Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

 

MATERIAŁ NA PODBITKĘ

Ostateczny efekt, konserwacja, koszt podbitki dachowej to elementy zależne od materiału, z którego jest wykonana. Najczęściej wybór pada na PVC i drewno, rzadziej na blachę.

PVC

Panele z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zabudowy okapu dachowego dostępne są m.in. jako:

 

komorowe o budowie jedno- lub dwuwarstwowej. Przy montażu tych drugich potrzeba mniej punktów mocowania, bo wykazują większą sztywność. Panele mają grubość 8–10 mm i szerokość 10 lub 30 cm.

 

pełne mają budowę dwuwarstwową. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z twardego, a wewnętrzna ze spienionego PVC. Zakres dostępnych szerokości paneli jest duży i wynosi 4,5–40 cm.

 

sidingowe to typowe rozwiązanie w domach wykończonych oblicówką winylową. W sprzedaży są profile w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew o szerokości 10–12 cm i grubości 1 mm.

 

Podbitki z paneli PVC nie wymagają konserwacji; w razie potrzeby wystarczy je umyć wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Ze względu na wiele możliwości wykończenia PVC, łatwo dopasować je do dachów i domów w różnych stylach.

Drewno

Na podbitki drewniane używa się przeważnie drewna krajowego – sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich sztywność jest zbliżona do tej, którą uzyskują komorowe panele dwuwarstwowe. Listwy, przygotowywane najczęściej w zakładach stolarskich, przycinane są na dowolną długość i szerokość 9–16 cm; ich grubość to 17–22 mm. Zakończenia listew mogą mieć krawędzie proste lub wyprofilowane na pióro i wpust. Drewniane listwy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane (optymalnie przed montażem) i co ok. 5 lat odnawiane. Podbitka drewniana najlepiej prezentuje się przy dachach tradycyjnych – dwuspadowych, pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan

Pozostałe artykuły