Czym charakteryzuje się koncentryczny system powietrzno-spalinowy?

Czym charakteryzuje się koncentryczny system powietrzno-spalinowy?

W przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania (w tym kondensacyjnych), alternatywą dla komina jest znacznie tańszy system powietrzno-spalinowy, wykonany z współosiowych (koncentrycznych) rur.

Rozwiązanie to umożliwia wyprowadzenie spalin przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje. Dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW - warunki takie spełnia większość domów jednorodzinnych.

Przewody te dobiera się do konkretnych modeli kotłów, z uwzględnieniem maksymalnej ich długości, określonej przez producenta kotła. Ich zewnętrzna powierzchnia, na odcinku wewnątrz domu, powinna być ocieplona, by zapobiec kondensacji pary wodnej na skutek przepływu (pod ścianką rury zewnętrznej) zimnego powietrza zasysanego z otoczenia.

Montaż. Kolejne odcinki rur łączy się kielichowo, mocując przewód do ściany. Jako elementy uzupełniające do tego typu rur produkowane są również kolanka (pozwalające na zmianę przebiegu rury), adaptery przyłączeniowe i rozdzielcze. Zależnie od sposobu wyprowadzenia spalin, na wylocie montuje się nasadę ścienną lub dachową.

Schemat: Sposoby odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym - przez ścianę (a) i przez dach (b)
Sposoby odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym - przez ścianę (a) i przez dach (b).
Schemat: Zasada działania przewodu powietrzno-spalinowego
Zasada działania przewodu powietrzno-spalinowego.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Odprowadzenie spalin z gazowego kotła kondensacyjnego przez ścianę za pomocą przewodu typu rura w rurze. (fot. Cz. Dąbrowski)

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Elfir
05-10-2017 19:03
Ja mam taki komin, przez ścianę.  Ale na wysokości 1 piętra. Jest przy nim zaciek - ale nie od samej rury, tylko od sadzy sąsiadów-węglarzy, która na niej osiada i potem z deszczem spływa.  
retrofood
04-10-2017 21:43
Cicho, obydwoje macie rację, każdy pisze o czymś innym. Ja widziałem komin współosiowy i wg mnie jest całkiem w porzadku. Nie ma zadnych uszkodzeń elewacji. Cała instalacja grzewcza, w pełni zautomatyzowana, sterowana zegarem (kalendarzem) astronomicznym w połączeniu ze stacją ...
Gość mhtyl
04-10-2017 21:31
I co z tego? a ja odpowiedziałem tobie. Piszesz nie na temat a Gość mariusz  nic o węglu nie pisał, to tak dla sprecyzowania.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz