Archiwum
Magazyn - artykuły
Meble i akcesoria łazienkowe
Ukryją wszystko, czego nie chcemy pokazywać. Dodadzą łazience urody i szyku. W zależności od naszej decyzji, podkreślą albo ostatecznie określą styl aranżacji. Meble i akcesoria to końcowy etap wnętrzarskiej kreacji, ale ich wpływ na ostateczny efekt i na nasz komfort jest nie do przecenienia.
Magazyn - artykuły
Baterie łazienkowe
Działają gładko i bezszelestnie, bywa że liczą za nas litry i mierzą temperaturę. W dodatku obleczone są w wymyślne, pełne finezji kształty i szlachetne powłoki. Baterie łazienkowe sprawiają nam same przyjemności i tylko jeden kłopot: jakie wybrać?
Magazyn - artykuły
Umywalki, sedesy, bidety
Choć umywalka, sedes, a od pewnego czasu także i bidet, należą do podstawowego łazienkowego standardu, ich formy wciąż potrafią nas zadziwić. Okazuje się, że nasza fantazja może znaleźć wyraz w tych właśnie najbardziej zasadniczych urządzeniach!
Magazyn - artykuły
Wanny i natryski
Pobudzające ożywienie czy bajeczny relaks? Niezależnie od tego, który sposób na kąpiel jest nam bliższy, warto zapewnić sobie możliwość wyboru. A receptą na brak miejsca mogą być rozwiązania zastępcze – parawan nawannowy lub głęboki brodzik.
Magazyn - artykuły
Ściany i podłogi
Tworzą ochronny pancerz przeciwko wilgoci i pomagają zachować nieskazitelną higienę. Ale wymagamy od nich znacznie więcej: oczekujemy, że wykreują nastrój daleki od skojarzeń sanitarnych. Ściany i podłoga to zwykle te elementy, od których zaczynają się marzenia o wyjątkowej łazience.
Magazyn - artykuły
Planujemy łazienkę
W stwierdzeniu, że spośród domowych pomieszczeń łazienka stanowi najtrudniejsze zagadnienie projektowe, nie ma przesady. Jej koncepcja wymaga czasu i zaangażowania, a realizacja zamierzeń – konsekwencji i niemałych nakładów finansowych. Ale nagroda jest tego warta; będzie nią poczucie oczyszczenia i odprężenia w niezwykłych warunkach!
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła – eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła
Użytkowanie pompy ciepła nie wymaga od nas właściwie żadnego wysiłku ani specjalistycznej wiedzy. W dobrze skonfigurowanym systemie, nasza aktywność może się ograniczyć do ustawiania pożądanej temperatury w domu oraz corocznego zamówienia przeglądu. Warto jednak co nieco wiedzieć o funkcjonowaniu takich instalacji, szczególnie, jeśli coś zaczyna szwankować.
Magazyn - artykuły
Ciągle kwitnący, z ciennikiem na trawniku
Edyta i Jarek mają w ogrodzie żelazny zestaw roślin, czyli łatwy w obsłudze i dekoracyjny przez cały rok. Ponieważ zawsze kolorowy ogród nie wymaga, oprócz koszenia trawnika, wiele pracy, dysponują czasem do wypoczynku, np. pod pergolą na tarasie, w drewnianej altanie, a w niedalekiej przyszłości – w oryginalnym cienniku.
Magazyn - artykuły
Podbitka dachowa
Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.
Magazyn - artykuły
Rekuperatory
Wentylacja z odzyskiem ciepła coraz bardziej się upowszechnia i nie sposób wyobrazić sobie naprawdę energooszczędnego domu bez tego elementu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prostą sprawą. Nie obejdzie się też bez pomocy inżyniera, który zaprojektuje całą instalację.
Magazyn - artykuły
Rynny stalowe czy z PVC?
PYTANIE CZYTELNIKA Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?
Magazyn - artykuły
Odkurzacze centralne
Odkurzacze centralne cenione są za wygodę, efektywność sprzątania, higieniczną i cichą pracę, a także za prostotę obsługi. Coraz bardziej przystępna cena sprawia, że tego typu urządzenia stają się realną alternatywą dla przenośnych odkurzaczy.
Magazyn - artykuły
Kominy
Prawie każdy dom ma przynajmniej jeden komin. To element niezbędny dla funkcjonowania kotła i kominka, a także wentylacji grawitacyjnej. Dlatego wyborem komina warto zająć się jak najwcześniej, bo trzeba go dopasować do rodzaju i mocy kotła, a późniejsze dokonywanie zmian bywa trudne.
Magazyn - artykuły
Bramy garażowe
Wbudowany w bryłę domu garaż zobowiązuje. W takim usytuowaniu brama gra główną rolę w zestawieniu z elewacją frontową i stolarką otworową. Dlatego jej wybór jest niezwykle istotny – w dużej części wpływa na ostateczny efekt wizualny wykończonego domu.
Magazyn - artykuły
Ocieplanie ścian
Wydatki na ogrzewanie stanowią kluczową pozycję wśród kosztów utrzymania domu. Aby je ograniczyć, warto zadbać o prawidłowe zaizolowanie ścian. Przez przegrody ucieka bowiem z budynku znaczna ilość ciepła. Nakłady poniesione na termomodernizację zwrócą się więc dość szybko.
Magazyn - artykuły
Okna i parapety
Na rynku stolarki otworowej prym wiodą okna z PVC i drewna. Dostępne są także aluminiowo- -drewniane i aluminiowe, ale te ostatnie stosowane są głównie w budynkach użyteczności publicznej. Które wybrać i czy materiał jest na pewno jedynym kryterium?
Magazyn - artykuły
Podkłady pod pokrycia dachowe
Każde pokrycie dachowe wymaga ułożenia na odpowiednim podkładzie. Wariantów jest wiele – od rusztu z łat i kontrłat po różne warianty deskowania. Błędy w doborze podkładu i pokrycia są, niestety, bardzo powszechne. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.
Magazyn - artykuły
Montaż rolet zewnętrznych
Czas budowy to ciągłe wydatki. Często odkładamy wykonanie pewnych prac na później, jednak wracamy do nich po latach użytkowania domu. I tak często dzieje się z roletami zewnętrznymi.
Magazyn - artykuły
System przeciwoblodzeniowy
Prawidłowo zainstalowany system przeciwoblodzeniowy uwalnia od problemów związanych z zaleganiem śniegu i lodu na podjeździe albo tworzeniem się sopli przy rynnach. Nie trzeba tracić czasu na odśnieżanie, nie ma też ryzyka, że rynna będzie niedrożna albo urwie się pod wpływem obciążenia. Przebudowa nawierzchni bądź remont schodów to dobry moment na montaż takiego ogrzewania.
Magazyn - artykuły
Modernizacja tarasu na gruncie
Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na nie zmiennych warunków pogodowych, konstrukcje takie nawet po kilku latach użytkowania mogą wymagać naprawy. Remont to dobra okazja do rozbudowy tarasu, jego zadaszenia, a nawet całkowitego zabudowania i utworzenia ogrodu zimowego.
Magazyn - artykuły
Remont ścian wewnętrznych
Ściany w domu najczęściej są otynkowane i pomalowane. Na niektórych przyklejone są tapety i płytki ceramiczne. Z biegiem lat na tynku mogą pojawić się pęknięcia, tapeta może się odkleić, a płytki po prostu mogą się nam znudzić. Przychodzi więc pora na remont. Czasem wystarczą jedynie miejscowe naprawy, jednak w większości przypadków prace obejmują zmianę wykończenia wszystkich ścian.
Magazyn - artykuły
Remont podłogi
Zakres prac przy remoncie zniszczonej podłogi najczęściej polega na wymianie samej posadzki. Czasem jednak trzeba się liczyć również z koniecznością usunięcia lub zmodyfikowania warstw podpodłogowych. Przy okazji tak gruntownego remontu, warto także poprawić właściwości akustyczne i ciepłochronność nowej podłogi.
Magazyn - artykuły
Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej
Usprawnienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej polega najczęściej na wymianie orurowania i przyborów sanitarnych. Prace te wymagają przynajmniej częściowego rozkuwania ścian, dlatego przeprowadza się je podczas gruntownego remontu domu, jego modernizacji lub przebudowy. W przypadku drobniejszych napraw, likwidujących przecieki czy miejscowe niedrożności rur, zakres robót jest mniejszy.
Magazyn - artykuły
Budowa ogrodzeń zgodnie z prawem
Budowa ogrodzenia wokół działki wydaje się prostym zadaniem. Jednak niedopełnienie formalności w organach administracji architektoniczno-budowlanej może skutkować postępowaniem przed nadzorem budowlanym.
Magazyn - artykuły
Elektryczność
Zanim zostaną wykonane tynki wewnętrzne, trzeba ułożyć instalację elektryczną. To właściwy moment, aby pomyśleć również o okablowaniu na potrzeby instalacji domofonowej, alarmowej, telefonicznej i sieci komputerowej. Na tym etapie jest to bardzo łatwe, a późniejsze przeróbki są kłopotliwe i kosztowne.
Magazyn - artykuły
Grzejniki i podłogówka
Niedostatki instalacji grzewczej skutkują nie tylko obniżeniem komfortu mieszkańców, lecz zwykle także podwyższeniem kosztów eksploatacji domu. Wykonanie odpowiedniego projektu przed rozpoczęciem prac i przestrzeganie zawartych w nim wskazówek nie daje wprawdzie stuprocentowej pewności, że wszystko będzie w porządku, ale znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów.
Magazyn - artykuły
Kotły, kominki i podgrzewacze
Wybór kotła czy kominka nie może być kwestią przypadku ani pójścia na lep promocji w markecie budowlanym. Zakup odpowiedniego urządzenia trzeba starannie przemyśleć i skonsultować z fachowcem, a najlepiej z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.
Magazyn - artykuły
Koszty inwestycji i eksploatacji domu energooszczędnego
Nie ma jednego standardu energooszczędności, do którego wszyscy powinni dążyć. Nie sztuka przy tym zbudować dom o niskim zużyciu energii, ale bardzo drogi. Dlatego przede wszystkim musimy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasz dom ma być energooszczędny i poprawienie jakich jego elementów ma najwięcej sensu.
Magazyn - artykuły
Kuchnie
Dla wielu rodzin kuchnia jest sercem domu. Jeśli została prawidłowo umiejscowiona „na mapie” budynku, ergonomicznie zaprojektowana i nowocześnie wyposażona pod względem technicznym, chętniej się ją użytkuje i w niej przebywa. Jednocześnie, jak przyznali nasi rozmówcy, zaprojektowanie kuchni nie jest łatwe, z uwagi na ogrom rozmaitych szczegółów, jakie należy uwzględnić. Tym bardziej warto poznać ich praktyczne doświadczenia i opinie.
Magazyn - artykuły
Hydromasaż
Niektórzy postrzegają wanny i prysznice z hydromasażem jako siedlisko chorobotwórczych bakterii i obiekty dodatkowych obowiązków domowych. Na szczęście, w sprzedaży jest wiele urządzeń, wyposażonych w nowoczesne funkcje, ułatwiające ich obsługę i pielęgnację. Nie warto zatem pochopnie rezygnować z zalet hydromasażu i dobrze jest urządzić domowe spa. Kilku użytkowników takich urządzeń opowiedziało nam, na jakie parametry zwracali uwagę, jak się sprawdzają w eksploatacji i czy ich pielęgnacja jest kłopotliwa.
Magazyn - artykuły
Ogrodzenia
Dawniej właściciele domów, grodzący swoje posesje, stawiali nacisk na jakość i trwałość materiałów oraz efektowny wygląd ogrodzenia. Wybierali głównie klasyczne materiały: drewno, kamień, kutą stal. Inwestorzy, wykonujący ogrodzenie obecnie, chętnie korzystają z szerokiej gamy produktów prefabrykowanych (z betonu, metalu, drewna, PVC), ponieważ oprócz wymienionych wyżej cech, są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu, a co najważniejsze dla przyszłych użytkowników – nie wymagają konserwacji. Współczesne materiały zastosowali niemal wszyscy nasi rozmówcy. Oto ich opinie i doświadczenia.
Magazyn - artykuły
Dom dla gości
Ponadstuletniego drewnianego domu parafialnego proboszcz chciał się pozbyć z przykościelnego terenu, ponieważ przeniósł się do wybudowanego tuż obok nowego, murowanego. Lucyna i Arek, mieszkańcy i propagatorzy kultury Podlasia, przenieśli ten zabytkowy obiekt polskiej architektury do siebie, do Zaborka nieopodal Janowa Podlaskiego.
Magazyn - artykuły
W cenie dwóch pokoi w bloku
Ania i Krzysiek zdecydowali się na budowę domu pod miastem, bo obliczyli, że będzie kosztowała tyle samo, co dwupokojowe mieszkanie w mieście, które zamierzała kupić ich córka. Obie strony są teraz zadowolone – juniorka z pozostania w wygodnym mieszkaniu rodziców, seniorzy – z nowego podmiejskiego domku wśród zieleni.
Magazyn - artykuły
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Przy wyborze materiału pamiętajmy, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
Magazyn - artykuły
Drzwi
Drzwi wewnętrzne są szczególnym rodzajem przegrody: dzielą i jednocześnie łączą pomieszczenia, izolują je akustycznie i termicznie, a także stanowią istotny element wnętrza.
Magazyn - artykuły
Schody
Schody wewnętrzne, niezależnie od tego, gdzie są usytuowane, stanowią dominujący element wystroju. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie. Jako stały element wnętrza mogą w sposób decydujący zaważyć na stylu i wyglądzie całego pomieszczenia.