Czym charakteryzuje się koncentryczny system powietrzno-spalinowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym charakteryzuje się koncentryczny system powietrzno-spalinowy?

W przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania (w tym kondensacyjnych), alternatywą dla komina jest znacznie tańszy system powietrzno-spalinowy, wykonany z współosiowych (koncentrycznych) rur.

aktualizacja: 2019-02-06 10:51:58

Rozwiązanie to umożliwia wyprowadzenie spalin przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje. Dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW – warunki takie spełnia większość domów jednorodzinnych.

Przewody te dobiera się do konkretnych modeli kotłów, z uwzględnieniem maksymalnej ich długości, określonej przez producenta kotła. Ich zewnętrzna powierzchnia, na odcinku wewnątrz domu, powinna być ocieplona, by zapobiec kondensacji pary wodnej na skutek przepływu (pod ścianką rury zewnętrznej) zimnego powietrza zasysanego z otoczenia.

Montaż. Kolejne odcinki rur łączy się kielichowo, mocując przewód do ściany. Jako elementy uzupełniające do tego typu rur produkowane są również kolanka (pozwalające na zmianę przebiegu rury), adaptery przyłączeniowe i rozdzielcze. Zależnie od sposobu wyprowadzenia spalin, na wylocie montuje się nasadę ścienną lub dachową.

Sposób odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym – przez ścianę
Sposób odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym – przez ścianę
Sposób odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym – przez dach
Sposób odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym – przez dach
Zasada działania przewodu powietrzno-spalinowego.
Zasada działania przewodu powietrzno-spalinowego.
Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat budowy i wykończenia KOMINA PREFABRYKOWANEGO

Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Odprowadzenie spalin z gazowego kotła kondensacyjnego przez ścianę za pomocą przewodu typu rura w rurze. (fot. Cz. Dąbrowski)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Paź 2017, 17:03

Ja mam taki komin, przez ścianę.  Ale na wysokości 1 piętra. Jest przy nim zaciek - ale nie od samej rury, tylko od sadzy sąsiadów-węglarzy, która na niej osiada i potem z deszczem spływa.  

time image

04 Paź 2017, 19:43

Cicho, obydwoje macie rację, każdy pisze o czymś innym. Ja widziałem komin współosiowy i wg mnie jest całkiem w porzadku. Nie ma zadnych uszkodzeń elewacji. Cała instalacja grzewcza, w pełni zautomatyzowana, sterowana zegarem (kalendarzem) astronomicznym w połączeniu ze stacją ...

time image

Gość mhtyl

04 Paź 2017, 19:31

I co z tego? a ja odpowiedziałem tobie. Piszesz nie na temat a Gość mariusz  nic o węglu nie pisał, to tak dla sprecyzowania.

time image

04 Paź 2017, 19:27

mhtyl - odpowiadałam mariuszowi a nie tobie. On obawiał się jak spaliny z pieca wpłyną na dzieci.  To mu pokazałam filmik który pokazuje, że niezależnie od tego jak sam czyste źródło energii będziesz posiadał i tak skazany jesteś na to, czym palą sąsiedzi.

time image

Gość mhtyl

04 Paź 2017, 19:19

39 minut temu, Elfir napisał: Dzieci nawdychają się pyłów z pieca węglowego sąsiada http://www.wiocha.pl/1465511,Sezon-Zimowy   Dnia 1.10.2017 o 12:06, Pomocnik napisał: W przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania ...

time image

04 Paź 2017, 18:36

Dnia 1.10.2017 o 12:06, Gość mariusz napisał: Odprowadzenie przez ścianę jest jednak niefajne ze względu na szybszą degradację "koloru" na elewacji budynku. A biegające po podwórku wokół domu dzieci? Czym sporadycznie oddychają zobaczy właściciel sfotografowanego ...

time image

01 Paź 2017, 11:57

Uzupełniając: Odległość wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających, nie mniejsza niż 0,5 m. (podstawa prawna - Rozporządzenie w sprawie WT ......... § 175.) Ps. Dotyczy to nie tylko koncentrycznych przewodów, ale także oddzielnych przewodów powietrznych i ...

time image

Gość mariusz

01 Paź 2017, 10:06

Odprowadzenie przez ścianę jest jednak niefajne ze względu na szybszą degradację "koloru" na elewacji budynku. A biegające po podwórku wokół domu dzieci? Czym sporadycznie oddychają zobaczy właściciel sfotografowanego domu, gdy będzie często otwierał okno przy tym wylocie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje