Kotły na paliwa stałe 5. klasy - wszystko, co musicie wiedzieć!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Kotły na paliwa stałe 5. klasy - wszystko, co musicie wiedzieć!

Dla tych, którzy muszą kupić nowy kocioł na węgiel, pelety lub drewno, 1 lipca 2018 r. jest szczególnie ważną datą. Od tego bowiem dnia zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5. A te są nie tylko bardziej ekologiczne od dominujących dotąd na rynku, ale i sporo droższe.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Czym się charakteryzują kotły na paliwo stałe 5. klasy?
 • Czym różnią się kotły 5. klasy od tych w klasie 3. i 4. i co to oznacza dla kupujących?
 • Jak wybierać kotły na paliwo stałe 5. klasy?
 • Dlaczego nie należy wybierać kotła o zbyt wysokiej mocy lub o mocy zbyt niskiej?
 • Czy wybierać kocioł 5. klasy zasypowy, czy z podajnikiem?
 • O czym trzeba pamiętać wybierając paliwo do kotła?
 • Po co w instalacji c.o. zbiornik na wodę grzewczą?
 • Czy kocioł na paliwo stałe jest dobrym rozwiązaniem do podgrzewania wody użytkowej?

Obecnie branża kotłów na paliwa stałe przeżywa prawdziwą rewolucję. Od 1 lipca 2018 r. zaczął bowiem obowiązywać zakaz sprzedaży (wprowadzania do obrotu) kotłów o klasie emisji niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. W praktyce oznacza to zaś zniknięcie z rynku znakomitej większości kotłów zasypowych oraz dużej części tych z podajnikiem. Dla kupujących zaś bardzo odczuwalny będzie wzrost cen, bo najtańszy kocioł 5 klasy to wydatek ok. 5000 zł, a większość z nich jest znacznie droższa.

Program "Czyste Powietrze"

Na częste pytania o program Czyste Powietrze odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW

KOTŁY NA PALIWO STAŁE - STARE I NOWE

Do niedawna na polskim rynku można było sprzedać w zasadzie dowolny kocioł na paliwa stałe. Po prostu nie było żadnych obligatoryjnych wymogów odnośnie poziomu emisji szkodliwych substancji ani sprawności. Część producentów wprawdzie mogła się pochwalić rozmaitymi certyfikatami dla swoich urządzeń, jednak przeprowadzenie badań było dobrowolne. Na rynku dominowały najprostsze i najtańsze kotły zasypowe w cenie 2000-3000 zł, zwykle nie spełniające żadnych norm emisji.

Jednak 1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z nim sprzedawane kotły muszą mieć świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Badanie musi być przy tym przeprowadzone w jednym z akredytowanych laboratoriów. Przeszliśmy więc ogromnym skokiem od zupełnego braku regulacji do ich najwyższego poziomu.

Przy okazji warto dodać, że obostrzenia można było wprowadzać stopniowo, do 2020 r., gdy w całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać tzw. dyrektywa ecodesign. Pozostawienie w tym okresie możliwości sprzedaży kotłów 3 i 4 klasy ułatwiłoby życie zarówno producentom jak i inwestorom, bo łatwiej stopniowo przestawiać produkcje, a same urządzenia są znacznie tańsze.

Kocioł na paliwo stałe 5. klasy
Od 1 lipca 2018 r. można sprzedawać tylko kotły na węgiel, pelety lub drewno, które spełniają wymogi klasy 5. (fot. Kotrem)

Co bardzo ważne, rozporządzenie nie wprowadza obowiązku wymiany już eksploatowanych kotłów. A ocenia się, że ok. 75% użytkowanych w kraju urządzeń na paliwa stałe to proste kotły zasypowe, bez certyfikatu potwierdzającego spełnienie jakichkolwiek norm emisji zanieczyszczeń.

Ponadto wcale nie zakazano produkcji kotłów o klasie niższej niż 5. Producenci nie będą mogli jednak sprzedawać ich na rynku krajowym, jedynie wyeksportować do krajów, gdzie przepisy są łagodniejsze.

Być może przepisy będą też obchodzone, bo np. nie dotyczą one kotłów przeznaczonych tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), oraz spalających tzw. biomasę niedrzewną, czyli np. słomę lub pestki. A cóż prostszego, niż wpisać takie ograniczenie do dokumentacji kotła?

Stary kocioł na paliwo stałe
Stopniowo przybywa województw, w których trzeba wymieniać stare kotły, niespełniające obecnych norm emisji zanieczyszczeń. (fot. L. Jampolska)
Kocioł na biomasę
Nowe przepisy nie dotyczą kotłów na biomasę inną niż drzewna. Ich liczba na rynku prawdopodobnie wzrośnie. (fot. Biowat)

KRYTERIA WYBORU KOTŁÓW NA PALIWA STAŁE

Fakt, że na rynku pozostały tylko urządzenia ekologiczne i o wysokiej sprawności, nie znaczy wcale, że wybór stał się łatwy. Przede wszystkim kocioł musi być pod względem mocy dopasowany do potrzeb budynku. Zaś wybór paliwa oraz decyzja czy sprzęt ma mieć podajnik to już kwestia naszych oczekiwań i możliwości.

Nie wolno zapominać, że jeżeli chcemy wykorzystać kocioł do przygotowywania c.w.u., to musimy kupić zbiornik i wygospodarować na niego miejsce. W pewnych sytuacjach ma sens również instalacja dużego zasobnika wody grzewczej pracującego jako bufor lub akumulator ciepła. Zawsze musimy pamiętać o względach bezpieczeństwa, z czym wiąże się zasadnicza kwestia sposobu zabezpieczenia kotła za pomocą otwartego lub zamkniętego naczynia wzbiorczego.

Sterownik nowoczesnego kotła na paliwo stałe
Dobry kocioł nie gwarantuje jeszcze czystego spalania. Musi być prawidłowo dobrany do budynku, właściwie sterowany i zasilany odpowiedniej jakości paliwem. (fot. SAS)

JAK DOBRAĆ MOC KOTŁA NA PALIWO STAŁE 5. KLASY?

Podstawowym, a do tego powszechnie popełnianym błędem jest zakup urządzenia o mocy zbyt wysokiej względem potrzeb budynku. Taki przewymiarowany kocioł nigdy nie pracuje z mocą nominalną, kiedy to jego sprawność i czystość spalania są najlepsze. Przy temperaturze zewnętrznej ok. 0°C działa już zupełnie źle, a przecież takie warunki to większość sezonu grzewczego. Trzeba sobie uświadomić, że instalacje grzewcze w budynkach projektuje się tak aby pokryły straty ciepła występujące przy skrajnie niskiej temperaturze zewnętrznej rzędu -20°C. Co oznacza, że przy 0°C wystarczy już o połowę mniej.

W nowym domu średniej wielkości maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą wyniesie zwykle nie więcej niż 10 kW. Przypomnijmy, przy -20°C. Czyli przez większość sezonu wystarczy o połowę mniej (5 kW) lub jeszcze niższa moc. Dobrany prawidłowo kocioł 5 klasy będzie w stanie pracować z wysoką sprawnością i czysto przez cały sezon. Bowiem w ramach badań testuje się również jego pracę z mocą wynoszącą 30% nominalnej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy producent zadeklaruje, że kocioł przeznaczony jest tylko do działania z mocą nominalną i z buforem ciepła (zbiornikiem akumulacyjnym). Ma to sens w przypadku kotłów zgazowujących drewno, wynika ze specyfiki ich pracy. Jeżeli jednak taką informację znajdziemy w dokumentacji innego kotła, mamy wyraźny sygnał, że wytwórca szukał wybiegu, żeby jakoś przebrnąć przez badania. Po prostu przy pracy z mocą częściową spada sprawność spalania, rośnie zaś emisja zanieczyszczeń.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Co się zaś stanie, gdy dobierzemy kocioł na zapas? Jeżeli nadwyżka będzie niewielka, np. z projektu wynika, że potrzebujemy 9 kW, my zaś kupimy 12 kW? Wówczas różnica nie będzie zbyt odczuwalna, tym bardziej, że w czasie testów kotły opalane są węglem najwyższej jakości o bardzo wysokiej kaloryczności, wymiennik jest idealnie czysty itd. W praktycznej eksploatacji paliwo będzie najpewniej nieco gorsze, a stan kotła i sterowanie nim też nie na poziomie laboratoryjnego ideału.

Problem zacznie się zaś gdy kupimy urządzenie ze sporą nadwyżką mocy, do czego zresztą zachęca wielu sprzedawców? Z racji działania zawsze poniżej nominalnej mocy będziemy spalać więcej opału, puszczać przez komin więcej substancji szkodliwych, a komora spalania i wymiennik będą wymagały znacznie częstszego czyszczenia. Zapisane w dokumentacji parametry spalania pozostaną tylko na papierze, daleko poza naszym zasięgiem. Dlatego po prostu nie warto kupować przewymiarowanego kotła, choćby skłaniała do tego niewielka różnica w cenie.

Uwaga! W domach jednorodzinnych nie ma sensu zwiększać mocy kotła na poczet przygotowywania c.w.u.

Kocioł zgazowujący drewno
a) (fot. Mora)
Zbiornik akumulacyjny
b) (fot. Elektromet)
Kotły zgazowujące drewno powinny zawsze pracować z pełną, nominalną mocą (a). Dlatego powinny współpracować z dużym zbiornikiem akumulacyjnym (b).

KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE 5. KLASY - ZASYPOWY CZY Z PODAJNIKIEM?

Obecnie kotłów zasypowych spełniających wymagania 5 klasy jest na rynku bardzo mało. Jednak oferta prawdopodobnie będzie rosła, bo wciąż jest na nie popyt. Tym bardziej, że:

 • niektóre paliwa, w szczególności drewno w szczapach da się spalać tylko w kotłach zasypowych;
 • w wielu istniejących domach wymiana starego kotła zasypowego na nowy z zasobnikiem byłaby bardzo trudna ze względu na brak miejsca w kotłowni;
 • wiele małych domów ma bardzo niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Kotły zasypowe mogą mieć moc nawet poniżej 10 kW, a zrobienie takich w wersji z podajnikiem jest bardzo trudne;
 • kotły zasypowe są tańsze i mniejsze od tych z podajnikiem;
 • modele bez dmuchawy i elektronicznego sterownika mogą działać bez prądu, a jeżeli obieg wody jest grawitacyjny instalacja grzewcza może działać normalnie nawet w razie awarii sieci energetycznej.

Za to zasadniczym atutem urządzeń z podajnikiem jest bez porównania większa wygoda obsługi. Nie każdy ma czas i chęć zaglądać do kotłowni kilka razy dziennie. Kocioł z podajnikiem może zaś działać bez nadzoru przez kilka dni. Zaś o dobrą jakość spalania dba zaawansowana automatyka.

Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem
Wyśrubowane normy emisji spełniają obecnie głównie urządzenia z podajnikiem. Na razie na nich producenci koncentrowali swoje wysiłki. Kotłów zasypowych 5. klasy prawie nie ma. (fot. Tekla)

PALIWO DLA KOTŁÓW 5. KLASY

Najpopularniejsze w naszym kraju paliwa to węgiel i drewno w szczapach, w mniejszym stopniu pelety. Łatwo to zrozumieć wiedząc, że ¾ użytkowanych urządzeń to kotły zasypowe, opalane węglem i drewnem naprzemiennie. Ta uniwersalność jest zresztą przez wielu użytkowników postrzegana jako duża zaleta.

Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze wyniki, jeżeli chodzi o sprawność i czystość spalania, daje specjalizacja. Dlatego właśnie spalanie drewna w kotłach zgazowujących daje znacznie lepsze efekty niż w tych, które zaprojektowano tak naprawdę do spalania węgla. Podobnie, w kotle na węgiel-groszek da się palić peletami, ale efekty będą odczuwalnie gorsze niż gdybyśmy mieli kocioł z palnikiem peletowym. Warto dodać, że w drugą stronę już się tak nie da - kocioł na pelety nie nadaje się do spalania węgla.

Dlatego decyzja o rodzaju paliwa ma zasadnicze znaczenie. Trzeba myśleć o jego cenie, dostępności w danym regionie, wygodzie przyszłej obsługi oraz tym, czy mamy odpowiednie miejsce na skład opału. W szczególności dotyczy to mało popularnych paliw takich jak słoma. Do jej spalania potrzeba specjalnego kotła, musimy go obsługiwać ręcznie a paliwo o porównywalnej wartości opałowej zajmie nawet 10 tyle miejsca co węgiel. Dość podobnie jest z drewnem, z tą różnicą, że nie potrzebujemy na nie aż tyle miejsca.

Pod względem użytkowym bezapelacyjnie najwygodniejszy jest zaś węgiel-groszek i pelety, bo nimi da się zasilać kotły z podajnikiem. Co więcej, niektóre ich modele mają nawet automatyczne zapalarki.

Kocioł na pelety
Najlepsze efekty daje specjalizacja. Kotły na pelety mają specjalne palniki przeznaczone tylko do tego paliwa, nie do węgla. (fot. Zębiec)

 

BUFOR LUB AKUMULATOR

Po co w instalacji c.o. zbiornik na wodę grzewczą? Sprawność i czystość spalania można znacznie poprawić instalując pomiędzy kotłem a grzejnikami duży zasobnik wody grzewczej. Wówczas kocioł nagrzewa wodę w zbiorniku niezależnie od tego, czy grzejniki odbierają ciepło czy nie. Chwilowe zmiany na ciepło w pomieszczeniach nie mają więc znaczenia dla pracy kotła. Może on zawsze działać z mocą nominalną, przy której osiąga największą sprawność. Oczywiście, nadmiar ciepła zgromadzony w zbiorniku, można wykorzystać później, gdy kocioł (lub kominek z płaszczem wodnym) już nie pracuje.

Zaletą układu z dużym zbiornikiem akumulacyjnym jest też stabilizacja temperatury wody w instalacji. Chwilowe zwiększenie intensywności palenia, typowe np. dla kominków z płaszczem wodnym, albo przerwanie odbioru ciepła przez grzejniki nie spowoduje wrzenia wody. Dla podgrzania dużej ilości wody potrzeba znacznie więcej ciepła. Jeśli ruch ciepłej wody pomiędzy kotłem lub kominkiem a zasobnikiem odbywa się grawitacyjnie - bez pompy - to taki układ jest mało podatny na przegrzanie w wyniku braku prądu.

Zbiorniki akumulacyjne należy szczególnie polecić użytkownikom kotłów zasypowych (bez podajnika) oraz kominków z płaszczem wodnym. Ich mocą szczególnie trudno jest sterować, a jej zmniejszenie powoduje opisany wcześniej spadek sprawności oraz pogorszenie czystości spalania. Zbiornik akumulacyjny trzeba traktować jako niezbędne uzupełnienie kotła zgazowującego drewno. Proces wydzielania i spalania gazu drzewnego wymaga utrzymania wysokiej temperatury w kotle. W związku z tym musi on pracować z pełną mocą, a nie zdławiony.

Zbiornik akumulacyjny, nawet do kotła o mocy kilkunastu kW, powinien mieć przynajmniej 500 l pojemności, najczęściej stosuje się ok. 1000 l. Taki zasobnik ma, niestety, dwie istotne wady. Pierwszą jest wysoka cena - przynajmniej 2500 zł, za zasobnik 1000 l. Drugą zaś jest spora wielkość. Przy takiej pojemności walec o średnicy 80 cm ma 2 metry wysokości. Nie w każdym domu znajdzie się dla niego miejsce.

Kocioł z dużym zasobnikiem
Duży, o pojemności ponad 200 l, zasobnik zajmuje więcej miejsca, ale pozwala zapomnieć o obsłudze kotła na dłużej. (fot. Galmet)

KOCIOŁ NA PALIWA STAŁE DO PRZYGOTOWYWANIA C.W.U.

Każdy kocioł na paliwa stałe jest tzw. kotłem jednofunkcyjnym, co oznacza, że nie może podgrzewać wody użytkowej w zasobniku lecz potrzebuje do tego zbiornika z wężownicą lub płaszczem wodnym. Zbiornik jest przy tym duży - często dobieranym w myśl zasady 50 litrów na osobę. Jednak dla 4-5 osób wystarczy często nieco mniejszy o pojemności 100-140 l. Powody są dwa.

Po pierwsze, można podnieść temperaturę w zasobniku, a w czasie poboru dodawać więcej zimnej Jeśli 150 l wody podgrzejemy nie do 40°C ale do 60°C, to po wymieszaniu z zimną (10°C) otrzymamy 250 l wody o temperaturze 40°C.

Po drugie, o ile kocioł jest w ogóle rozpalony to zaczyna dogrzewać wodę zanim ją w całości zużyjemy. Automatyka kotłów działa z tzw. priorytetem c.w.u. Czyli w momencie, gdy zostanie wykryty spadek temperatury wody w zasobniku, kocioł przestaje ogrzewać pomieszczenia, grzeje zaś c.w.u. Wyłączenia lub ograniczenia ogrzewania wnętrz zaś nie odczujemy, bo kocioł nie potrzebuje wiele czasu, by podgrzać wodę.

W przypadku kotłów na paliwa stałe zasadniczym problemem jest jednak podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym. Utrzymywanie cały czas na chodzie kotła tylko na potrzeby c.w.u. jest nieuzasadnione, bo więcej paliwa zużyjemy na podtrzymanie żaru niż na podgrzanie wody. Sprawność i czystość spalania będą przy tym fatalne. Najprostsze rozwiązanie alternatywne to montaż grzałki elektrycznej w zbiorniku. Jednak to oznacza wzrost kosztów eksploatacyjnych. Dlatego wartym rozważenia jest montaż kolektorów słonecznych lub małej pompy ciepła tylko do c.w.u.

ZABEZPIECZENIA KOTŁÓW NA PALIWA STAŁE

Dawniej wszystkie kotły na paliwa stałe zabezpieczano za pomocą tzw. otwartego naczynia wzbiorczego. Obecnie coraz częściej producenci dopuszczają również pracę w układzie zamkniętym i wyposażają swoje kotły w stosowne do tego zabezpieczenia.

Naczynie otwarte stanowi bardzo dobre, bo niezawodne, zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody w wyniku jej przegrzania. Tu nie ma elementów, które mogą się zepsuć, zaciąć itp. Kocioł łączy się z rurą o średnicy przynajmniej 1 cala z naczyniem położonym w najwyższym punkcie instalacji. Przelew z naczynia sięga zaś nad zlew w kotłowni. Naczynie musi mieć pojemność roboczą odpowiadającą przynajmniej 4% całkowitej objętości wody w układzie c.o. Na rurze łączącej kocioł i naczynie nie wolno instalować żadnych zaworów, pomp ani innych elementów tamujących ruch wody.

Woda po rozgrzaniu się zwiększa swą objętość, ale jedynym skutkiem jest wzrost jej poziomu w naczyniu. Ciśnienie nie rośnie, choćby woda w kotle zaczęła wrzeć. W układzie otwartym większe jest jednak niebezpieczeństwo korozji niektórych elementów instalacji. Można temu skutecznie przeciwdziałać, np. stosując dodatki do wody grzejnej, zwane inhibitorami korozji, ale niektórzy producenci nie dopuszczają by ich grzejniki pracowały w układzie otwartym.

W nowoczesnych instalacjach często rozdziela się obieg wody na dwa: otwarty - kotłowy i zamknięty - grzejnikowy. Woda w nich się nie miesza, tylko w wymienniku następuje wymiana ciepła.

Kocioł i otwarte naczynie wzbiorcze - schemat
Otwarte naczynie wzbiorcze musimy umieścić w najwyższym punkcie instalacji, powyżej grzejników.

Obecnie przepisy dopuszczają również pracę kotłów na paliwa stałe w zamkniętych instalacjach c.o. (z zamkniętym naczyniem wzbiorczym). Zaletą jest tu znaczna dowolność w wyborze miejsca na naczynie, łatwość połączenia w jednej instalacji np. kotła gazowego i na paliwa stałe oraz ograniczenie ryzyka korozji.

Jednak warunkiem jest wyposażenie kotła w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła. Najczęściej jest to umieszczona w części wodnej kotła wężownica, przez którą - w razie wzrostu temperatury - przepływa zimna woda wodociągowa, która trafia następnie do kanalizacji.

Kocioł z zewnętrzną wężownicą schładzającą - schemat działania
Kocioł można też wyposażyć w zewnętrzną wężownicę schładzającą.

Uwaga! To rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa, jeśli woda w domu pochodzi nie z sieci wodociągowej, lecz z własnego ujęcia. Brak prądu to wówczas przecież również brak wody. A przegrzanie kotła to często właśnie skutek wyłączenia się pompy c.o. i ustania obiegu wody, w następstwie czego ciepło nie jest odbierane przez grzejniki. Kocioł nie zostanie jednak schłodzony, bo nie będzie pracował także zestaw hydroforowy zapewniający przepływ wody w instalacji domowej.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Tomasz57 (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Wrz 2021, 18:46

1 godzinę temu, retrofood napisał: Ani już niczego nie naprawię, ani nie zepsuję. A kitnę znacznie wcześniej niż reszta ludzi. Wiec mi to lata. I tym optymistycznym akcentem kończymy rozmowę o EKO-GŁUPAWCE

time image

19 Wrz 2021, 16:54

1 godzinę temu, podczytywacz napisał:  Dlatego twierdzę, że:   A ja to tak właściwie o tym nie myślę. Ani już niczego nie naprawię, ani nie zepsuję. A kitnę znacznie wcześniej niż reszta ludzi. Wiec mi to lata.

time image

19 Wrz 2021, 15:33

No widzisz... Te ich drzewa ruszyły już kilkanaście lat temu... i idą... i co???   10 minut temu, retrofood napisał: wielu ludzi lekceważy. Masz rację! jest problemem... narastającym w geometrycznym tempie...   I to na dodatek lekceważą ...

time image

19 Wrz 2021, 15:16

  40 minut temu, podczytywacz napisał:   Ale to całe ECO, co się tutaj, BLISKO NAS  dzieje - to jest GŁUPAWKA...   Ale to całe ECO, to BLISKO NAS, jest również problemem. Który wielu ludzi lekceważy. 

time image

19 Wrz 2021, 14:36

5 minut temu, retrofood napisał: Ja tak właściwie, to nie klasy pieców miałem na myśli. Klasy pieców i te inne, to taki skrót myślowy...   Ale to całe ECO, co się tutaj, BLISKO NAS  dzieje - to jest GŁUPAWKA...

time image

19 Wrz 2021, 14:29

1 godzinę temu, podczytywacz napisał:  My, ty, w Polsce, Europie, możemy tylko sobie nawzajem życie utrudniać tymi klasami pieców,    Ja tak właściwie, to nie klasy pieców miałem na myśli.

time image

19 Wrz 2021, 13:24

3 godziny temu, retrofood napisał:   Mówisz, że Twoje dzieci i wnuki mogą żyć w szambie? I tak będą żyć w szambie My zejdziemy, a oni... cóż... ostatnie - z grubsza - 200 lat działalnośc, no i dalsza działalność, człowieka podobno ROZUMNEGO ...

time image

19 Wrz 2021, 09:40

40 minut temu, Gość kkkkkkk napisał: pora skończyć z eko głupawką   Mówisz, że Twoje dzieci i wnuki mogą żyć w szambie?

time image

Gość kkkkkkk

19 Wrz 2021, 08:59

pora skończyć z eko głupawką

time image

Gość Raddix

14 Sie 2021, 07:32

Przepisy wprowadzili ludzie co kompletnie sie nie znaja.wiedza jedynie bo ktos im powiedzial ze kociol 5klasy jest czysty i tyle.wystarczy do 70% kotlow podlaczyc bufor i tez beda czysto palic ale niestety nie bedzie kasy z tego tak jak przy wymianie na nowy lub z mandatow.

time image

Gość Mark

06 Kwi 2021, 08:19

Moi rodzice mają kocioł 5 klasy. To ze to ekologiczne to bzdury. Jedyne co ten kocioł spowodował to że dym zamiast kominem leci na cały dom i wszyscy się duszą. Ekogroszek też jest różny. Jeden jest s śrubami i gwoździami, drugi tak mokry że z podajnika leci woda a piec trzeba ...

time image

Gość Dr House

07 Sty 2021, 09:13

Autor wyraźnie nIe wie o czym pisze a pisze głupoty. Z jego dywagacji wnioskuję że należy kupić piec na pellet za 20 tys. z instalacją a na lato piec wyłączać i wodę w bojlerze ogrzewać grzałką elektryczną co będzie generować olbrzymie koszty miesięczne podgrzewania wody. ...

time image

Gość Przybyła kominy

02 Sty 2021, 19:44

Pozwolę dodać od siebie że pięć klasy 5 to jeden wydatek konkretny i nie ostatni jeszcze potrzebne są wkłady ceramiczne a żeby je zainstalować musimy frezowa komin. 

time image

Gość Jacek

26 Wrz 2020, 09:46

A mnie intryguje, jak piec zasypowy może spełniać wymagania 5 klasy, skoro proces podawania paliwa jest przypadkowy? Pomijając że kontroli spalania nie ma tam praktycznie żadnej.

time image

23 Sty 2020, 19:42

5 minut temu, Gość maniek napisał: Gdzie można załatwić certyfikat? U sprzedawcy.

time image

Gość maniek

23 Sty 2020, 19:36

Gdzie można załatwić certyfikat?

time image

Gość roma

08 Sty 2020, 12:58

czy w piecu 5 generacji można stosować drewno i ekogroszek jednocześnie?

time image

Gość mhtyl

06 Sty 2020, 11:14

4 minuty temu, Gość Mark napisał: W nowoczesnych instalacjach nie stosuje się instalacji otwartych, otwarte naczynie zastąpiono zbiornikiem przeponowym. Bzdury piszesz. Otwarta instalacja c.o. była znana można rzecz od początku, natomiast instalacja zamknięta ...

time image

Gość Mark

06 Sty 2020, 11:03

Nowoczesny kocioł 5 generacji a obok schemat instalacji co otwartej (z średniowiecza). W nowoczesnych instalacjach nie stosuje się instalacji otwartych, otwarte naczynie zastąpiono zbiornikiem przeponowym.

time image

Gość komin-Perfekt

10 Gru 2019, 20:33

Polecam wkłady kominowe ze stali nierdzewnej o odpowiednim gatunku stali do spalanego paliwa .

time image

Gość mhtyl

28 Maj 2019, 15:14

8 godzin temu, Naprawa kominów Przybyła napisał: Nie ma obowiązku ale praktycznie musi być bo będę plamy i będzie się szykować niezły remont.   Odpowiedziałem na pytanie czy musi kocioł 5 klasy mieć komin ceramiczny. Jestem zdania że stawianie ...

Rozumiem, że dużo się wykrapla niczym przy kotłach kondensacyjnych?

time image

28 Maj 2019, 05:25

Dnia 4.08.2018 o 16:13, mhtyl napisał: Nie ma takiego obowiązku czy wymogu. Nie ma obowiązku ale praktycznie musi być bo będę plamy i będzie się szykować niezły remont. CODZIENNIE mam ten sam telefon ze zamontował ktoś kościół 5 klasy i wychodzą ...

time image

Gość mhtyl

26 Mar 2019, 16:11

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: - czy kotły węglowe to kotły niskotemperaturowe? To zależy jaki rodzaj, jak np z podajnikiem czy na miał to są niskotemperaturowe.

Dnia 2.08.2018 o 16:16, mhtyl napisał: Kominy z cegły nie nadają sie do kotłów niskotemperaturowych, prędzej czy później przez fugi wychodzi kondensat . jedynie rozsądne rozwiązanie to wkład z ceramiki. Natomiast nie jest prawda że należy robić przeglądy kominiarskie ...

time image

Gość mhtyl

12 Lut 2019, 16:04

6 godzin temu, Gość Henrys napisał: Jaki komin najlepszy do kotła 5 klasy, chodzi o stalowy komin ze stali nierdzewnej? Nie ma jasnych informacji w tej kwestii To zależy od mocy kotła, a średnica komina jest uzależniona od mocy kotła, a jaka ma być to znajdziesz ...

time image

Gość Henrys

12 Lut 2019, 09:39

Jaki komin najlepszy do kotła 5 klasy, chodzi o stalowy komin ze stali nierdzewnej? Nie ma jasnych informacji w tej kwestii

time image

Gość Dirk

10 Lut 2019, 15:24

W odpowiedzi dla Endriu, słuszna uwaga. Mieszkałem kiedyś w Niemczech i tam śmieci są ważone. Każdy typowy pojemnik na śmieci został zaopatrzony w zamek i kod kreskowy. Smieciarkę obsługuje tylko kierowca (1 osoba), który siedzi po prawej stronie. Łapie on pojemnik specjalnym chwytakiem ...

time image

Gość Endriu

02 Lut 2019, 10:13

Żeby ludzie nie palili śmieci wystarczyło by zmienić sposób gospodarowania odpadami im więcej surowców wtórnych odzyskasz tym niższy rachunek za śmieci i nie było by co do pieca włożyć

time image

Gość mhtyl

24 Sty 2019, 20:55

5 godzin temu, Gość Przybyła kominy napisał: Ważne żeby pamiętać o porządnym wkładzie na 5 kalse bo inaczej czeka nas nie mały remont zaczną pokazywać sie plamy na ścianach O czym ty piszesz? Brednie i bzdury, ani ładu, ani składu w tej wypowiedzi.

time image

Gość Przybyła kominy

24 Sty 2019, 15:33

Ważne żeby pamiętać o porządnym wkładzie na 5 kalse bo inaczej czeka nas nie mały remont zaczną pokazywać sie plamy na ścianach

time image

20 Paź 2018, 06:17

10 godzin temu, Gość Miś napisał: Bajery na temp. -5 stopni. Jak będzie -25 to 14 stopni w domu. 30 KW na 250 m 2 i się zimy nie boimy. niektórzy to się zatrzymali w rozwoju jakieś 30 lat temu...

time image

Gość Miś

19 Paź 2018, 19:55

Bajery na temp. -5 stopni. Jak będzie -25 to 14 stopni w domu. 30 KW na 250 m 2 i się zimy nie boimy.

time image

11 Sie 2018, 08:07

Do atmosfery nie idzie nic, bo to cenne źródło wielu produktów. W chwili obecnej, koks opalowy to mniej jak 10%  produkcji koksu.   I prawdą jest to, że potrzeba kotła przystosowanego do spalania koksu, bo to bardzo wysokotemperaturowe spalanie.

time image

Gość mhtyl

10 Sie 2018, 20:54

8 godzin temu, Gość leo napisał: Sam od 40 lat palę koksem w zwykłym stalowym kotle i przy zwykłym ceglanym kominie nie mam żadnych problemów. Niezłe bajki opowiadasz, stalowy piec i palenie w nim koksem 8 godzin temu, Gość leo napisał: To ...

time image

Gość leo

10 Sie 2018, 12:27

Ciekaw jestem dlaczego permanentnie w opisach kotłów pomija się koks jako paliwo stałe. To odgazowany węgiel pozbawiony substancji smolistych i różnych świństw. Sam od 40 lat palę koksem w zwykłym stalowym kotle i przy zwykłym ceglanym kominie nie mam żadnych problemów.

time image

Gość mhtyl

04 Sie 2018, 14:13

4 minuty temu, Gość Darek napisał: Czyli kocioł 5 klasy Musi mieć wkład ceramiczny lub z Wkladem ze stali K.O ? Nie ma takiego obowiązku czy wymogu.

time image

Gość Darek

04 Sie 2018, 14:08

Czyli kocioł 5 klasy Musi mieć wkład ceramiczny lub z Wkladem ze stali K.O ?

time image

Gość mhtyl

02 Sie 2018, 14:16

4 godziny temu, Gość ALEX napisał: A co z kominami z cegły o których tu nikt nie wspomina. Sam mam taki komin i piec na ekogroszek klasy 4. Mija 5 rok palenia i mam problem z kominem. Pojawiają się na nim zacieki i jedyny ratunek to albo montaż wkładu stalowego który ...

time image

Gość ALEX

02 Sie 2018, 09:53

A co z kominami z cegły o których tu nikt nie wspomina. Sam mam taki komin i piec na ekogroszek klasy 4. Mija 5 rok palenia i mam problem z kominem. Pojawiają się na nim zacieki i jedyny ratunek to albo montaż wkładu stalowego który starczy na max. 5 lat lub rozwiercanie i montaż ceramiki. ...

time image

Gość Mireczek

18 Cze 2018, 20:37

"Czy warto kupować kotły poniżej 5 klasy" ,i proszę tu nie tytułować pozostałego fragmentu i kopciuchy , bo 4 klasa to nie kopciuch , a właśnie bardzo często jest i powinien być to wybór konieczny ze względu chociażby konstrukcję kominów murowanych (bez wkładu ceramicznego) ...

time image

Gość Witek

13 Mar 2018, 16:38

Tak jest trzeba wprowadzić ograniczenia bo nawet ludzie których stać aby palić dobrym paliwem palą śmieciami!!! Mam takich dwóch sąsiadów, ja mieszkam między nimi, tak że często jak nie jeden to drugi podsyła mi smrody. Policja i Gmina czeka na przepisy aby móc interweniować.

time image

Gość Hubii

07 Mar 2018, 07:49

i dobrze ze sa takie normy, jakies ograniczenia muszą być. Wystarczy włączyć tv zeby posłuchać ze w co drugiej miejscowosci jest smog i jakis sąsiad kopci drugiemu pod oknem.

time image

Gość sławek

06 Lut 2018, 15:15

i jak zwykle potraktowano wszystkich jak oszustów,bo jak będzie dodatkowy ruszt to trzeba spalać śmieci,a nie np. sezonowane drewno.Normalnych ludzi traktuje się jak idiotów którzy palą plastikowymi butelkami jakby nie wiedzieli że to "zabije"kocioł No ale jak ktoś chciał być ...

time image

06 Lut 2018, 15:15

Dla tych, którzy muszą kupić nowy kocioł na węgiel, pelety lub drewno, 1 lipca 2018 r. jest szczególnie ważną datą. Od tego bowiem dnia zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5. A te są nie tylko bardziej ekologiczne od dominujących ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA