Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?

Istnieje wiele opinii na temat elektrycznych systemów grzewczych - zwolennicy wyliczają zalety, przeciwnicy wskazują na wysokie koszty energii elektrycznej. Jak to jest naprawdę? Wystarczy instalacja systemów grzewczych z inteligentnym sterownikiem aby zabezpieczyć budynek w przed uszkodzeniami zimowymi lub zapewnić komfort cieplny mieszkańców - a wszystko w rozsądnej cenie i przy niskim zużyciu energii. Elektryczne systemy grzewcze są również idealnym rozwiązanie jeśli mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne.

aktualizacja: 2020-10-21 10:29:39

Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!

Kiedy projektujemy lub zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ale czy elektryczny system nie będzie za drogi w eksploatacji? Oczywiście nie, jeśli tylko będzie odpowiednio sterowany. Elektryczne systemy grzewcze nVent RAYCHEM z inteligentnym sterownikiem SENZ-WIFI należą do najbardziej efektywnych rozwiązań ogrzewania podłogowego ze względu na niską bezwładność systemu oraz szybki czas nagrzewu. Czas oczekiwania na ciepłą podłogę to nawet 30 minut, a czas pracy regulowany termostatem zapewnia minimalne zużycie prądu.

Kobieta w łazience

Gdzie warto zainstalować podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Przede wszystkim w łazienkach - gdzie przebywamy regularnie, ale krótko - przeważnie nie dłużej niż godzinę rano i wieczorem. Elektryczne maty nVent RAYCHEM Quicknet układa się w mieszkaniach, gdzie fizycznie nie ma miejsca na inne rozwiązania oraz w domach jednorodzinnych, nawet na ogrzewaniu wodnym - w kleju do płytek. Dzięki temu możemy korzystać z komfortu ciepłej podłogi przez cały rok, również poza sezonem grzewczym. Czas rozruchu systemu wodnego to kilka godzin, nie wspominając o kosztach uruchomienia kotła. Ponadto często nie ma możliwości ogrzania tylko jednego, małego pomieszczenia - trzeba uruchomić cały system.

Dodatkowo w pomieszczeniach, z których korzystamy sezonowo, gdzie nie opłaca się instalować kotła - na działkach i w domkach letniskowych oraz w pomieszczeniach tradycyjnie nieogrzewanych - w piwnicach czy hydroforniach - gdzie sezonowo, w czasie dużych mrozów mamy możliwość ogrzania pomieszczenia.

Elektryczne maty nVent RAYCHEM Quicknet

Ile to kosztuje?

Koszt zakupu elektrycznego systemu grzewczego dla pomieszczenia 5 m² to koszt od 397 do 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Wbrew obiegowym opiniom, koszty eksploatacji takiego systemu sterowanego przez odpowiednio dobrany, energooszczędny termostat praktycznie nie wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Inteligentne sterowanie on-line

Dla użytkownika najważniejszy jest efektywny system sterowania systemem ogrzewania podłogowego czyli termostat, który będzie nadążał za naszymi planami, najlepiej - zdalnie sterowany przez aplikację. Niezależnie od tego gdzie jesteśmy - potrzebujemy błyskawicznie zmienić godziny pracy systemu gdy zamierzamy później wrócić do domu, albo wyłączyć gdy prognoza pogody zapowiada upały. Jeszcze ważniejsza jest kontrola systemu przez aplikację w przypadku domu letniskowego - aby załączyć system tylko wtedy, gdy się tam wybieramy.

Termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI jest idealnym rozwiązaniem. Urządzenie łączy nowoczesne wzornictwo z uproszczoną obsługą ogrzewania podłogowego za pomocą innowacyjnego ekranu z możliwością dotykowego przewijania oraz funkcją WIFI. Wykorzystanie przełomowych technologii pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad systemem w każdym momencie poprzez bezpłatną aplikację producenta instalowaną na smartfonie lub tablecie.

Sterowanie termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI za pomocą smarfona

Ogrzewanie samoregulujące czy stałooporowe? Kiedy rodzaj systemu ma znaczenie?

Ogrzewanie samoregulujące w odróżnieniu od powszechnie stosowanych przewodów stałooporowych, automatycznie dostosowuje moc grzewczą na całej długości przewodu do temperatury otoczenia reagując na zewnętrzne źródła ciepła.

Ze względu na swoją konstrukcję z użyciem polimerowego elementu samoregulującego:

  1. nie ma możliwości nagrzania się powyżej oznaczonej temperatury maksymalnej (nie przegrzewa się, można go na bezpiecznie nawinąć lub skrzyżować)
  2. można go dowolnie docinać lub przedłużać podczas instalacji
  3. jest bardzo wytrzymały mechanicznie.

Ogrzewanie samoregulujące - przekrój przewodu

Ma to istotne znaczenie w konkretnych sytuacjach.

1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Wielu użytkowników przy zakupie podłogówki zapomina o konieczności bardzo dokładnego rozplanowania aranżacji pomieszczenia czyli szafek kuchennych czy łazienkowych. Systemy stało-oporowe grzeją pełną mocą na całej powierzchni - w miejscach zasłoniętych ciepło kumuluje się, przez co może dojść do awarii systemu (przegrzania przewodu) lub do uszkodzenia mebla czy dywanu znajdującego się na podłodze. Samoregulujący, inteligentny system nVent RAYCHEM T2Red sam wykryje takie strefy i ograniczy ogrzewanie a zmiana ustawienia mebli w przyszłości nie stanowi problemu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

2. Ochrona rur przed zamarzaniem w większych systemach

System samoregulujący nVent RAYCHEM XL-Trace nawet przy długich i złożonych rurociągach, w odróżnieniu od systemów stałooporowych, wymaga tylko jednego sterownika (1 rozdzielnica elektryczna do zarządzania całym systemem), co ułatwia kontrolę systemu oraz znacznie obniża koszty instalacji.

Ochrona rur przed zamarzaniem w większych systemach

3. Ogrzewanie powierzchni zewnętrznych

Przewody stałooporowe - to przewody lub maty o niewielkich średnicach, które w praktyce działają prawidłowo gdy nie są narażone na duże obciążenia mechaniczne. Jeśli więc planujemy częste wizyty samochodów dostawczych lub na ogrzewanej powierzchni przewidujemy duży ruch - powinniśmy wybrać przewody samoregulujące nVent RAYCHEM EM2-XR, które dzięki swojej budowie mają bardzo wysoką odporność mechaniczną oraz mogą być zalewane w betonie (do nawierzchni asfaltowej dedykowane są przewody EM-MI w izolacji mineralnej, które mogą być zalewane gorącym asfaltem).

Ogrzewanie powierzchni zewnętrznych

nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 19, 02-676 Warszawa
e-mail: salesPL@nvent.com
nVent.com/RAYCHEM

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje