Alternatywą wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogówka elektryczna. Zapewnia ten sam komfort cieplny co wodna, a jest szybsza i tańsza do sporządzenia, jest też systemem, który po instalacji nie wymaga właściwie żadnej konserwacji poza kontrolą i właściwą regulacją elementów automatyki.
Data publikacji: 2014-05-09
Data aktualizacji: 2021-05-17
Główną wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Należy podkreślić, że z technicznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by elektryczne ogrzewanie podłogowe było głównym systemem grzewczym w budynku; coraz powszechniejsze są takie realizacje, np. w domach pasywnych, w których znaczne koszty zakupu energii elektrycznej równoważy się poprzez wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych (też nie są tanie, ale podłogówka elektryczna nie wymaga z kolei wykonania i wyposażenia kotłowni) i rekuperacji ciepła.
W praktyce, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest obecnie zwykle stosowane jako ogrzewanie podstawowe w obiektach użytkowanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie znakomicie sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa tylko eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów.
W domach całorocznych wybiera się je najczęściej jako ogrzewanie strefowe - fragment ciepłej podłogi w łazience czy w wiatrołapie, gdzie zdejmuje się buty, potrafi znakomicie uprzyjemnić mieszkanie bez konieczności pokonywania tych wszystkich przeszkód, jakie wymagałoby założenie tam podłogówki wodnej.
Od przeznaczenia elektrycznej instalacji podłogowej zależy sposób podejścia do jej projektowania i wybór materiałów instalacyjnych. Jeżeli chodzi o dogrzewanie, pętle grzewcze mogą mieć mniejszą moc, a automatyka regulacyjna być banalnie prosta.
Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania
W instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jako samodzielnego systemu, obwody grzewcze powinny być tak dobrane, aby były w stanie nagrzać pomieszczenia przy najmniejszej możliwej mocy. Projekt musi być więc wykonany nawet staranniej, niż w przypadku podłogówki wodnej.
Wpływa na to jeszcze jeden fakt. Otóż podłogówka wodna ma zdolność do tzw. samoregulacji. Mówiąc najprościej, jeśli odbioru ciepła nie ma, to nagrzana woda wraca po prostu przy niewielkich stratach do kotła. W przypadku elektrycznej - przepływ prądu powoduje zawsze wydzielanie się ciepła. Brak jego odbioru prowadzi nie tylko do niepotrzebnych strat energii, ale może być też przyczyną awarii (z przepaleniem przewodu grzewczego włącznie), w szczególności w sytuacji, gdy ogrzewany fragment podłogi przysłonięty zostanie meblem bez odpowiednio wysokich nóżek.
Taka specyfika podłogówki elektrycznej stawia też duże wymagania wobec urządzeń regulacyjnych, o ile chce się utrzymać koszty eksploatacji na rozsądnym poziomie.
Klasyczny sposób sporządzania elektrycznego ogrzewania podłogowego to ułożenie pętli z przewodu grzewczego w jastrychu, analogicznie do ułożenia wodnych rur grzewczych.
Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy ma być ono podstawowym systemem grzewczym w nowo budowanym domu, niższe są bowiem koszty wykonania, niż przy użyciu mat grzewczych, a ponadto podłoga po nagrzaniu stabilnie utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach (zabezpiecza to też dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania).
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty grzejne
Do systemów ogrzewania strefowego, wspomagających tylko np. wodne ogrzewanie grzejnikowe, dobiera się najczęściej maty grzewcze (grubości ok. 2 mm) lub nawet specjalne folie (grubości rzędu 0,2 mm), których podstawową zaletą jest możliwość układania bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, czyli zwykle w warstwie kleju pod terakotą. Tak utworzona podłoga szybko się nagrzewa, a do sterowania jej pracą posłużą względnie proste regulatory.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi
Najważniejszą jednak zaletą mat grzewczych, która przesądziła o ich szybko rosnącej popularności, jest szansa instalacji podczas remontów.
Podniesienie komfortu termicznego w pomieszczeniach nie jest przy ich użyciu kosztowne (do wyboru odpowiedniej maty wystarczy pomoc kompetentnego sprzedawcy, a montaż zrealizuje glazurnik), choć nie wolno zapominać o podstawowych zasadach instalacji elektrycznej podłogówki (w tym przede wszystkim o niezastawianiu pól grzewczych meblami) oraz o tym, że przesadne oszczędności na materiałach mogą się szybko zemścić.
Cytat
Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie?
Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne pod wodną podłogówkę to Kospel i Elterm a jeśli chodzi o kable to Devi i Elektra.
Gość Paulina
16-06-2016 20:05
Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie?