Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Rynny stalowe czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA
Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?


REDAKCJA
Najogólniej system odwodnienia dachu składa się z rynien, rur spustowych oraz akcesoriów do ich mocowania. Do dachu dwu- oraz czterospadowego najprościej jest dobrać rynny i rury spustowe. Trudniej, gdy dach jest wielopołaciowy lub płaski z przewidzianym odwodnieniem wewnętrznym. Orynnowanie może być wykonane z miedzi, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego, stali albo tworzywa sztucznego. W tym artykule będzie mowa tylko o dwóch najpopularniejszych systemach w Polsce, stalowym i z PVC.

 

Jaki system wybrać, aby w trakcie użytkowania domu nie myśleć o rynnach, gdy nadejdą deszcze? Każdy system ma swoje zalety i wady, które inwestor powinien znać, zanim podejmie ostateczną decyzję.

Kolorystyka

Cały system orynnowania z tworzywa sztucznego jest barwiony w masie, czyli barwnik nanoszony jest nie tylko na wierzch materiału, ale dodaje się go do całej masy, z której produkowane są rynny. Dzięki temu w całym swoim przekroju mają one taki sam kolor i nie widać na nich zarysowań. Odmiennie wygląda budowa orynnowania stalowego. Składa się ono z warstw, których bazą jest ocynkowana blacha stalowa, pokryta zewnętrzną powłoką ochronną. Uszkodzenie tej powłoki, a zwłaszcza znajdującej się pod nią warstwy cynku rozpoczyna proces korozji stali. Szeroka gama oferowanych kolorów wyrobów, daje ogromne możliwości aranżacji.

 

Produkowane są również rynny z tworzywa sztucznego metalizowane, które wizualnie są bardzo trudne do odróżnienia. Zaletą ich jest to, że imitując różne metale, są od nich lżejsze i tańsze.

 

Należy pamiętać, że projektując, a potem budując dom, kreuje się przestrzeń na wiele lat. Z tego względu szczególnie istotnym czynnikiem staje się estetyka całego obiektu.

Karolina Banaszak
fot. Karolina Banaszak

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny