ABC kotłów węglowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2011-05-30 09:13:01
ABC kotłów węglowych
Nowoczesne kotły na węgiel mają coraz wyższą sprawność, są ekonomicznym źródłem ciepła, a modele z podajnikiem wymagają uzupełniania opału co kilka dni, są więc prawie bezobsługowe. Między innymi z tych powodów coraz więcej inwestorów decyduje się na taki kocioł.

ABC węgla

Węgiel kamienny występuje w wielu odmianach różniących się wielkością cząstek oraz zawartością siarki i popiołu.

 

W najprostszych kotłach zasypowych najczęściej spala się węgiel o sortymencie orzech – wielkości ziaren 25–80 mm.

 

Worki z węglem
(fot. Kompania Węglowa)
W kotłach z automatycznym podajnikiem (retortowych) stosuje się węgiel sortymentu groszek – wielkość od 5 do 25 mm, sprzedawany w wygodnych do transportu workach. W niektórych kotłach można też spalać miał węglowy, tańszy od innych sortymentów węgla. Ale ze względu na jego małą kaloryczność, powstawanie dużej ilości popiołu oraz konieczność magazynowania dużej jego ilości, w domach jednorodzinnych jest rzadko stosowany.

 

Jako paliwo zastępcze do kotłów węglowych czasem stosuje się węgiel brunatny w postaci brykietów, ale ma on niską wartość opałową, więc daje niewiele ciepła w stosunku do masy.

Przed decyzją

Decydując się na kupno kotła na paliwa stałe, warto rozważyć kilka kwestii:

 

1. Rodzaj paliwa. Eksploatacja kotła na paliwo stałe jest tania, jeśli jest on dopasowany do wybranego paliwa. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy. Jeśli będziemy stosować tańszy zamiennik, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia.

 

Może cię zainteresować
Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czym można palić w kotle 5. klasy? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak działa sterowanie EOS 6? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Zobacz więcej Zwiń
Ceny węgla w zależności od sortymentu
SortymentyWartość opałowa [MJ/kg]Cena [zł] brutto
Orzech28–29, 30600–630
Groszek26–27650–700
Miał węglowy20–26340–520

2. Sprawność. W praktyce ważniejsza jest sprawność eksploatacyjna, a nie nominalna, czyli teoretyczna, która jest podawana przez producenta. Eksploatacyjna sprawność spalania – zależnie od budowy i wyposażenia kotła w urządzenia sterujące – wynosi 60– 80%.

 

3. Sterowanie. Nowoczesne kotły wyposażone są w automatykę regulującą intensywność spalania. Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym niestety jest droższy.

 

4. Z podajnikiem czy bez. Zanim zdecydujemy się na kupno kotła na paliwa stałe, zastanówmy się, na ile ważny jest dla nas komfort obsługi kotła, jak często chcemy dokładać opał – codziennie czy raz na kilka dni. Od tego bowiem zależy, czy powinniśmy wybrać kocioł z podajnikiem paliwa, czy nie. Decydując się na drugie rozwiązanie, warto sprawdzić, jaką pojemność ma komora zasypowa kotła. Powinna być na tyle duża, żeby jednorazowy załadunek paliwa wystarczył przynajmniej na osiem godzin pracy.

Wybór kotła

Tradycyjne kotły na węgiel to tzw. kotły zasypowe. Paliwo spala się w nich na ruszcie stałym, w dużej komorze spalania, mieszczącej porcję paliwa wystarczającą na kilka lub kilkanaście godzin pracy kotła. Kotły te wymagają pracochłonnej obsługi – cyklicznego, ręcznego uzupełniania paliwa. Kilka razy dziennie trzeba dosypać paliwo do komory kotła oraz przegrabić żar na ruszcie (aby usunąć popiół i żużel oraz zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przez złoże paliwa). Kotły zasypowe dzielą się na kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

 

Kocioł na węgiel lub miał o granulacji do 12 cm. Może być stosowany w otwartej instalacji centralnego ogrzewania z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody Kocioł na węgiel lub miał o granulacji do 12 cm. Może być stosowany w otwartej instalacji centralnego ogrzewania z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody (fot. Spyra)Kocioł zasypowy (fot. CHT)
Kocioł zasypowy

Moc kotła

Rodzaj kotła oraz jego moc powinien zawierać projekt instalacji.

 

Orientacyjnie moc kotła ogrzewającego dom i przygotowującego ciepłą wodę najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Wartość tego wskaźnika zależy jednak od stopnia izolacji termicznej budynku. W obecnie budowanych domach można przyjąć zapotrzebowanie na moc 60–80 W/m2.

 

Przykład:
Nowy budynek o powierzchni 150 m2. Moc kotła = powierzchnia [m2] × 60–80 [W] 150 m2 × 60–80 W = 9000–12 000 W. Z orientacyjnych wyliczeń wynika, że kocioł do ogrzewania takiego domu powinien mieć moc 9–12 kW. Warto uwzględnić jeszcze dodatek na c.w.u. – 0,25 kW/osobę.

 

Uwaga! Nie warto przewymiarować kotła - patrz: Błędy wykonawcze w instalacji kotłów

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły