Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Alternatywą wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogówka elektryczna. Zapewnia ten sam komfort cieplny co wodna, a jest szybsza i tańsza do sporządzenia, jest też systemem, który po instalacji nie wymaga właściwie żadnej konserwacji poza kontrolą i właściwą regulacją elementów automatyki.

Główną wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Należy podkreślić, że z technicznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by elektryczne ogrzewanie podłogowe było głównym systemem grzewczym w budynku; coraz powszechniejsze są takie realizacje, np. w domach pasywnych, w których znaczne koszty zakupu energii elektrycznej równoważy się poprzez wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych (też nie są tanie, ale podłogówka elektryczna nie wymaga z kolei wykonania i wyposażenia kotłowni) i rekuperacji ciepła.

W praktyce, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest obecnie zwykle stosowane jako ogrzewanie podstawowe w obiektach użytkowanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie znakomicie sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa tylko eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów.

W domach całorocznych wybiera się je najczęściej jako ogrzewanie strefowe - fragment ciepłej podłogi w łazience czy w wiatrołapie, gdzie zdejmuje się buty, potrafi znakomicie uprzyjemnić mieszkanie bez konieczności pokonywania tych wszystkich przeszkód, jakie wymagałoby założenie tam podłogówki wodnej.

Od przeznaczenia elektrycznej instalacji podłogowej zależy sposób podejścia do jej projektowania i wybór materiałów instalacyjnych. Jeżeli chodzi o dogrzewanie, pętle grzewcze mogą mieć mniejszą moc, a automatyka regulacyjna być banalnie prosta.

Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

W instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jako samodzielnego systemu, obwody grzewcze powinny być tak dobrane, aby były w stanie nagrzać pomieszczenia przy najmniejszej możliwej mocy. Projekt musi być więc wykonany nawet staranniej, niż w przypadku podłogówki wodnej.

Wpływa na to jeszcze jeden fakt. Otóż podłogówka wodna ma zdolność do tzw. samoregulacji. Mówiąc najprościej, jeśli odbioru ciepła nie ma, to nagrzana woda wraca po prostu przy niewielkich stratach do kotła. W przypadku elektrycznej - przepływ prądu powoduje zawsze wydzielanie się ciepła. Brak jego odbioru prowadzi nie tylko do niepotrzebnych strat energii, ale może być też przyczyną awarii (z przepaleniem przewodu grzewczego włącznie), w szczególności w sytuacji, gdy ogrzewany fragment podłogi przysłonięty zostanie meblem bez odpowiednio wysokich nóżek.

Taka specyfika podłogówki elektrycznej stawia też duże wymagania wobec urządzeń regulacyjnych, o ile chce się utrzymać koszty eksploatacji na rozsądnym poziomie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody grzewcze

Klasyczny sposób sporządzania elektrycznego ogrzewania podłogowego to ułożenie pętli z przewodu grzewczego w jastrychu, analogicznie do ułożenia wodnych rur grzewczych.

Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy ma być ono podstawowym systemem grzewczym w nowo budowanym domu, niższe są bowiem koszty wykonania, niż przy użyciu mat grzewczych, a ponadto podłoga po nagrzaniu stabilnie utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach (zabezpiecza to też dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania).

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty grzejne

Do systemów ogrzewania strefowego, wspomagających tylko np. wodne ogrzewanie grzejnikowe, dobiera się najczęściej maty grzewcze (grubości ok. 2 mm) lub nawet specjalne folie (grubości rzędu 0,2 mm), których podstawową zaletą jest możliwość układania bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, czyli zwykle w warstwie kleju pod terakotą. Tak utworzona podłoga szybko się nagrzewa, a do sterowania jej pracą posłużą względnie proste regulatory.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi

Najważniejszą jednak zaletą mat grzewczych, która przesądziła o ich szybko rosnącej popularności, jest szansa instalacji podczas remontów.

Podniesienie komfortu termicznego w pomieszczeniach nie jest przy ich użyciu kosztowne (do wyboru odpowiedniej maty wystarczy pomoc kompetentnego sprzedawcy, a montaż zrealizuje glazurnik), choć nie wolno zapominać o podstawowych zasadach instalacji elektrycznej podłogówki (w tym przede wszystkim o niezastawianiu pól grzewczych meblami) oraz o tym, że przesadne oszczędności na materiałach mogą się szybko zemścić.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Adam Jamiołkowski
Fot. otwierająca: Fenix Polska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin

11 Mar 2017, 16:54

Czy ktoś użytkuje i może podać koszty ogrzewania?

time image

Gość arturo72

17 Cze 2016, 00:02

Cytat Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie? Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne pod wodną podłogówkę to Kospel i Elterm a jeśli chodzi o kable to Devi i Elektra.

time image

Gość Paulina

16 Cze 2016, 18:05

Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie?

time image

Gość Tadek

26 Sie 2015, 19:02

ja mam w całym domu standardową podłogówkę i jestem zadowolony. Dodatkowo praktycznie na całej powierzchni mam wylewkę anhydrytową, dzięki czemu podłoga nagrzewa się równomiernie i szybko, a koszty ogrzewania nie są duże. Najlepiej na etapie projektowania poczytać sobie o kosztach ...

time image

Gość Parkiet Komplex

28 Sie 2014, 09:45

Przy elektrycznej podłogówce można zastosować przewody grzewcze zmiennooporowe (drogie), które dają pełną możliwość zmian zagospodarowania podłogi, bez skutków związanych z przegrzaniem posadzki lub uszkodzenia - przepalenia przewodu grzewczego. Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje