Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Ocieplanie ścian

Wydatki na ogrzewanie stanowią kluczową pozycję wśród kosztów utrzymania domu. Aby je ograniczyć, warto zadbać o prawidłowe zaizolowanie ścian. Przez przegrody ucieka bowiem z budynku znaczna ilość ciepła. Nakłady poniesione na termomodernizację zwrócą się więc dość szybko.


Wiele domów nie spełnia obecnie standardów izolacyjności termicznej. Dotyczy to przede wszystkim budynków wzniesionych 20–30 lat temu i starszych, kiedy maksymalna dopuszczalna w przepisach izolacyjność cieplna była znacznie niższa, niż obecnie. W latach 60. wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U wynosiła 1,16 W/(m2.K), trzy dekady temu – 0,75 W/(m2.K), a obecnie jest to 0,25 W/(m2.K). Dla porównania, izolacyjność obustronnie otynkowanej (2×2 cm) ściany z pełnej cegły o grubości 25 cm, po uwzględnieniu oporów przejmowania ciepła, wynosi ok. 1,84 W/(m2.K). Żeby osiągnąć wymagania polskich przepisów, taką przegrodę należałoby ocieplić 15-centymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej o współczynniku przewodności cieplnej λ równym 0,04 W/(m.K).

Analiza energetyczna budynku

Aby termomodernizacja była inwestycją opłacalną, nie wystarczy jednak przykleić warstwy styropianu lub wełny. Prace remontowe należy poprzedzić zleceniem wykonania audytu energetycznego budynku i dopiero potem dobrać optymalny sposób ocieplenia. Jego częścią jest badanie termowizyjne domu. Taka usługa nie jest droga, a pozwoli skutecznie wykryć miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Badanie polega na obserwowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego, emitowanego przez obiekt. Przeprowadza się je podczas sezonu grzewczego – różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15ºC. Efektem są termogramy – zdjęcia przedstawiające rozkład temperatur w różnych brawach (najczęściej kolory ciemne pokazują niskie, a jaśniejsze – wyższe temperatury). Firma przeprowadzająca badanie może też sporządzić raport, zawierający opis pomiarów wraz z wnioskami.

 

Badanie jest przydatne do przygotowania projektu termomodernizacji domu, w którym architekt określa odpowiedni materiał izolacyjny oraz technologię ocieplenia przegród. Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby termomodernizacji ścian.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny