Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014

Budowa ogrodzeń zgodnie z prawem

Budowa ogrodzenia wokół działki wydaje się prostym zadaniem. Jednak niedopełnienie formalności w organach administracji architektoniczno-budowlanej może skutkować postępowaniem przed nadzorem budowlanym.

 

KIEDY BUDOWA OGRODZENIA WYMAGA FORMALNOŚCI?

Zasadą prawa budowlanego jest konieczność uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Ustawodawca wprowadził jednak katalog robót i obiektów budowlanych, których realizacja nie wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Zwolnieniu temu podlega np. budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz ogrodów zimowych o powierzchni do 25 m2, czy przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Zwolnienie inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nie oznacza oczywiście rezygnacji z kontroli prawidłowości wykonania robót budowlanych. Większość inwestycji zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wymaga bowiem zgłoszenia właściwemu organowi, którego należy dokonać w terminie co najmniej 30 dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy – Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodzeń. Jednak budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Z przepisu tego wynika, że budowa ogrodzenia nie wymaga dopełnienia jakichkolwiek formalności. Jedynie jeśli ogrodzenie spełnia któryś z wymienionych parametrów w zakresie lokalizacji lub wysokości, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia.

 

Pamiętać należy, że budowa ogrodzenia to nie tylko wznoszenie go od podstaw, ale także jego odbudowa, rozbudowa i nadbudowa. Ponadto, zgłoszenia właściwemu organowi wymaga wykonanie robót budowlanych polegających na remoncie ogrodzenia, jeśli zgłoszenia wymagałaby także budowa takiego ogrodzenia. Remont definiowany jest jako wykonywanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. W przypadku ogrodzenia może to być wymiana sztachet na nowe lub zastąpienie ich elementami kutymi. Zatem jeśli wymieniamy sztachety ogrodzenia od strony drogi publicznej, to konieczne jest dokonanie zgłoszenia planowanych robót.

Michał Bursztynowicz, Martyna Sługocka

Pozostałe artykuły