Elektryczne ogrzewanie podłogowe - rozwiązanie bez wad

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - rozwiązanie bez wad

Co zrobić, aby z jednej strony ograniczyć straty energii na ogrzewanie budynku, a z drugiej strony, jaki system ogrzewania zapewni maksymalna wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego i do tego za jak najniższą cenę…?

aktualizacja: 2021-05-17 12:16:12

Dlaczego najlepszym systemem grzewczym jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Po pierwsze, jest to system niecentralny, pozwalający w dowolny sposób kształtować niezależną temperaturę w każdym z pomieszczeń osobno.

Po drugie ogrzewanie jest realizowane na dużej powierzchni pomieszczenia, ale za to niską temperaturą, co sprawia, że nie występuje z jednej strony konwekcja, a z drugiej możliwe jest utrzymanie właściwej wilgotności. Właśnie te aspekty są bardzo ważne dla osób cierpiących na alergie pyłkowe, gdyż najczęściej w okresie grzewczym to drobinki kurzu unoszące się w powietrzu sprawiają chorym najwięcej dolegliwości.

W jaki sposób dobrać moc przydomowej elektrowni fotowoltaicznej, i jak skalkulować moc urządzeń grzejnych?

Punktem wyjścia musi być powierzchnia użytkowa budynku i jego klasa energooszczędności.

Dla budynku energooszczędnego np. o powierzchni użytkowej 130 m² moc instalacji ogrzewczej powinna wynosić około 40W/m². Mnożąc tę wartość przez powierzchnię, otrzymamy 5200 W na samo ogrzewanie. Dodajemy do tego moc niezbędną do zapewnienia potrzeb bytowych (ciepła woda, oświetlenie, wyposażenie AGD i RTV) i otrzymujemy około 3 do 5 kW dodatkowo.

Zatem całkowita moc przydomowej elektrowni fotowoltaicznej powinna wynieść w tym wypadku do 8 do 10 kW pików.

Jeżeli możliwości techniczne (wielkość działki lub powierzchnia dachu) nie pozwalają na instalację ogniw o właściwej do zbilansowania potrzeb mocy, to i tak instalacja fotowoltaiczna w znaczny sposób zminimalizuje koszty eksploatacyjne budynku.

Czy każdy rodzaj ogrzewania podłogowego elektrycznego sprawdzi się w domach energooszczędnych?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, musimy uzmysłowić sobie cechy charakterystyczne konstrukcji domów niskoenergetycznych.

Są to budynki bardzo ciepłe, z reguły wyposażone w mechaniczna wentylację wzbogacona o centralę rekuperacyjną. Mące dużą powierzchnię oszklenia od południa, aby dodatkowo korzystać z promieni słonecznych w mroźne zimowe bezchmurne dni.

W takim wypadku najbardziej odpowiednim, będzie ogrzewanie elektryczne realizowane bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi. Ma ono stosunkowo niewielką bezwładność, co z jednej strony umożliwi szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniach, a z drugiej nie dopuści do przegrzewania się gdy operują promienie słoneczne.

Aranżacja maty grzejnej w łazience
Aranżacja maty grzejnej w łazience

Metody montażu ogrzewania elektrycznego

W zależności od rodzaju pokrycia podłogi do dyspozycji mamy zasadnicze 2 systemy montażu:

  • maty grzejne ELEKTRA MD montowane w zaprawie klejowej lub w wylewce samopoziomującej;
  • folie grzejne ELEKTRA WoodTec™ - dedykowane do tak zwanego suchego montażu bezpośrednio pod panele lub deski warstwowe.

Oba systemy działają na zasadzie przewodnictwa cieplnego w ciałach stałych przekazując ciepło na powierzchnię podłogi. Zarówno maty umieszczone w zaprawie, jak również folie WoodTec™ zapewniają równomierny rozkład ciepła na powierzchni podłogi.

Mata grzejna ELEKTRA MD
Mata grzejna ELEKTRA MD
Folia grzejna ELEKTRA WoodTec2™
Folia grzejna ELEKTRA WoodTec2

Szeroko rozprzestrzeniony pogląd jakoby folie grzejne wykorzystywały zjawisko podczerwieni do ogrzewania jest mitem nie mającym uzasadnienia naukowego i wynikającym z niewiedzy, a może ignorancji marketingowców i sprzedawców. Bowiem promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną i do przekazywania ciepła nie wymaga ośrodka, czyli jest możliwe również w próżni, dokładnie tak jak ogrzewa nas nasza najbliższa gwiazda - Słońce. W tego typu ogrzewaniu następuje przekazanie ciepła z urządzenia do materiału wykończeniowego podłogi i to właśnie ten materiał, nagrzany przez folię lub matę od spodu zaczyna powierzchnią emitować podczerwień.

Folie ELEKTRA WoodTec™ w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku folii grzejnych mają ekran termiczny z folii aluminiowej, który odbierając ciepło z elementów grzejnych, rozprzestrzenia je równomiernie na dużej powierzchni. Wspomniana folia aluminiowa pełni również rolę ekranu elektrycznego zabezpieczającego urządzenie na wypadek przebicia, spowodowanego uszkodzeniami mechanicznymi, co jest niespotykane w klasycznych foliach grzewczych.

Jak dobrać folie grzejne ELEKTRA WoodTec™?

Dobór urządzeń jest niezmiernie prosty. W pierwszej kolejności należy określić materiał wykończeniowy jakim poszczególnych pomieszczeniach zamierzamy pokryć naszą podłogę. Potem ustalamy zapotrzebowanie na ciepło dla budynku z uwzględnieniem powierzchni pokoi, kuchni, łazienki i ciągów komunikacyjnych.

Znając te parametry musimy ustalić miejsce instalacji, planując montaż w taki sposób, aby ogrzewanie nie znajdowało się pod wyposażeniem i umeblowaniem mogącym utrudnić oddawanie ciepła.

Przekrój podłogi z folią grzejną ELEKTRA WoodTec™
Przekrój podłogi z folią grzejną ELEKTRA WoodTec™

Maty ELEKTRA MD i folie WoodTec™ mają 50 cm szerokości, a ich długość zależy od powierzchni. W celu dopasowania do kształtu ogrzewanego pomieszczenia możliwe jest rozcięcie maty i folii, należy przy tym uważać aby nie uszkodzić elementu grzejnego. Istotną różnicą odróżniającą folie WoodTec™ od innych dostępnych na rynku jest jedno złącze zasilające. W zwykłych foliach każdy przebieg stanowi osobny obwód. Duża liczba złącz jest obarczona ryzykiem błędu ich wykonania, co zwiększa prawdopodobieństwo awarii. Folie WoodTec™ posiadają złącze wykonane przez producenta każdorazowo poddawane próbie wysokonapięciowej w celu zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa i szczelności.

W przypadku mat MD należy zwrócić szczególną uwagę aby maty nie przecinały szczelin dylatacyjnych np. pomiędzy pokojem a korytarzem, czy łazienką. Ponieważ te urządzenia są zatopione w kleju, praca niezależnych powierzchni podłogi mogłaby doprowadzić do uszkodzenia.

Folie ELEKTRA WoodTec™ są pozbawione tego ograniczenia, ale zawsze lepiej traktować ogrzewanie zgodnie z zasadą jedno pomieszczenie-jeden układ grzejny.

Jest to związane nie tylko z wytycznymi instalacyjnymi, ale również i może przede wszystkim z utrzymaniem właściwego komfortu w poszczególnych pomieszczeniach, a to dzięki precyzyjnej regulacji jest jednym z największych polusów tych systemów.

Zakres sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Ponieważ z założenia system jest dedykowany do domów o małych potrzebach cieplnych, liczy się każdy stopień, gdyż właśnie takie wahania decydują o komforcie lub jego braku w pomieszczeniach.

Wykorzystywane w tego typu instalacjach regulatory temperatury pozwalają na bardzo skuteczne monitorowanie dystrybucji ciepła, gdyż ich dokładność wynosi 0,3°C. Urządzenia posiadają możliwość programowania zdarzeń, w których należy realizować odpowiednią temperaturę. Na przykład kiedy wstajemy - jaka ma być temperatura, kiedy wychodzimy do pracy, kiedy wracamy do domu, kiedy się kładziemy spać (ELEKTRA OCD5, OWD5, ELR20). To pozwala zminimalizować koszty ogrzewania.

Dzięki wyposażeniu termostatów w funkcję samoadaptacji (ELEKTRA OWD5), możliwe jest jeszcze większe zoptymalizowanie kosztów ogrzewania, gdyż urządzenia same uczą się z jakim wyprzedzeniem powinno się włączyć, aby o ustalonej porze osiągnąć wymaganą temperaturę.

Regulator temperatury ELEKTRA OWD5
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5

Łatwość i wszechstronność sterowania możliwa jest również dzięki implementacji łączności bezprzewodowej z termostatami za pomocą aplikacji mobilnej. Możemy dzięki temu w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na ziemi sprawdzić status realizowanej funkcji, dokonać korekty nastaw lub przejść na sterowanie ręczne.

Dzięki aplikacji możemy grupować pomieszczenia w strefy grzejne i jeszcze szybciej zmieniać nastawy dla wielu urządzeń na raz.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, niecentralność ogrzewania, łatwość oraz precyzję sterowania, znikomą bezwładność termiczną, elektryczne ogrzewanie podłogowe bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi jest najlepszą opcją z dostępnych na rynku rozwiązań. Jest to jeden z nielicznych systemów zapewniający prawie pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, pozwalający na znaczne poprawienie komfortu życia osobom cierpiącym na alergię. Jak by powiedział Marek Belka: "ten system wprawdzie ma same zalety, ale za to nie ma wad".

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje