Urządzenia grzewcze Buderus w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

Urządzenia grzewcze Buderus w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

W kompleksie szkolnym o powierzchni 11 tys. m2 (szkoła + internat) zostało zainstalowane hybrydowe źródło ciepła i chłodu oparte na kaskadzie dwóch gazowych kotłów kondensacyjnych KB472 400kW oraz gruntowej pompie ciepła Logatherm WPS80.2 HT Buderus.

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku to placówka z ponad 80-letnią tradycją kształcenia fachowców w branży drzewnej i leśnej. Nowoczesny budynek szkoły to nie tylko centrum edukacji, ale także perełka architektoniczna.

Współczesne rozwiązania zastosowano również w samym sercu obiektu - kotłowni, wyposażonej w urządzenia marki Buderus. Lokalizacja szkoły w Puszczy Kozienickiej wymagała zastosowania ekologicznego systemu grzewczego, co doskonale wpisuje się w charakter tego wyjątkowego miejsca.

W kompleksie o powierzchni 11 000 m² (szkoła i internat) zainstalowano hybrydowe źródło ciepła i chłodzenia. Rozwiązanie to opiera się na kaskadzie dwóch gazowych kotłów kondensacyjnych Logano plus KB472 o mocy 400 kW oraz gruntowej pompie ciepła Logatherm WPS 80.2 HT.

Urządzenia grzewcze Buderus w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

Realizacja tego projektu stanowiła znaczne wyzwanie inżynieryjne. Inwestor oczekiwał nie tylko zapewnienia ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 280 uczniów, w tym 150 mieszkających w internacie, ale także zapewnienia chłodzenia obiektu. Kluczowym elementem projektu było opracowanie odpowiedniego systemu sterowania, umożliwiającego optymalizację wszystkich procesów i zapewniającego ekonomiczne funkcjonowanie całego systemu.

Pompa ciepła zasila obiegi ogrzewania podłogowego, które w okresie letnim pełnią funkcję chłodzenia płaszczyznowego. Urządzenie Logatherm WPS 80.2 HT charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Czerpie energię z gruntu za pośrednictwem 15 odwiertów, z których każdy ma długość 100 metrów. Pompa ciepła została doposażona w stację chłodzenia pasywnego.

Kotły zasilają obiegi o wyższej temperaturze pracy i pełnią funkcję źródła szczytowego dla pompy ciepła. Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w zasobniku przez kotły, zasilanym warstwowo ze stacji wymiennikowej świeżej wody Buderus SLP. Kotłownia gazowa wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku, natomiast pompa ciepła - na poziomie przyziemia.

Automatyka pompy ciepła steruje zarówno chłodzeniem, jak i ogrzewaniem podłogowym, sygnalizując jednocześnie potrzebę ewentualnego wsparcia ze strony kotłów. Automatyka Buderus 5313 zarządza pracą kotłowni, obiegami grzewczymi oraz produkcją ciepłej wody użytkowej, umożliwiając również zdalne sterowanie urządzeniami.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Zainstalowana instalacja fotowoltaiczna wspiera pracę pompy ciepła.

Według inwestora, system jest niezawodny, łatwy w obsłudze i użytkowaniu. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne i funkcjonalne.

Jak wygląda ten obiekt referencyjny można zobaczyć na kanale Buderus Polska na YouTube:

Montaż urządzeń grzewczych Buderus w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

Firma powiązana: Robert Bosch Sp. z o.o.|Buderus

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz