Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Modernizacja tarasu na gruncie

Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na nie zmiennych warunków pogodowych, konstrukcje takie nawet po kilku latach użytkowania mogą wymagać naprawy. Remont to dobra okazja do rozbudowy tarasu, jego zadaszenia, a nawet całkowitego zabudowania i utworzenia ogrodu zimowego.

 

Co jak naprawiać?

Tarasy na gruncie poddawane są działaniu zmiennej temperatury (amplituda sięga kilkudziesięciu stopni), opadów i narażone są na przenikanie wilgoci z gruntu oraz napieranie zamarzającej ziemi. To wszystko może skutkować zarówno uszkodzeniem ich nawierzchni, jak i konstrukcji.

Taras ziemny

Ten typ tarasu na gruncie ma postać nasypu z kruszywa i piasku, otoczonego skarpą lub obramowaniem. Jego powierzchnię wykańcza się zwykle brukiem, płytami nawierzchniowymi albo kruszywem (warstwa wykończeniowa jest przepuszczalna dla wody opadowej). W przypadku tarasów ziemnych, dochodzi niekiedy do pofalowania nawierzchni, co jest wynikiem nierównomiernego osiadania podłoża lub rozjeżdżania się obramowania (na skutek niedostatecznego umocnienia brzegów lub rozmycia skarp).

 

Naprawa takiego uszkodzenia wymaga zdjęcia warstwy wykończeniowej i ponownego ułożenia jej na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli pod kostką albo płytami zastosowano podsypkę ze zwykłej ziemi, konieczne jest usunięcie przynajmniej 10 cm warstwy podkładu i zastąpienie go piaskiem stabilizowanym cementem (zagęszczanym następnie wibratorem powierzchniowym).

Cezary Jankowski
fot. Bona

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny