Rozwiązanie to umożliwia wyprowadzenie spalin przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje. Dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW - warunki takie spełnia większość domów jednorodzinnych.
Przewody te dobiera się do konkretnych modeli kotłów, z uwzględnieniem maksymalnej ich długości, określonej przez producenta kotła. Ich zewnętrzna powierzchnia, na odcinku wewnątrz domu, powinna być ocieplona, by zapobiec kondensacji pary wodnej na skutek przepływu (pod ścianką rury zewnętrznej) zimnego powietrza zasysanego z otoczenia.
Montaż. Kolejne odcinki rur łączy się kielichowo, mocując przewód do ściany. Jako elementy uzupełniające do tego typu rur produkowane są również kolanka (pozwalające na zmianę przebiegu rury), adaptery przyłączeniowe i rozdzielcze. Zależnie od sposobu wyprowadzenia spalin, na wylocie montuje się nasadę ścienną lub dachową.
Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Odprowadzenie spalin z gazowego kotła kondensacyjnego przez ścianę za pomocą przewodu typu rura w rurze. (fot. Cz. Dąbrowski)