Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Ciągle kwitnący, z ciennikiem na trawniku

Edyta i Jarek mają w ogrodzie żelazny zestaw roślin, czyli łatwy w obsłudze i dekoracyjny przez cały rok. Ponieważ zawsze kolorowy ogród nie wymaga, oprócz koszenia trawnika, wiele pracy, dysponują czasem do wypoczynku, np. pod pergolą na tarasie, w drewnianej altanie, a w niedalekiej przyszłości – w oryginalnym cienniku.


Dom Edyty i Jarka był jeszcze w stanie surowym, kiedy zaprosili architekt krajobrazu, żeby zobaczyła ich działkę. Para koniecznie chciała zakończyć zakładanie ogrodu przed ostateczną przeprowadzką rodziny pod miasto.

 

Projektantka była mile zaskoczona wielkością parceli (ma powierzchnię 2700 m2, z czego ok. 2000 m2 przeznaczono na ogród), bo pozwalała jej na koncepcyjny rozmach. Od właścicieli usłyszała, że oczekują zawsze kolorowej i bezobsługowej przestrzeni wypoczynkowej „komponującej się z pobliskim brzozowym laskiem”. To ukierunkowywało jej późniejsze działania. Przy okazji tej krótkiej jesiennej wizyty przekonała się, że płaska posesja z trzech stron smagana jest wiatrem. Wstępnie ustaliła z właścicielami, że trzeba będzie umiejętnie osłonić jej wnętrze rozległymi pagórkami i odpowiednią roślinnością. Przestrzeń ogrodu jest duża, więc starała się w każdej jego części zaprojektować atrakcyjne elementy, zachęcające domowników do zejścia z przydomowego tarasu. W głębi ogrodu ulokowała dużą altanę z drewutnią, natomiast w centrum posesji – trawnik o powierzchni 1000 m2, który służy do gier sportowych. Okazało się jednak, że duża połać trawnika wygląda zbyt monotonnie. Wtedy architekt krajobrazu przewidziała na nim, z czterech platanów, ciennik. Co prawda, na razie trzeba wysilić wyobraźnię, żeby go ujrzeć na murawie, lecz kiedy drzewa podrosną i zbudują z konarów żywą altanę, rodzina będzie mogła rozwieszać między ich pniami cztery hamaki. Żywy przewiewny ciennik na pewno będzie chętnie odwiedzała podczas upałów. Osłoniętą drewnianą altanę natomiast – w zimniejsze dni lata.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny