Planujemy ogród - teren, architektura, rośliny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Planujemy ogród - teren, architektura, rośliny

Zaplanowanie ogrodu krok po kroku pozwoli uniknąć problemów, ograniczyć ewentualne straty, np. w zieleni, i tym samym obniżyć koszty jego założenia. Wbrew pozorom, harmonogram prac ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza że nie trudno o poważne błędy.

Najlepsze ogrody, które zachwycają swoim wyglądem, są praktyczne przy użytkowaniu i powstają najpierw na kartce papieru lub w programie komputerowym. Prace można wykonać samodzielnie albo zlecić fachowcowi (architektowi krajobrazu). Na projekcie umieszcza się nowe i istniejące obiekty, planowane nawierzchnie, instalacje (w uproszczeniu) oraz elementy małej architektury.

Taki dokument będzie dla nas (lub zatrudnionej firmy ogrodniczej) niezbędnikiem informującym co, gdzie, jak i kiedy zrobić. Przy urządzaniu ogrodu kolejności tych wszystkich zadań jest kluczowa.

Malowanie budki lęgowej dla jerzyków

Rob in Wood do malowania daszku budki lęgowej zastosuje Impregnat ochrono-dekoracyjny ogrodowy marki Vidaron.

Planowanie ogrodu - fachowa pomoc

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu kosztuje minimum 100 zł/m2. W cenę wliczona jest wstępna koncepcja, szczegółowy projekt z wizualizacjami, zakup roślin i materiałów (w tym nawierzchni) oraz wykonawstwo. Jeżeli zdecydujemy się na oczko wodne lub staw, zapłacimy za nie nawet 1000 zł/m2. Inwestorzy, którym zależy na szybkim efekcie kilkuletniego ogrodu (posadzenie dużych krzewów i drzew) albo zamawiają bardziej skomplikowane elementy (oczka wodne, stawy, kaskady, oryginalne rośliny, fontanny), muszą się liczyć ze znacznie większymi wydatkami. Cena takiego ogrodu może wynieść aż 400 zł/m2.

Zaczynamy od sprzątania i prac ziemnych

Teren posesji, zwłaszcza takiej po budowie domu i ogrodzenia, często przypomina krajobraz po bitwie. Dlatego pierwszym krokiem jest uprzątnięcie i utylizacja pozostałości materiałów budowlanych. Niektóre z nich (worki z cementem) są toksyczne dla roślin. Niektóre (stare deski, gruz) warto uporządkować - mogą się przydać do przygotowania inspektu, kompostownika itp.

Działki budowlane usytuowane są na glebach gorszych klas, dlatego ważnym zabiegiem jest poprawa ich parametrów.

Zaleca się je użyźniać przez:

  • stosowanie nawozów zielonych lub wapiennych - w przypadku kwaśnej gleby (poza obszarem przeznaczonym na wrzosowisko);
  • mieszanie z kompostem i obornikiem (przynajmniej 5-6 kg/m²);
  • zasilenie żyzną ziemią - grunt zagęszcza się warstwami (o grubości ok. 30 cm), ewentualnie można poczekać kilka miesięcy, aż naturalnie osiądzie.

Jeszcze wcześniej trzeba sprawdzić czy zachodzi konieczność odwodnienia działki. Warto zadbać też o urozmaicenie rzeźby terenu przez utworzenie wzniesień - będą to świetne miejsca na skalniak lub wrzosowisko.

Projekt ogrodu
Projekt ogrodu powinien uwzględniać wielkość działki, jej formę i ukształtowanie terenu oraz oczekiwania właścicieli dotyczące podziału przestrzeni na konkretne funkcje i styl jaki im się podoba. (fot. ©Fotolia / Irkling)

Montaż instalacji elektrycznej i wodnej

Już na etapie zakładania ogrodu zaleca się wykonać instalacje elektryczną oraz wodną. Prace należy zlecić profesjonalistom. Realizacja ich obu wymaga przygotowania wykopów, dlatego najlepiej uformować je od razu, póki działka wciąż jest placem budowy. Później być może trzeba będzie rozkopać trawnik i rabatę kwietną albo zniszczyć inne elementy. W ogrodzie używa się instalacji niskonapięciowej (12, 24 V) albo standardowej 230 V. Kable powinny być zakopane, odpowiednio zabezpieczone i oznaczone.

System nawadniania często planuje się na trawniku. Ponadto przydaje się przy żywopłocie oraz warzywniku (tu najlepiej nawadnianie kropelkowe).

Lampy ogrodowe
Wykonanie instalacji elektrycznej do zasilania oświetlenia ogrodu należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Kable prowadzi się w wykopie, na głębokości ok. 70 cm i w bezpiecznej odległości od rur wodociągowych i dużych drzew. Wszystkie lampy muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz - dotyczy to nawet tych znajdujących się pod zadaszeniem. (fot. Milantex)
Automatyczny system nawadniania ogrodu
Automatyczny system nawadniania ograniczy czas potrzebny na samodzielną pielęgnację ogrodu i ułatwi podlewanie trawnika oraz innych roślin. (fot. Gardena)

Nawierzchnie, obiekty stałe i mała architektura

Kolejnym krokiem jest budowa nawierzchni, tarasów i małej architektury. Materiały do ich wykonania są różnorodne - kamień, kostka brukowa, elementy betonowe, drewno, żwir, cegła - w zależności od zastosowania oraz obranego stylu urządzania.

Warto wybierać wytrzymałe materiały, które nie stają się śliskie po deszczu. Szerokość podjazdu powinna wynosić przynajmniej 300 cm, głównej alejki (prowadzącej do domu) 130-150 cm. Pozostałe ścieżki mogą mieć 80-100 cm szerokości, a te w głębi działki, rzadziej wykorzystywane 50 cm. Każdą utwardzaną nawierzchnię buduje się na podbudowie (z tłucznia, żwiru lub piasku).

W małych ogrodach warto postawić na kręte trakty. To sztuczka, która powoduje mimowolne zwalnianie w czasie spacerów i optyczne powiększenie powietrzni. Nawierzchnie należy budować z 2% spadkiem bocznym, wtedy nie będzie zalegała na nich woda po deszczu.

Utwardzony podjazd
Utwardzony podjazd i ścieżki to niezbędny element każdego ogrodu. Najczęściej nawierzchnie te wykańcza się kostką brukową. (fot. Bruk-Bet)

Taras zazwyczaj buduje się przy domu. Można go zadaszyć albo wznieść na nim przeszklony ogród zimowy. Obecnie najbardziej popularne są tarasy naziemne z posadzką wykończoną tak samo, jak ścieżki.

Warto wyznaczyć zaciszne miejsce na rodzinną strefę rekreacyjną, w której postawi się altanę lub pergolę, grill, hamak. W ogrodzie, w którym będą dorastały dzieci przyda się plac zabaw, huśtawka, domek na drzewie, a jeśli przestrzeń na to pozwala - również basen, boisko do gry w piłkę. To elementy, które wiążą się z dużymi inwestycjami, dlatego rozbudowa może trwać latami. Pomimo tego, wszystkie powinny się znaleźć na projekcie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jeżeli nie mamy garażu z częścią przeznaczoną na przechowywanie ogrodowych sprzętów i narzędzi, nie wolno zapominać o oddzielnym domku na nie i np. drewno do kominka.

Taras
Taras to element relaksacyjnej części działki. Najlepiej, jeśli choć jego część jest zadaszona a całość pasuje stylem zarówno do architektury budynku, jak i do stylu ogrodu. (fot. Ceramika Paradyż)
Domek (na narzędzia i sprzęt) z wiatą (na drewno do kominka)
Domek (na narzędzia i sprzęt) z wiatą (na drewno do kominka) to gospodarcze zaplecze prawie każdego ogrodu. (fot. Philips Lighting)

Nasadzenia na koniec

To ostatnia z prac - wykonuje się ją, gdy już wszystkie elementy planowane na "teraz" zostały wprowadzone. Egzemplarze z gołym korzeniem powinno się sadzić w stanie bezlistnym jesienią lub wiosną. Rośliny kupowane z donicach z uformowaną bryłą korzeniową można umieszczać w gruncie także latem (to bardziej uciążliwe, bo należy pamiętać o regularnym podlewaniu). Najlepsze terminy wprowadzania takich elementów jak trawnik, wrzosowisko, skalniak, rabata czy łąka kwietna, to kwiecień-maj oraz wrzesień-październik.

Przy ustalaniu doboru roślin, najpierw powinno się uwzględnić ich wymagania, potem dopiero kierować się ich wyglądem i dopasowaniem do stylu urządzanego ogrodu.

Dobór odpowiednich gatunków roślin i właściwą ich lokalizację warto powierzyć architektowi zieleni. Dobrze też jeśli będzie on sprawował kontrolę nad wykonawstwem. Większość firm ogrodniczych świadczy takie kompleksowe usługi. (fot. z lewej: Garderna, fot. z prawej: Fiskars)
Ogród
Szkielet kompozycji roślin powinny stanowić drzewa albo większe krzewy, przed nimi sadzi się byliny i okazy płożące. Należy dobierać gatunki o różnej porze kwitnienia i wybierać też te, które zimą nie tracą liści - aby ogród był atrakcyjny przez cały rok. (fot. L. Jampolska)

Najczęstsze błędy przy zakładaniu ogrodu

Jednym z najpowszechniejszych błędów jest sadzenie roślin w pierwszej kolejności. To nigdy nie powinien być pierwszy krok, lecz ostatni. Bowiem w trakcie różnych robót będą one narażona na zniszczenie.

Nierzadko na działkach siedliskowych od razu wycina się zastane drzewa i krzewy i zaczyna wszystko od początku. Warto to wcześniej przemyśleć, gdyż starsze rośliny dają cień, zapewniają niezbędny efekt piętrowości i mają wiele innych zalet.

Kolejna sprawa to zbyt gęste sadzenie. Rośliny potrzebują przestrzeni, aby się rozwijać. Przy zbytnim zagęszczeniu nie pokazują swojej krasy, a w dodatku są bardziej podatne na choroby. Ogród zakłada się na lata, nie na najbliższy sezon.

W kwestii budulca, takiego jak kamień, ważne jest, by nie mieszać nadmiernie rodzajów i nie przesadzać z ilością. W pierwszym przypadku - powstanie mało efektowny misz-masz, w drugim ogród nabierze toporności i nienaturalnej "ciężkości".

Redaktor: Michał Mazik
fot. otwierająca: ©Fotolia / Irkling, L. Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje