Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014
Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

 

MATERIAŁ NA PODBITKĘ

Ostateczny efekt, konserwacja, koszt podbitki dachowej to elementy zależne od materiału, z którego jest wykonana. Najczęściej wybór pada na PVC i drewno, rzadziej na blachę.

PVC

Panele z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zabudowy okapu dachowego dostępne są m.in. jako:

 

komorowe o budowie jedno- lub dwuwarstwowej. Przy montażu tych drugich potrzeba mniej punktów mocowania, bo wykazują większą sztywność. Panele mają grubość 8–10 mm i szerokość 10 lub 30 cm.

 

pełne mają budowę dwuwarstwową. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z twardego, a wewnętrzna ze spienionego PVC. Zakres dostępnych szerokości paneli jest duży i wynosi 4,5–40 cm.

 

sidingowe to typowe rozwiązanie w domach wykończonych oblicówką winylową. W sprzedaży są profile w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew o szerokości 10–12 cm i grubości 1 mm.

 

Podbitki z paneli PVC nie wymagają konserwacji; w razie potrzeby wystarczy je umyć wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Ze względu na wiele możliwości wykończenia PVC, łatwo dopasować je do dachów i domów w różnych stylach.

Drewno

Na podbitki drewniane używa się przeważnie drewna krajowego – sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich sztywność jest zbliżona do tej, którą uzyskują komorowe panele dwuwarstwowe. Listwy, przygotowywane najczęściej w zakładach stolarskich, przycinane są na dowolną długość i szerokość 9–16 cm; ich grubość to 17–22 mm. Zakończenia listew mogą mieć krawędzie proste lub wyprofilowane na pióro i wpust. Drewniane listwy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane (optymalnie przed montażem) i co ok. 5 lat odnawiane. Podbitka drewniana najlepiej prezentuje się przy dachach tradycyjnych – dwuspadowych, pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny