Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Grzejniki i podłogówka

Niedostatki instalacji grzewczej skutkują nie tylko obniżeniem komfortu mieszkańców, lecz zwykle także podwyższeniem kosztów eksploatacji domu. Wykonanie odpowiedniego projektu przed rozpoczęciem prac i przestrzeganie zawartych w nim wskazówek nie daje wprawdzie stuprocentowej pewności, że wszystko będzie w porządku, ale znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów.


Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze. Odstępuje się od tego stosunkowo rzadko, bo zalety ogrzewania podłogowego – w tym przede wszystkim wysoki komfort cieplny i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych – są już powszechnie znane i powodują, że na jego instalację decydują się nawet mniej zasobni inwestorzy. Montaż podłogówki nie oznacza jednak rezygnacji z grzejników, których podstawową zaletą jest zdolność do szybkiego podnoszenia temperatury we wnętrzach. Jedynym uzasadnionym wyjątkiem są domy ogrzewane pompami ciepła, które pracują o wiele mniej efektywnie, kiedy muszą podgrzewać wodę do temperatury wymaganej do zasilania grzejników.

Ogrzewanie grzejnikowe

W przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym. To oczywiście teoria, bo kupujemy najczęściej gotowe projekty, przy których powstawaniu nikt nie bierze pod uwagę, czy przyszli mieszkańcy będą chcieli zamontować klasyczne członowe grzejniki żeliwne, czy na przykład konwektory. W praktyce decyzje takie konsultowane są zwykle z instalatorem, który, opracowując projekt systemu grzewczego, powinien też pomóc w doborze grzejników. Możliwości jest wiele, bo producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych wzorów, które – trzeba przyznać – mogą być również ozdobą pomieszczeń.

Adam Jamiołkowski
fot. Jaga

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny