Gazowe kotły kondensacyjne
Odzyskują ciepło z pary wodnej, która w kotłach tradycyjnych wraz ze spalinami unoszona jest przez komin. W kotle kondensacyjnym znajduje się dodatkowy wymiennik, w którym z pary wodnej odbierane jest ciepło. Pozwala to na uzyskanie dodatkowo do 11% energii. Dzięki temu kotły kondensacyjne osiągają sprawność wyższą niż kotły tradycyjne. Umownie wyraża się ją liczbą przekraczającą 100%. Oszczędność w zużyciu paliwa wynosi około 10-20%.
Jednak kotły te są droższe od zwykłych. Wymagają ponadto dodatkowych nakładów finansowych, gdyż powstające skropliny (kondensat) są silnie korozyjne i przewody kominowe muszą być ze stali nierdzewnej. Także wszystkie inne urządzenia, mające kontakt ze skroplinami, muszą być odporne na ich działanie.
W kotłach o mocy do 25 kW skropliny mogą być wprowadzane bezpośrednio do domowej kanalizacji (bez ich neutralizowania), pod warunkiem, że użyte materiały są odporne na korozję: kamionka, twarde PVC, polietylen, polipropylen. Jeżeli moc kotła jest wyższa, musimy neutralizować kondensat. Kotły kondensacyjne przeznaczone są do instalacji niskotemperaturowych - czyli przede wszystkim do ogrzewania podłogowego.
Gazowe kotły niskotemperaturowe
Jeżeli w domu ma być zastosowany niskotemperaturowy system ogrzewania, nie ma potrzeby kupowania tradycyjnego kotła wysokotemperaturowego. Warto wtedy zdecydować się na kocioł niskotemperaturowy, który umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania o 5-10%. Temperatura wody grzewczej, uzyskiwana w takim kotle, nie przekracza 75°C, ale może się obniżyć do 40°C i mniej, bez występowania korozji, a więc i niszczenia kotła. Jest to korzystne zwłaszcza w kotłach, które pracują również w lecie, podgrzewając ciepłą wodę użytkową.
Gazowe kotły z zamkniętą komorą spalania
Inaczej zwane są kotłami "turbo". Chociaż ich zastosowanie nie wpływa w sposób bezpośredni na zużycie paliwa, są zalecane w domach energooszczędnych, jako nowoczesne i bezpieczne w użytkowaniu. Pobierają powietrze do spalania nie z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, ale przewodem wyprowadzonym na zewnątrz budynku. Drugim przewodem, umieszczonym zazwyczaj współosiowo wewnątrz pierwszego, usuwane są na zewnątrz spaliny.
Zasysanie powietrza i wyrzut spalin wymuszane są przez wbudowany w kocioł wentylator. Dzięki temu wyeliminowane zostało ryzyko związane z niekontrolowanym wypływem gazu lub spalin do pomieszczenia (a zwłaszcza trującego i bezwonnego tlenku węgla). Takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie kotła z zamkniętą komorą spalania w dowolnym pomieszczeniu, najczęściej w kuchni lub łazience. Gdy jego moc nie przekracza 21 kW, nie musimy montować komina, gdyż spaliny można odprowadzać przez przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę w budynku.
- Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet?
- Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
- Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania
- Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego?
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Wiszący kocioł gazowy. Jego niewielkie rozmiary umożliwiają montaż nawet w niezbyt dużych pomieszczeniach (fot. Junkers (Bosch))