Odpowiedź eksperta: W kotłach zgazowujących proces spalania drewna przebiega dwuetapowo - w komorze wsadowej następuje, przy ograniczonym dostępie powietrza, niecałkowite spalenie paliwa, a powstałe w tego efekcie gazy dopalają się w komorze wtórnej. Warunkiem prawidłowego funkcjonowanie takiego kotła jest utrzymanie wymaganej wysokiej temperatury w kotle. Z tego powodu woda krążąca w instalacji nie może mieć zbyt niskiej temperatury, gdyż powodowałoby to wychłodzenie komory i w efekcie zatrzymanie procesu zgazowania.
Utrzymywanie temperatury wody na poziomie 70-80°C przez cały sezon grzewczy doprowadziłoby do przegrzewania pomieszczeń lub wymuszało cykliczne funkcjonowanie kotła. Z tych względów instalacja powinna być wyposażona w zbiornik buforowy, o pojemności 300-500 litrów, z zaworem mieszającym lub jeszcze lepiej, gdy kocioł będzie współpracował ze zbiornikiem akumulacyjnym o pojemności 1000-2000 litrów.
Dzięki zbiornikowi, w obiegu kotłowym można utrzymywać wysoką temperaturę, natomiast do grzejników kierowana jest woda o aktualnie potrzebnej temperaturze. Ponadto zbiornik o pojemności wynoszącej co najmniej 10 litrów/m2 powierzchni domu, będzie akumulował wystarczająco dużo ciepła, by po cyklu palenia trwającym kilka godzin można było przez resztę doby utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.
Warunkiem niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego i ekonomicznego spalania paliwa jest wykorzystywanie drewna opałowego z drzew liściastych o wilgotności nie większej niż 20%.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W kotle zgazowującym drewno panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż w zwyczajnym kotle zasypowym. Trzeba pamiętać, że jej zbytnie obniżenie uniemożliwiłoby dopalanie gazów w dolnej komorze, a właśnie dzięki temu kotły te uzyskują bardzo wysoką sprawność (fot. Eko Vimar)
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Marek
25 Wrz 2015, 08:02
A po co zbiornik akumulacyjny? Wystarczy zawór czterodrożny.
Gość honok
24 Lip 2015, 18:22
Zbiornik dobierasz sobie zależnie od tego jakie masz potrzeby grzewcze w swojej nieruchomości, powierzchnię itd. Jeden będzie potrzebował więcej i cieplejszej wody do kaloryferów, inny mniej. Ale jak np. masz obieg kotłowy z trójdrożnym zaworem (jak np. w Atmosach), to nie masz problemu ...
bobiczek
27 Sie 2012, 22:05
Cytat W kotłach tego typu spala się wytwarzany gaz a nie bezpośrednio drewno.Bufor jest zalecany i lepiej żeby był zamontowany.Temperatura wody w instalacji min. 60oC.Drewno liściaste np.dąb, buk ; musi być sezonowane aby uzyskać odpowiednią ...
MORDIMER
27 Sie 2012, 21:55
W kotłach tego typu spala się wytwarzany gaz a nie bezpośrednio drewno.Bufor jest zalecany i lepiej żeby był zamontowany.Temperatura wody w instalacji min. 60oC.Drewno liściaste np.dąb, buk ; musi być sezonowane aby uzyskać odpowiednią wilgotność.
kociord
27 Sie 2012, 20:35
a jakie kotły mają dużą? Sigma?
Gość loszkijd
15 Maj 2012, 16:14
Radziłbym zwracać uwagę na to czy ma duza komore załadunkową, bo to bedzie przy kotle robić dużą różnice.