Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Kuchnie

Dla wielu rodzin kuchnia jest sercem domu. Jeśli została prawidłowo umiejscowiona „na mapie” budynku, ergonomicznie zaprojektowana i nowocześnie wyposażona pod względem technicznym, chętniej się ją użytkuje i w niej przebywa. Jednocześnie, jak przyznali nasi rozmówcy, zaprojektowanie kuchni nie jest łatwe, z uwagi na ogrom rozmaitych szczegółów, jakie należy uwzględnić. Tym bardziej warto poznać ich praktyczne doświadczenia i opinie.


Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia konkretnych potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej – wielu szczegółów technologicznych, technicznych, ergonomicznych, stylistycznych. Pierwszym prawidłowym krokiem na drodze do utworzenia komfortowej kuchni jest określenie jej względem położenia stron świata oraz w układzie wnętrz. Należy się tym zająć we wczesnym stadium projektowania domu. Kolejny krok obejmuje ustalenie jej rozmiaru oraz wytyczenie wygodnych połączeń z innymi pomieszczeniami: garażem, głównym wejściem, spiżarnią i z pomieszczeniami dziennymi. Następnie trzeba określić rodzaj i ilość urządzeń oraz ich miejsce w zabudowie kuchni, ponieważ wiąże się to z koniecznością doprowadzenia w wyznaczone miejsca niezbędnych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacyjnej. Wynika z tego, że jeśli chcemy „skroić” kuchnię idealnie pod własne potrzeby i wymagania, tylko prace aranżacyjne, tj. wybór stylu mebli i urządzeń, kolorystyki wnętrza, ustalenie wysokości szafek i blatów, można przeprowadzić dopiero podczas wykańczania (lub remontu) domu.

WIELKOŚĆ, POŁOŻENIE I KOMUNIKACJA

Zbyt duża kuchnia spowoduje, że jej użytkownicy będą zmuszeni codziennie pokonywać spore odległości, a zabudowa może okazać się droga. Zbyt mała natomiast zwykle oznacza brak przestrzeni roboczej, dodatkowych szafek, miejsca na posiłki. Według projektantów wnętrz, optymalna wielkość kuchni to 15–20 m2.

 

Położenie kuchni ma znaczenie dla jej funkcjonalności. Wielu właścicieli koniecznie chce mieć kuchnię z widokiem na wjazd. Czują się bezpiecznie, kontrolując podczas sporządzania posiłków to, co dzieje się przed budynkiem. Rodziny z małymi dziećmi, posiadające ogród za domem, umieszczają kuchnię tak, aby obserwować bawiące się tam maluchy. W kuchni zwróconej na południe lub zachód może być za gorąco nawet osobom unikającym częstego gotowania. Dlatego najlepszym miejscem na usytuowanie kuchni jest północna i wschodnia część domu. Domownicy będą mieć w niej optymalne warunki – rozproszone światło i komfortową temperaturę.

 

Należy koniecznie zapewnić możliwość wygodnego wnoszenia do kuchni zakupów. Powinna mieć krótki ciąg komunikacyjny z garażem i z głównym wejściem do budynku oraz ze spiżarnią.

Lilianna Jampolska
fot. Franke

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje