Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Usprawnienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej polega najczęściej na wymianie orurowania i przyborów sanitarnych. Prace te wymagają przynajmniej częściowego rozkuwania ścian, dlatego przeprowadza się je podczas gruntownego remontu domu, jego modernizacji lub przebudowy. W przypadku drobniejszych napraw, likwidujących przecieki czy miejscowe niedrożności rur, zakres robót jest mniejszy.


Gdy remont obejmuje wymianę rur lub rozbudowę instalacji, konieczny jest demontaż jej fragmentów i wykonanie dodatkowych podłączeń – odnóg dla nowych odcinków rur, zarówno na przewodzie wodnym, jak, i na kanalizacyjnym. Sposób postępowania zależy od rodzaju orurowania – trudno wykonać wcinkę w rury stalowe i żeliwne, a bez większych problemów można to zrobić, gdy rury są plastikowe lub miedziane.

Wcięcia w instalację wodociągową

Rury miedziane lub z tworzyw. Wcięcie w instalację z takich materiałów nie jest skomplikowane. Można to zrobić w dowolnym miejscu, usuwając fragment istniejącej instalacji i wstawiając trójnik bądź nową rurę, połączoną złączkami dostosowanymi do rodzaju materiału.

 

Rury stalowe. Wcięcie w taką instalację wiąże się z dostępem do przynajmniej dwóch złączy gwintowych – na końcach modernizowanego odcinka. Nie można bowiem naciąć gwintu na osadzonej rurze. Najpierw trzeba ją usunąć, przecinając (szlifierką kątową, piłką do metalu) i wykręcając z obu złączy gwintowanych.

 

Oczywiście, wymaga to odsłonięcia rury na całej długości i zapewnienia dostępu umożliwiającego operowanie narzędziami. Przecięcie rury nie będzie konieczne, jeśli na tym odcinku zamontowany jest śrubunek, który po rozkręceniu pozwoli na rozłączenie i wykręcenie obu części orurowania. Wstawienie nowej stalowej rury z trójnikiem do rozbudowania instalacji wymaga zamontowania śrubunku, łączącego dwa odcinki nagwintowanych rur. Przed ich wkręceniem w starą instalację trzeba dokładnie oczyścić gwint złączek, a do uszczelnienia użyć pakuł, pokrytych pastą do połączeń hydraulicznych.

 

Wymieniany odcinek można również wykonać z innego rodzaju rur (polipropylenowych PP, warstwowych PEX, miedzianych), wykorzystując do połączenia odpowiednie złączki zaciskowe lub zgrzewane, zakończone gwintem o dobranej średnicy.

Cezary Jankowski
fot. Pipelife

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny