Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Hydromasaż

Niektórzy postrzegają wanny i prysznice z hydromasażem jako siedlisko chorobotwórczych bakterii i obiekty dodatkowych obowiązków domowych. Na szczęście, w sprzedaży jest wiele urządzeń, wyposażonych w nowoczesne funkcje, ułatwiające ich obsługę i pielęgnację. Nie warto zatem pochopnie rezygnować z zalet hydromasażu i dobrze jest urządzić domowe spa. Kilku użytkowników takich urządzeń opowiedziało nam, na jakie parametry zwracali uwagę, jak się sprawdzają w eksploatacji i czy ich pielęgnacja jest kłopotliwa.


Przygotowania do montażu domowego minispa należy rozpocząć od… prozaicznego zbadania ciśnienia wody w instalacji wodnej. Powinni to zrobić szczególnie właściciele domów położonych na skraju osiedla lub na końcu ulicy. Przyjmuje się, że aby panel natryskowy z hydromasażem działał prawidłowo (w przeciwieństwie do wanny z hydromasażem, nie ma przy nim pompy tłoczącej wodę), wartość ciśnienia wody powinna wynosić nie mniej niż 3 bary. Ponadto, trzeba zadbać o jakość wody (żeby dysz urządzeń nie zatykał np. osad mineralny). Nie bez znaczenia jest też wielkość łazienki oraz jej wentylacja.

ODPOWIEDNIE INSTALACJE

Łazienka, w której planuje się zamontowanie urządzenia z hydromasażem, nie powinna mieć mniej niż 6–8 m2. Powinna być wyposażona w wentylator wyciągowy wspomagający wentylację. Rozmiar łazienki przesądza o wielkości konkretnego urządzenia, do którego potrzebny jest łatwy dostęp na wypadek awarii. Jeśli wannę obudowuje się np. kafelkami, trzeba wykonać odpowiednio duży i łatwo dostępny otwór rewizyjny. Natomiast w przypadku wanny z gotową obudową, należy umożliwić łatwy jej demontaż i ponowny montaż. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, ważne są zabezpieczenia przeciwporażeniowe.

 

Instalację trzeba więc zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowoprądowym. Nawet do najmniejszej wanny z hydromasażem potrzeba sporej ilości ciepłej wody. Pojemność można nieco zmniejszyć, wybierając model płytszy, z pochylonymi ścianami, z profilowanym dnem i z półkami. Właściciele domów z instalacją solarną nie będą mieć żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u., ponieważ przy takiej instalacji zasobniki mają pojemność co najmniej 200–300 l. Instalacja solarna przez wiele miesięcy w roku podgrzeje wodę taniej, niż kotły grzewcze. Urządzeń z hydromasażem lepiej nie kupować do domów, w których ciepłą wodę przygotowuje przepływowy kocioł grzewczy lub kocioł z małym zasobnikiem c.w.u. Pojemność zasobnika ma znaczenie, ponieważ zażywając hydromasażu pod prysznicem, w ciągu 5 minut zużywa się około 100 l wody, a w wannie z hydromasażem 100–450 l. Jeśli ścieki odprowadza się do szamba, korzystanie z takich urządzeń jest kosztowniejsze, w porównaniu do domów podłączonych do kanalizacji zbiorczej – przy częstym korzystaniu z wanny, ścieki wywozi się zwykle co 2–3 tygodnie, a aktualny koszt jednorazowego wywozu 10 m3 to 120–280 zł.

 

Dla urządzeń hydromasażowych kluczowa jest jakość wody. Silnie zanieczyszczona związkami mineralnymi woda ze studni najczęściej wymaga zainstalowania filtrów i zmiękczacza. Wodociągowa także niekiedy potrzebuje zmiękczenia.

Lilianna Jampolska
fot. ActiveSpa

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny