Oszczędne ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oszczędne ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

W jaki sposób oszczędnie ogrzewać dom lub mieszkanie kotłem kondensacyjnym? Jeśli mamy już kocioł kondensacyjny warto zainwestować w odpowiednią automatykę, która zapewni ekonomiczną pracę urządzenia. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia od bardzo prostych po regulatory z bardziej rozbudowanymi funkcjami.

aktualizacja: 2022-10-18 09:48:39

Najwięcej możliwości oszczędnego zarządzania ogrzewaniem daje jednak zastosowanie sterowania przez Internet. Dzięki wygodnej i łatwej w obsłudze aplikacji możliwe jest np. monitorowanie temperatury w pomieszczeniu, zmiana trybu pracy urządzenia, ustawienie tygodniowego harmonogramu ogrzewania czy też zaprogramowanie cykli pracy dla zasobnika c.w.u.

Niezależnie od tego, na który regulator się zdecydujemy będzie on sterował pracą naszego urządzenia w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł pracuje tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, co pozwala zaoszczędzić energię, a co za tym idzie płacić mniejsze rachunki za gaz.

Innym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację pracy kotła jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od zmian temperatury zewnętrznej. Przy pomocy krzywej grzania moc kotła jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Jeśli jednak dopiero stoimy przed wyborem kotła kondensacyjnego warto przyjrzeć się jego parametrom, w szczególności należy sprawdzić jakie klasy efektywności energetycznej posiada dane urządzenie. Istotny jest również zakres modulacji kotła. Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło zarówno po stronie centralnego ogrzewania, jak i po stronie ciepłej wody użytkowej. Tutaj z pomocą przyjdą nam informacje zawarte przez producenta np. na stronie internetowej lub w instrukcji urządzenia.

Ostatnią kwestią na którą warto zwrócić uwagę to regularne dokonywanie przeglądów kotła. Brak właściwej konserwacji podzespołów może skutkować coraz większym zużyciem paliwa oraz krótszą żywotnością urządzenia grzewczego. Konieczne jest również właściwe zadbanie o instalację centralnego ogrzewania ponieważ w czasie eksploatacji w instalacji zaczyna gromadzić się kamień kotłowy, który w znaczący sposób wpływa na obniżenie wymiany ciepła.

Ekspert firmy Termet

Może cię zainteresować
Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak działa sterowanie EOS 6? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image