Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

Czym różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego? I czy w instalacji z kotłem zgazowującym niezbędny jest zbiornik buforowy na wodę grzewczą? Ponadto, jaka powinna być temperatura wody w instalacji i jakie drewno nadaje się do palenia?

aktualizacja: 2020-09-08 11:55:52

Odpowiedź eksperta: W kotłach zgazowujących proces spalania drewna przebiega dwuetapowo - w komorze wsadowej następuje, przy ograniczonym dostępie powietrza, niecałkowite spalenie paliwa, a powstałe w tego efekcie gazy dopalają się w komorze wtórnej. Warunkiem prawidłowego funkcjonowanie takiego kotła jest utrzymanie wymaganej wysokiej temperatury w kotle. Z tego powodu woda krążąca w instalacji nie może mieć zbyt niskiej temperatury, gdyż powodowałoby to wychłodzenie komory i w efekcie zatrzymanie procesu zgazowania.

Utrzymywanie temperatury wody na poziomie 70-80°C przez cały sezon grzewczy doprowadziłoby do przegrzewania pomieszczeń lub wymuszało cykliczne funkcjonowanie kotła. Z tych względów instalacja powinna być wyposażona w zbiornik buforowy, o pojemności 300-500 litrów, z zaworem mieszającym lub jeszcze lepiej, gdy kocioł będzie współpracował ze zbiornikiem akumulacyjnym o pojemności 1000-2000 litrów.

Dzięki zbiornikowi, w obiegu kotłowym można utrzymywać wysoką temperaturę, natomiast do grzejników kierowana jest woda o aktualnie potrzebnej temperaturze. Ponadto zbiornik o pojemności wynoszącej co najmniej 10 litrów/m2 powierzchni domu, będzie akumulował wystarczająco dużo ciepła, by po cyklu palenia trwającym kilka godzin można było przez resztę doby utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach.

Warunkiem niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego i ekonomicznego spalania paliwa jest wykorzystywanie drewna opałowego z drzew liściastych o wilgotności nie większej niż 20%.

Może cię zainteresować
5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Czym można palić w kotle 5. klasy? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak działa sterowanie EOS 6? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W kotle zgazowującym drewno panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż w zwyczajnym kotle zasypowym. Trzeba pamiętać, że jej zbytnie obniżenie uniemożliwiłoby dopalanie gazów w dolnej komorze, a właśnie dzięki temu kotły te uzyskują bardzo wysoką sprawność (fot. Eko Vimar)

Zdaniem naszych Czytelników

03 Jan 2024, 14:24

Komentarz dodany przez zawschodu: w naszym kraju wprowadzany jest zakaz palenia czymkolwiek tylko pompa ciepła podczas gdy w reszcie państw zachodnich drewno i jego zgazowanie jest dozwolone i modyfikowane, dlaczego ubytki umysłowe decydują o tym czego wolno a czego nie ...

Gmina ustala własne przepisy w zakresie dopuszczalności z ustawą,  zatem interpretacja miejscowego prawa należy do gminy i tam należy szukać rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Gość Robson

08 Apr 2022, 07:51

Witam w moim wojewodztwie dozwolony jest montaz kotła zgazowujacego.Czy ogolno dostepne zasypowe dolnego spalania ale posiadajace norme 5 klasy oraz ecodesing spełniaja role kotła zgazowujacego oczywiscie montowanego z buforem pomimo ze w nazwie nie maja słowa zgazowujacy.Z moich informacji ...

Bufor jest wymagany dla kotłów z zasypem ręcznym od 2019 roku. Informacja zaczerpnięta ze strony jednego z producentów kotłów na paliwo stałe.

Gość Robert

17 Jan 2022, 10:21

Witam jestem w trakcie wymiany tzw kopciucha.Czy według nowych przepsów montujac piec zasypowy wymagany jest obowiazkowo montaz bufora.

Gość posiadacz

12 Sep 2021, 16:24

ile rwa proces spalania w "zwykłym " kotle zębiez 18kw pełny załadunek spala się 8 godzin temperatura pomiędzy 70 a 85 C a co do bufora to niema prawnego obowiązku jak kłamliwie twierdzą producenci i jeśli jest on zainstalowany nieprawidłowo będzie generował dodatkowe koszty

Gość Marek

25 Sep 2015, 10:02

A po co zbiornik akumulacyjny? Wystarczy zawór czterodrożny.

Gość honok

24 Jul 2015, 20:22

Zbiornik dobierasz sobie zależnie od tego jakie masz potrzeby grzewcze w swojej nieruchomości, powierzchnię itd. Jeden będzie potrzebował więcej i cieplejszej wody do kaloryferów, inny mniej. Ale jak np. masz obieg kotłowy z trójdrożnym zaworem (jak np. w Atmosach), to nie masz problemu ...

28 Aug 2012, 00:05

Cytat W kotłach tego typu spala się wytwarzany gaz a nie bezpośrednio drewno.Bufor jest zalecany i lepiej żeby był zamontowany.Temperatura wody w instalacji min. 60oC.Drewno liściaste np.dąb, buk ; musi być sezonowane aby uzyskać odpowiednią ...

27 Aug 2012, 23:55

W kotłach tego typu spala się wytwarzany gaz a nie bezpośrednio drewno.Bufor jest zalecany i lepiej żeby był zamontowany.Temperatura wody w instalacji min. 60oC.Drewno liściaste np.dąb, buk ; musi być sezonowane aby uzyskać odpowiednią wilgotność.

27 Aug 2012, 22:35

a jakie kotły mają dużą? Sigma?

Gość loszkijd

15 May 2012, 18:14

Radziłbym zwracać uwagę na to czy ma duza komore załadunkową, bo to bedzie przy kotle robić dużą różnice.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image