Oszczędne ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oszczędne ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

W jaki sposób oszczędnie ogrzewać dom lub mieszkanie kotłem kondensacyjnym? Jeśli mamy już kocioł kondensacyjny warto zainwestować w odpowiednią automatykę, która zapewni ekonomiczną pracę urządzenia. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia od bardzo prostych po regulatory z bardziej rozbudowanymi funkcjami.

aktualizacja: 2021-01-25 11:10:48

Najwięcej możliwości oszczędnego zarządzania ogrzewaniem daje jednak zastosowanie sterowania przez Internet. Dzięki wygodnej i łatwej w obsłudze aplikacji możliwe jest np. monitorowanie temperatury w pomieszczeniu, zmiana trybu pracy urządzenia, ustawienie tygodniowego harmonogramu ogrzewania czy też zaprogramowanie cykli pracy dla zasobnika c.w.u.

Niezależnie od tego, na który regulator się zdecydujemy będzie on sterował pracą naszego urządzenia w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł pracuje tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, co pozwala zaoszczędzić energię, a co za tym idzie płacić mniejsze rachunki za gaz.

Innym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację pracy kotła jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od zmian temperatury zewnętrznej. Przy pomocy krzywej grzania moc kotła jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Jeśli jednak dopiero stoimy przed wyborem kotła kondensacyjnego warto przyjrzeć się jego parametrom, w szczególności należy sprawdzić jakie klasy efektywności energetycznej posiada dane urządzenie. Istotny jest również zakres modulacji kotła. Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło zarówno po stronie centralnego ogrzewania, jak i po stronie ciepłej wody użytkowej. Tutaj z pomocą przyjdą nam informacje zawarte przez producenta np. na stronie internetowej lub w instrukcji urządzenia.

Ostatnią kwestią na którą warto zwrócić uwagę to regularne dokonywanie przeglądów kotła. Brak właściwej konserwacji podzespołów może skutkować coraz większym zużyciem paliwa oraz krótszą żywotnością urządzenia grzewczego. Konieczne jest również właściwe zadbanie o instalację centralnego ogrzewania ponieważ w czasie eksploatacji w instalacji zaczyna gromadzić się kamień kotłowy, który w znaczący sposób wpływa na obniżenie wymiany ciepła.

Ekspert firmy Termet

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje