Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014

Modernizacja tarasu na gruncie

Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na nie zmiennych warunków pogodowych, konstrukcje takie nawet po kilku latach użytkowania mogą wymagać naprawy. Remont to dobra okazja do rozbudowy tarasu, jego zadaszenia, a nawet całkowitego zabudowania i utworzenia ogrodu zimowego.

 

Co jak naprawiać?

Tarasy na gruncie poddawane są działaniu zmiennej temperatury (amplituda sięga kilkudziesięciu stopni), opadów i narażone są na przenikanie wilgoci z gruntu oraz napieranie zamarzającej ziemi. To wszystko może skutkować zarówno uszkodzeniem ich nawierzchni, jak i konstrukcji.

Taras ziemny

Ten typ tarasu na gruncie ma postać nasypu z kruszywa i piasku, otoczonego skarpą lub obramowaniem. Jego powierzchnię wykańcza się zwykle brukiem, płytami nawierzchniowymi albo kruszywem (warstwa wykończeniowa jest przepuszczalna dla wody opadowej). W przypadku tarasów ziemnych, dochodzi niekiedy do pofalowania nawierzchni, co jest wynikiem nierównomiernego osiadania podłoża lub rozjeżdżania się obramowania (na skutek niedostatecznego umocnienia brzegów lub rozmycia skarp).

 

Naprawa takiego uszkodzenia wymaga zdjęcia warstwy wykończeniowej i ponownego ułożenia jej na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli pod kostką albo płytami zastosowano podsypkę ze zwykłej ziemi, konieczne jest usunięcie przynajmniej 10 cm warstwy podkładu i zastąpienie go piaskiem stabilizowanym cementem (zagęszczanym następnie wibratorem powierzchniowym).

Redakcja BudujemyDom
fot. Bona

Pozostałe artykuły