Trudny wybór źródła ciepła i nie tylko
Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków za 2023 r. wynika, że w Polsce wciąż około 3 mln źródeł ciepła to tzw. kopciuchy, nie tylko trujące, ale także nieefektywne energetycznie. Zgodnie z przepisami kotły te powinny zostać wymienione na nowe, energooszczędne źródła ciepła. Stale rosnące koszty ogrzewania i niepewność co do przyszłych cen prądu, gazu, pelletu czy węgla powodują "zakotłowanie" wśród inwestorów (red. stąd pomysł na nazwę projektu). Mimo programów dofinansowań właściciele wstrzymują się z decyzją o wymianie starych pieców. Inwestorzy, chcący zapewnić sobie niskie koszty ogrzewania, mają twardy orzech do zgryzienia. Zarówno budujący, jak i modernizujący system grzewczy muszą na wstępie dokonać niełatwego obecnie wyboru co do rodzaju źródła ciepła. Kolejnym wyzwaniem jest znalezienie profesjonalnego i solidnego instalatora systemów grzewczych.
Profesjonalny instalator doradzi
Z perspektywy zlecających budowę czy modernizację kotłowni ważne jest profesjonalne podejście i wiedza instalatora, na którym inwestorzy chcą polegać w skomplikowanych dla nich kwestiach. Poza solidnością oraz tym, że instalator poprawnie zmodernizuje lub wykona nową kotłownię, zleceniodawcy oczekują także, że doradzi np. w kwestii wyboru najodpowiedniejszego dla danego budynku kotła lub pompy ciepła, określi zapotrzebowanie na moc urządzenia, podpowie jaki systemu sterowania ogrzewaniem wybrać oraz pomoże w jego skonfigurowaniu. Takie kompleksowe wsparcie ma szczególne znaczenie ponieważ w praktyce tylko nieliczni inwestorzy decydują się ponieść dodatkowy koszt związany z wykonaniem gotowego projektu instalacji grzewczej. Tymczasem, poza samym źródłem ciepła, także pozostałe elementy systemu grzewczego mają wpływ na ekonomiczną pracę instalacji c.o., a tym samym na koszty ogrzewania.
Nie ma uniwersalnych rozwiązań
Pomysłodawcy projektu Zakotłowani – eksperci międzynarodowej grupy AFRISO - przyznają, że w przypadku kotłowni nie ma gotowej recepty, ani jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdziłoby się w każdym budynku. Ideą projektu Zakotłowani jest wsparcie inwestorów w poszukiwaniu profesjonalnego, czyli dysponującego szeroką wiedzą, ale także poleconego, a więc rzetelnego instalatora. Organizator projektu - AFRISO - od blisko 30 lat, poza dostarczaniem armatury do nadzoru i regulacji instalacji grzewczych, szkoli polską branże instalacyjną w wykonywaniu dopasowanych do potrzeb obiektu instalacji centralnego ogrzewania. Eksperci AFRISO od dekady tworzą także poświęcony w całości systemom grzewczym jeden z największych poradnikowych kanałów branżowych na YouTube, prowadzą szkolenia i uczą jak wybrać najbardziej ekonomiczne oraz ekologiczne systemy instalacji c.o.
Baza poleconych fachowców i sprawdzonej wiedzy
- Dzięki temu, że jesteśmy blisko branży instalacyjnej, a przez to także i inwestorów, znamy przyczyny częstych błędów popełnianych w pracy z instalacjami. Rozumiemy obecne rozterki budujących oraz modernizujących system grzewczy. Baza rekomendowanych - Zakotłowanych firm powstała w odpowiedzi na częste prośby inwestorów o polecenie sprawdzonej firmy wykonawczej. Z jednej strony dysponując bazą wyszklonych przez nas fachowców możemy pomóc inwestorom, a z drugiej w ramach projektu Zakotłowani promujemy profesjonalizm w branży oraz uniwersalne wartości, takie jak partnerskie podejście do zleceniodawcy, poczucie odpowiedzialności i rzetelność, z którymi się identyfikujemy – wyjaśnia koordynatorka projektu Olga Rusińska z AFRISO sp. z o.o.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Wsparcie techniczne i schemat ideowy kotłowni
Udział w projekcie Zakotłowani nie wiąże się z żadnymi opłatami, ani dla instalatorów, ani inwestorów. Organizatorzy projektu Zakotłowani zapewniają koordynację całego procesu tj. połączenie inwestora z wybraną, rekomendowaną firmą instalatorską z danego regionu oraz dalszą pomoc w doborze elementów instalacji, a w razie potrzeby także w montażu. Działające w terenie zespoły mobilnego wsparcia technicznego firmy pomagają rozwiązywać problemy z montażem i instalacją kotłowni. W ramach projektu Zakotłowani inwestorzy mogą nieodpłatnie uzyskać wzorcowy schemat kotłowni dostosowany do warunków danego budynku.
Zakotłowani to również cykl filmów poradnikowych dla budujących "Buduj z AFRISO" i modernizujących kotłownię "Modernizuj z AFRISO" oraz docelowo portal z wiedzą na temat energooszczędnych systemów grzewczych.
Więcej informacji o projekcie na stronie zakotlowani.pl
Organizatorzy:
AFRISO sp. z o.o.
AFRISO to europejska marka o globalnym zasięgu kojarzona z szeroko rozumianą techniką dla ochrony środowiska. Polska spółka AFRISO reprezentująca od 27 lat grupę na lokalnym rynku wyspecjalizowała się w dostarczaniu rozwiązań do pomiarów, nadzoru i regulacji instalacji centralnego ogrzewania. Strategia AFRISO opiera się o bliską współpracę z instalatorami przy wykonywaniu niezawodnych, oszczędnych i optymalnie dopasowanych do potrzeb użytkowników instalacji grzewczych.
www.afriso.pl
Drużyna A
Drużyna A to liczący już blisko 6 tys. członków program partnerski AFRISO skierowany do instalatorów pracujących na produktach marki. Oferując nagrody rzeczowe, zasilenie kart płatniczych oraz szkolenia techniczne dla fachowców, AFRISO zachęca do zbierania punktów za wybór produktów marki. W bazie poleconych, Zakotłowanych instalatorów są wyłącznie członkowie programu Drużyna A.
www.druzyna-a.pl
Zakotłowani
To program poleceń, w ramach którego AFRISO wspiera inwestorów w znalezieniu najlepszego fachowca, a profesjonalnych i rzetelnych instalatorów w pozyskaniu zleceń na wykonanie budowy lub modernizacji kotłowni. Zakotłowani instalatorzy to baza, działających na terenie całego kraju godnych polecenia fachowców, którym organizator przekaże namiary na klientów poszukujących profesjonalnego instalatora w swoim regionie.
www.zakotlowani.pl