Poznaj zalety biomasy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Poznaj zalety biomasy

W Polsce wciąż najpopularniejsze są paliwa stałe, przede wszystkim węgiel kamienny oraz drewno. Drewno jest ekologicznym paliwem odnawialnym, ale ma zasadniczą wadę - jego spalania nie da się zautomatyzować, opał trzeba dokładać ręcznie. Dlatego warto się zainteresować biomasą, przede wszystkim w postaci pelletu.

aktualizacja: 2019-02-01 07:59:50

Dlaczego biomasa?

Pellety powstają ze sprasowanych, wysuszonych odpadów drzewnych (rzadziej słomy, trzciny itp.). To paliwo standaryzowane o ujednoliconych parametrach, i - co najważniejsze dla właścicieli domów jednorodzinnych - świetnie nadaje się do kotłów z podajnikiem. Dzięki temu działanie ogrzewania można zautomatyzować. Paliwo wystarczy uzupełniać raz na kilka dni, popiołu i zanieczyszczeń w kotle powstaje zaś bardzo mało, znacznie mniej niż z węgla, co pozwala bardzo ograniczyć obsługę.

Warto wiedzieć, że popiół z pelletów można dodać do kompostu, a następnie użyć do nawożenia roślin. To w istocie czysty popiół drzewny, bo przy formowaniu pelletów nie dodaje się żadnych środków zlepiających - trociny są jedynie prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Czyste paliwo

Pellety i inne paliwa wytwarzane z biomasy są przyjazne dla środowiska. Są paliwami odnawialnymi i charakteryzuje je ostatecznie "zerowa emisja CO2", co oznacza, że ilość CO2, która powstaje podczas spalania pelletu, jest równa ilości CO2, którą pobierają rosnące rośliny podczas procesu fotosyntezy.

Oznacza to też niemal zerowe zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) domów ogrzewanych tym paliwem. Niemal, bo uwzględnia się zużycie energii potrzebnej na jego przygotowanie, transport itp. A warto przypomnieć, że obecnie budynki muszą spełniać coraz ostrzejsze kryteria nie tylko odnośnie izolacyjności przegród zewnętrznych (ściany, okna), lecz także zużycia energii pierwotnej.

Dzisiaj dopuszczalne maksimum to 95 kWh/(m2•rok), a od 2021 r. będzie to już zaledwie 70 kWh/(m2•rok). Już obecne wymogi często trudno spełnić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie wskaźnika EP jest zaś zastosowane biomasy. Przy ogrzewaniu węglem lub gazem ilość zużytej energii mnożymy bowiem przez wskaźnik 1,1, zaś w przypadku biomasy przez zaledwie 0,2.

Samo spalanie pelletów jest zaś bez porównania czystsze niż węgla. Biomasa drzewna nie zawiera bowiem szkodliwych substancji, np. związków siarki. W praktyce palenie pelletami jest nawet czystsze niż palenie drewnem. Przede wszystkim wilgotność pelletów jest znikoma, wynosi zwykle poniżej 10%, podczas gdy do kotłów i kominków najczęściej trafia drewno nazbyt mokre, o wilgotności 30-40%. Co więcej, pellety spala się w nowoczesnych kotłach, w specjalnie skonstruowanych palnikach, co daje optymalne warunki nadzorowane przez elektroniczne sterowniki. Drewno w szczapach jest zaś zwykle spalane w prymitywnych kotłach zasypowych, w warunkach bardzo dalekich od ideału.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny