Kiedy zdecydować się na elektryczną, a kiedy na wodną podłogówkę?

Kiedy zdecydować się na elektryczną, a kiedy na wodną podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe wodne to pętle zatopionych w warstwie betonu rur, którymi przepływa ogrzana np. przez kocioł woda. Podłogówka elektryczna to pętle z przewodów oporowych, który nagrzewa się wskutek przepływu prądu. Efekt jest taki sam - podgrzana podłoga - ale obie instalacje bardzo różnią się pod względem wykonawczym i eksploatacyjnym.

Elektryczna czy wodna podłogówka - koszty instalacji

Przewody czy maty grzejne, uchwyty do ich mocowania oraz proste termostaty odcinające dopływ prądu to praktycznie wszystkie materiały niezbędne do sporządzenia instalacji elektrycznej.

W przypadku ogrzewania wodnego, musimy zakupić nie tylko rury grzewcze i rozdzielacze, lecz także całe wyposażenie kotłowni, a następnie wykonać tę ostatnią (wydzielone, wentylowane pomieszczenie, komin itd.).

 

Przy wykorzystaniu kotła gazowego, dochodzą jeszcze koszty przyłącza gazowego lub instalacji zbiornikowej (nie potrzebuje ich pompa ciepła, ale ona sama w sobie jest droga). Z drugiej jednak strony, ogrzewanie pompą ciepła czy nawet gazem jest znacznie tańsze, niż drogą energią elektryczną, co rekompensuje wyższe wydatki inwestycyjne.

Kiedy instalować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

W sumie przyjęło się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest na pewno lepszym rozwiązaniem, gdy budynek jest zamieszkiwany tylko okresowo (np. dom letniskowy), nie istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia instalacji podczas nieobecności mieszkańców i nie trzeba go ogrzewać profilaktycznie.

Elektryczna podłogówka jest też dobrym wyborem, gdy chcemy poprawić komfort cieplny w istniejącym obiekcie, na przykład przy okazji remontu zapewnić sobie ciepłą podłogę w łazience. Sprawdzi się również znakomicie jako uzupełnienie klasycznej wodnej instalacji grzejnikowej bazującej na kotle na paliwo stałe lub kominku z płaszczem wodnym (w czasie, gdy na skutek nieobecności mieszkańców główne źródło ciepła nie pracuje, podłogówka włącza się automatycznie, zabezpieczając dom przed wychłodzeniem, a instalację wodną przed zamarznięciem).

Kiedy instalować wodne ogrzewanie podłogowe?

W przypadku gdy źródłem ciepła w stale zamieszkiwanym domu może być kocioł gazowy lub pompa ciepła (a z taką sytuacją mamy do czynienia w praktyce najczęściej), przyjęło się instalować wodne ogrzewanie podłogowe, bowiem wyższe koszty inwestycyjne są szybko rekompensowane przez znacznie niższe koszty eksploatacji.

Podsumowanie

Niższe koszty eksploatacji wodnego ogrzewania podłogowego było jeszcze do niedawna traktowane jako pewnik, ale obecnie już tak nie jest, szczególnie gdy chodzi o nowe domy budowane jako pasywne czy nawet tylko energooszczędne. Wówczas warto rozważyć, czy drogiej instalacji, złożonej z wodnego ogrzewania podłogowego i pompy ciepła, nie zastąpić dużo tańszym ogrzewaniem elektrycznym, uzupełnionym o baterię ogniw fotowoltaicznych, bazujących na darmowej energii słonecznej (w dzień wykorzystujemy energię ze słońca, w nocy w razie potrzeby tańszą drugą taryfę). Ceny baterii słonecznych szybko idą w dół, co sprawia, że coraz częściej pojawiają się udane realizacje tego typu i wiele wskazuje na to, że to właśnie do nich należy przyszłość.

Adam Jamiołkowski
fot. Wavin

Komentarze

podczytywacz
14-08-2020 13:20
Oj, gościu ulu... czytaj do końca artykuł... W podsumowaniu coś tam jest...
Gość ula
14-08-2020 13:12
kto pisze te teksty? kwiaciarka? dlaczego nikt nie wspomina o tym, że elektryczna podłogówka jest naj wtedy, gdy mamy fotowoltaikę? nie jesteśmy w XIX wieku!
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz