Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego? I czy w instalacji z kotłem zgazowującym niezbędny jest zbiornik buforowy na wodę grzewczą? Ponadto, jaka powinna być temperatura wody w instalacji i jakie drewno nadaje się do palenia?

W kotłach zgazowujących proces spalania drewna przebiega dwuetapowo - w komorze wsadowej następuje, przy ograniczonym dostępie powietrza, niecałkowite spalenie paliwa, a powstałe w tego efekcie gazy dopalają się w komorze wtórnej. Warunkiem prawidłowego funkcjonowanie takiego kotła jest utrzymanie wymaganej wysokiej temperatury w kotle. Z tego powodu woda krążąca w instalacji nie może mieć zbyt niskiej temperatury, gdyż powodowałoby to wychłodzenie komory i w efekcie zatrzymanie procesu zgazowania.

Utrzymywanie temperatury wody na poziomie 70-80°C przez cały sezon grzewczy doprowadziłoby do przegrzewania pomieszczeń lub wymuszało cykliczne funkcjonowanie kotła. Z tych względów instalacja powinna być wyposażona w zbiornik buforowy, o pojemności 300-500 litrów, z zaworem mieszającym lub jeszcze lepiej, gdy kocioł będzie współpracował ze zbiornikiem akumulacyjnym o pojemności 1000-2000 litrów.

Dzięki zbiornikowi, w obiegu kotłowym można utrzymywać wysoką temperaturę, natomiast do grzejników kierowana jest woda o aktualnie potrzebnej temperaturze. Ponadto zbiornik o pojemności wynoszącej co najmniej 10 litrów/m2 powierzchni domu, będzie akumulował wystarczająco dużo ciepła, by po cyklu palenia trwającym kilka godzin można było przez resztę doby utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.

Warunkiem niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego i ekonomicznego spalania paliwa jest wykorzystywanie drewna opałowego z drzew liściastych o wilgotności nie większej niż 20%.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W kotle zgazowującym drewno panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż w zwyczajnym kotle zasypowym. Trzeba pamiętać, że jej zbytnie obniżenie uniemożliwiłoby dopalanie gazów w dolnej komorze, a właśnie dzięki temu kotły te uzyskują bardzo wysoką sprawność (fot. Eko Vimar)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

    Kocioł zgazowujący drewno różni się od zwykłego kotła zasypowego dwuetapowym procesem spalania, gdzie w komorze wsadowej paliwo spala się niecałkowicie przy ograniczonym dostępie powietrza, a powstałe gazy dopalają się w komorze wtórnej. Wymaga on utrzymania wysokiej temperatury, aby proces zgazowania mógł przebiegać prawidłowo.
  • Czy w instalacji z kotłem zgazowującym niezbędny jest zbiornik buforowy na wodę grzewczą?

    Tak, w instalacji z kotłem zgazowującym niezbędny jest zbiornik buforowy na wodę grzewczą. Pomaga on w utrzymaniu wysokiej temperatury wody w obiegu kotłowym i zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń, umożliwiając kierowanie do grzejników wody o odpowiedniej temperaturze.
  • Jaka powinna być temperatura wody w instalacji z kotłem zgazowującym?

    Temperatura wody w instalacji z kotłem zgazowującym powinna być utrzymywana na poziomie 70-80°C przez cały sezon grzewczy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie procesu zgazowania drewna.
  • Jakie drewno nadaje się do palenia w kotłach zgazowujących?

    Do palenia w kotłach zgazowujących nadaje się drewno opałowe z drzew liściastych o wilgotności nie większej niż 20%.
  • Dlaczego zbiornik buforowy jest ważny w instalacji z kotłem zgazowującym?

    Zbiornik buforowy jest ważny, ponieważ akumuluje ciepło, umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury w obiegu kotłowym i kierowanie wody o odpowiedniej temperaturze do grzejników. Dzięki temu po cyklu palenia można utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach przez resztę doby.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
03-01-2024 14:24
Komentarz dodany przez zawschodu: w naszym kraju wprowadzany jest zakaz palenia czymkolwiek tylko pompa ciepła podczas gdy w reszcie państw zachodnich drewno i jego zgazowanie jest dozwolone i modyfikowane, dlaczego ubytki umysłowe decydują o tym czego wolno a czego nie ...
Gmina ustala własne przepisy w zakresie dopuszczalności z ustawą,  zatem interpretacja miejscowego prawa należy do gminy i tam należy szukać rozwiania ewentualnych wątpliwości.
Gość Robson
08-04-2022 07:51
Witam w moim wojewodztwie dozwolony jest montaz kotła zgazowujacego.Czy ogolno dostepne zasypowe dolnego spalania ale posiadajace norme 5 klasy oraz ecodesing spełniaja role kotła zgazowujacego oczywiscie montowanego z buforem pomimo ze w nazwie nie maja słowa zgazowujacy.Z moich informacji ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz