścienia pełnego lub rozciętego podczas dokręcania nakrętki mocującej. Zwykle połączenie takie jest rozbieralne, co ułatwia wszelkie przeróbki, a elementy złączki mogą zostać ponownie użyte. Natomiast połączenia zaprasowywane są nierozbieralne, a połączenie zapewnia zaciśnięcie zewnętrznej tulei za pomocą specjalnej praski.

Praktycznie w większości przypadków oba systemy złączek mnogą być stosowane zamiennie z wyjątkiem połączeń zabetonowanych, gdzie należy używać wyłącznie złączek zaprasowanych. Charakteryzują się one bowiem większą odpornością w przypadku wystąpienia w instalacji naprężeń mechanicznych (skurcz betonu, pęknięcia, odkształcenia konstrukcji).

W domach jednorodzinnych konieczność dokonywania połączeń zabetonowanych występuje rzadko, gdyż najczęściej są one wykonywane przy odsłoniętych podłączeniach armatury, a rozdzielaczowy system instalacji wodnych i centralnego ogrzewania ogranicza do minimum konieczność zamontowania zakrytych trójników czy wyprowadzeń do armatury. Zresztą i w takich miejscach nie są one zakrywane "na sztywno" w podłożu, a prowadzenie rur w osłonie, tzw. peszlu, pozwala na odizolowanie rur od odkształceń podłoża.

Natomiast przy układaniu rur do ogrzewania podłogowego obowiązuje zasada wykonywania poszczególnych pętli grzewczych bez połączeń z jednolitego odcinka rury między wyjściem i powrotem do rozdzielacza. Niezależnie od rodzaju połączenia istotne dla jego szczelności i trwałości będzie właściwe przygotowanie końcówki rury i wykonanie połączenia. Rura powinna być obcięta prostopadle do jej osi przy użyciu nożyc do rur, a wewnętrzna krawędź sfazowana przy pomocy specjalnego freza-kalibratora.

Przed połączeniem rury ze złączką uszczelki pierścieniowe należy zwilżyć płynem poślizgowym (np. roztworem mydła), co ułatwi połączenie i jednocześnie zapobiegnie ewentualnemu odkształceniu o-ringu (uszczelki). Rura musi być wsunięta w złączkę na pełną głębokość, a podczas zaciskania czy zaprasowywania nie można dopuścić do wystąpienia sił dążących do zsunięcia złączki z rury. Przed uruchomieniem instalacji należy przeprowadzić próbę szczelności, przy czym w przypadku instalacji c.w.u. i c.o. należy wykonać ja w stanie zimnym i gorącym.

Łączenie rur PEX

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: System KAN-therm Press/Press LBP (fot. KAN-therm)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Dywersant
25-03-2018 12:52
Jak chcecie komentować poniższy artykuł to wypadało by go przeczytać i zrozumieć , a wiekszosc z was pisze albo nie na temat albo myli pojęcia i wychodzą bzdury np.(oring - gumowy pierscień , a nie mosiezna tulejka), hydraulik który nie potrafi rozebrać i złożyć skreconej złączki ...
Gość mateo 67
08-12-2017 21:15
dlaczego tu sięwypowiadają takie typy co nie mają ZIELONEGO POJĘCIA
Gość Pośrednik w sprzedaży domów
01-11-2016 21:09
"W domach jednorodzinnych konieczność dokonywania połączeń zabetonowanych występuje rzadko, gdyż najczęściej są one wykonywane przy odsłoniętych podłączeniach armatury, a rozdzielaczowy system instalacji wodnych i centralnego ogrzewania ogranicza do minimum konieczność zamontowania ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz