Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Ogrodzenia

Dawniej właściciele domów, grodzący swoje posesje, stawiali nacisk na jakość i trwałość materiałów oraz efektowny wygląd ogrodzenia. Wybierali głównie klasyczne materiały: drewno, kamień, kutą stal. Inwestorzy, wykonujący ogrodzenie obecnie, chętnie korzystają z szerokiej gamy produktów prefabrykowanych (z betonu, metalu, drewna, PVC), ponieważ oprócz wymienionych wyżej cech, są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu, a co najważniejsze dla przyszłych użytkowników – nie wymagają konserwacji. Współczesne materiały zastosowali niemal wszyscy nasi rozmówcy. Oto ich opinie i doświadczenia.


Nie wszędzie mamy prawo w dowolny sposób budować ogrodzenie na posesji. Na mapie naszego kraju są miejsca, w których obowiązują odgórne zakazy lub nakazy, zwykle wynikające z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej. Regulują stosowanie konkretnych materiałów oraz kształt i wysokość ogrodzenia. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów z miejscowym prawem budowlanym, przed rozpoczęciem projektowania ogrodzenia należy w stosownym urzędzie poznać plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim odgórnych obostrzeń, możemy zaprojektować ogrodzenie według ogólnych przepisów budowlanych pamiętając, że powinno harmonizować z architekturą domu, służyć przez długie lata i mieć wygodnie rozwiązany wjazd i wejście na posesję. Jego wygląd oraz rozwiązania praktyczne warto zaplanować z architektem. Ideałem byłoby to zrobić na etapie projektowania budynku, ale po sprecyzowaniu, czy ma to być przegroda ażurowa, z miejscowymi prześwitami czy pełna. Dopiero potem można zająć się doborem właściwych materiałów ogrodzeniowych.

TYLKO ZGODNIE Z PRAWEM

W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m, albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe, zamiar budowy należy zgłosić w starostwie. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia możemy rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia, władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej trzy lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

 

Przepisy stanowią również o tym, że ogrodzenie:
- nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;
- nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zabrania się więc umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m. Bramy i furtki mogą otwierać się jedynie do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny