Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Rynny stalowe czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA
Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?


REDAKCJA
Najogólniej system odwodnienia dachu składa się z rynien, rur spustowych oraz akcesoriów do ich mocowania. Do dachu dwu- oraz czterospadowego najprościej jest dobrać rynny i rury spustowe. Trudniej, gdy dach jest wielopołaciowy lub płaski z przewidzianym odwodnieniem wewnętrznym. Orynnowanie może być wykonane z miedzi, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego, stali albo tworzywa sztucznego. W tym artykule będzie mowa tylko o dwóch najpopularniejszych systemach w Polsce, stalowym i z PVC.

 

Jaki system wybrać, aby w trakcie użytkowania domu nie myśleć o rynnach, gdy nadejdą deszcze? Każdy system ma swoje zalety i wady, które inwestor powinien znać, zanim podejmie ostateczną decyzję.

Kolorystyka

Cały system orynnowania z tworzywa sztucznego jest barwiony w masie, czyli barwnik nanoszony jest nie tylko na wierzch materiału, ale dodaje się go do całej masy, z której produkowane są rynny. Dzięki temu w całym swoim przekroju mają one taki sam kolor i nie widać na nich zarysowań. Odmiennie wygląda budowa orynnowania stalowego. Składa się ono z warstw, których bazą jest ocynkowana blacha stalowa, pokryta zewnętrzną powłoką ochronną. Uszkodzenie tej powłoki, a zwłaszcza znajdującej się pod nią warstwy cynku rozpoczyna proces korozji stali. Szeroka gama oferowanych kolorów wyrobów, daje ogromne możliwości aranżacji.

 

Produkowane są również rynny z tworzywa sztucznego metalizowane, które wizualnie są bardzo trudne do odróżnienia. Zaletą ich jest to, że imitując różne metale, są od nich lżejsze i tańsze.

 

Należy pamiętać, że projektując, a potem budując dom, kreuje się przestrzeń na wiele lat. Z tego względu szczególnie istotnym czynnikiem staje się estetyka całego obiektu.

Karolina Banaszak
fot. Karolina Banaszak

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny