Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Rekuperatory

Wentylacja z odzyskiem ciepła coraz bardziej się upowszechnia i nie sposób wyobrazić sobie naprawdę energooszczędnego domu bez tego elementu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prostą sprawą. Nie obejdzie się też bez pomocy inżyniera, który zaprojektuje całą instalację.


W polskich domach wciąż dominuje wentylacja grawitacyjna. Jednak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją, zyskuje coraz większą popularność.

 

Powodów jest kilka:
- rekuperator jest praktycznie nieodzownym elementem energooszczędnego domu. Nawet w budynku spełniającym jedynie narzucone przez prawo standardy ciepłochronności, wentylacja powoduje ok. 50% strat ciepła;
- intensywność wentylacji da się w pełni kontrolować i działa niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (temperatura, wiatr);
- powietrze zewnętrzne może być dodatkowo filtrowane, co ważne np. dla osób uczulonych na pyłki roślin;
- wentylacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC);
- ceny rekuperatorów i instalacji są niższe niż dawniej;
- przybywa doświadczonych wykonawców.

Jak to działa?

Potocznie mianem rekuperatora określa się centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Taka centrala jest jednym z elementów instalacji mechanicznej wentylacji nawiewno- wywiewnej, składającej się z sieci kanałów nawiewnych i wywiewnych, w których ruch powietrza wymuszają wentylatory. Wszystkie kanały zbiegają się w centrali, w której znajdują się wentylatory (nawiewny i wyciągowy), filtry oraz wymiennik ciepła (rekuperator), pozwalający odebrać ciepło z powietrza usuwanego i za jego pomocą podgrzać powietrze nawiewane.

 

W takim systemie nawiewniki okienne (oraz inne nieszczelności) są nie tylko niepotrzebne, ale nawet szkodliwe, bo utrudniają zrównoważenie strumieni powietrza usuwanego i dostarczanego. W domu z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną nie ma też kominów z pionowymi kanałami wentylacyjnymi. Potrzebna jest za to czerpnia i wyrzutnia powietrza wentylacyjnego.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ensto Pol

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny