Jak wykonać akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Jak wykonać akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Odpowiedź eksperta: Powszechnie wiadomo, że wybór systemu grzejnego jest jedną z kluczowych decyzji przy budowie. Coraz popularniejszym systemem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które współzawodniczy tu z ogrzewaniem wodnym. Utarło się przekonanie, że ze względu na cenę nośnika energii jest systemem droższym. Jednakże ogrzewanie podłogowe wodne jest systemem centralnym.

 

Ciepło wytwarzane jest w kotle i systemem rurek transportowane za pośrednictwem medium (wody) do innych pomieszczeń, a podczas transportu tracimy część energii. W niecentralnym ogrzewaniu elektrycznym ciepło jest wytwarzane w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. Wytwarzamy go tylko tyle, ile dokładnie nam potrzeba. Grzejemy bez strat energii. W ogrzewaniu wodnym bez względu na to ile pomieszczeń chcemy ogrzewać, prawie zawsze musimy nagrzać dużą część wody będącej w układzie grzewczym. Jest jednak dodatkowy sposób na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, a mianowicie skorzystanie z taniej energii nocnej.

 

Różnica pomiędzy opłatami za energię dzienną i nocną dochodzi do 50% konkurując z takimi paliwami jak węgiel, olej opałowy, czy gaz ziemny. W systemie elektrycznego, akumulacyjnego ogrzewania podłogowego przewody grzejne są umieszczone w znacznie grubszej warstwie betonu. Grubość wylewki sięga 7–15 cm. Stanowi ona blok akumulujący ciepło wytworzone dzięki tańszej energii czerpanej w nocy. Oddaje je ją w dzień i wieczorem, aż do ponownego załączenia układu.

 

Moc przewodów grzejnych jest dobrana tak, aby podołać zapotrzebowaniu na ciepło w krótszym o połowę czasie (w jakim dostępna jest tania energia). Sercem układu elektrycznego akumulacyjnego ogrzewania podłogowego są regulatory temperatury wyposażone w moduły logiki rozmytej (ang. Fuzzy Logic). Dzięki tym układom regulatory mają możliwość samoadaptacji. Analizując ilość ciepła zgromadzonego w wylewce oraz pomiary temperatury zewnętrznej regulatory temperatury ustalają czas pracy układu potrzebny do zgromadzenia energii wystarczającej do ogrzania pomieszczeń podczas trwania taryfy dziennej.

 

Przewody grzejne Elektra VCD, będące podstawową systemu akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego mają 10 lat gwarancji. Ze względu na konieczność dokładnego rozplanowania obwodów i systemu sterowania mogą być instalowane wyłącznie przez uprawnionych instalatorów.

Arkadiusz Kaliszczuk
Manager Exportu w firmie Elektra

Komentarze

Parkiet Komplex
06-01-2018 15:02
3 godziny temu, Gość Janusz Tomasz napisał: dobrze, ale jak sterować temperatura, żeby nocą było zimniej a za dnia cieplej? Odpowiednio dobrana posadzka drewniana, opóźnia przepływ ciepła z jednoczesną akumulacją, co w pewnym stopniu, pozwala na uzyskanie ...
Gość Janusz Tomasz
06-01-2018 11:11
dobrze, ale jak sterować temperatura, żeby nocą było zimniej a za dnia cieplej? a co z oszczędzaniem kiedy nie ma nas w domu? możliwe?
16-08-2024 23:13
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz