Archiwum

Wykańczanie
Magazyn - artykuły
Wykańczanie
Po ułożeniu niezbędnych instalacji i wstawieniu okien, czas na prace wykończeniowe, wymagające równie przemyślanych decyzji i fachowego wykonania. Po nich najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Choć coraz więcej budujących korzysta z usług architektów wnętrz, to nadal większość z nich samodzielnie próbuje zaaranżować domową przestrzeń. Efekt końcowy zależy od kreatywności, wyczucia smaku i zasobności portfela.
Instalacje
Magazyn - artykuły
Instalacje
Domowe instalacje pochłaniają sporą część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Większość jest niezbędna. Z uwagi na chęć ograniczania wydatków, z części wprawdzie można zrezygnować, ale zanim zapadną takie decyzje warto przekalkulować wszystkie ich zalety oraz oszczędności, jakie mogą generować podczas eksploatacji. Przesadne cięcie wydatków na tym etapie, zwykle oznacza jednak wyższe koszty użytkowania.
Stan surowy
Magazyn - artykuły
Stan surowy
Na etapie planowania stanu surowego domu, trzeba rozstrzygnąć wiele dylematów dotyczących poszczególnych elementów budowli – od fundamentów po dach. Decyzje te będą miały kluczowy wpływ na komfort użytkowania domu.
Formalności
Magazyn - artykuły
Formalności
Zanim na plac budowy zostanie wbita pierwsza łopata, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Kluczowy jest wybór działki – jej lokalizacja, wielkość i kształt. Bardzo istotny jest także projekt domu – indywidualny lub z katalogu. Na końcu pozostaje wybór ekipy budowlanej. Jakie dylematy należy rozstrzygnąć na każdym z tych etapów?
Kotły na paliwa stałe
Magazyn - artykuły
Kotły na paliwa stałe
Wśród użytkowników kotłów na paliwa stałe są tacy, którzy szczególną uwagę zwracają na parametr stałopalności urządzenia i komfort obsługi. Wybierają nowoczesne kotły z zasobnikiem na paliwo, automatycznym podajnikiem i elektronicznym regulatorem. Część użytkowników woli jednak kupić tańsze tradycyjne kotły zasypowe, które nie wymagają zasilania elektrycznego i sprawdzają się jako główne albo awaryjne źródło ciepła. O wyborze kotła i jego eksploatacji opowiedzieli nam posiadacze różnych modeli na węgiel, drewno i pellety.
Prawie wykończony spełniający oczekiwania
Magazyn - artykuły
Prawie wykończony spełniający oczekiwania
Delfina i Andrzej, od lat obarczeni wieloma obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi, nie byliby w stanie samodzielnie poprowadzić budowy domu. Z tego powodu kupili działkę z niemal wykończonym domem jednorodzinnym. Nowa siedziba, mimo drobnych wad, jest wygodna i funkcjonalna, bo poprzedni właściciel budowali ją dla siebie, a nie z zamiarem sprzedaży.
Oparty o skarpę
Magazyn - artykuły
Oparty o skarpę
Kasia i Maciek odważnie kupili nieuzbrojoną działkę z wysoką skarpą i z ograniczoną powierzchnią przeznaczoną do zabudowy. Postawili na niej dom o nowoczesnej bryle i równie odważnie zgodzili się na zamianę układu funkcyjnego wnętrz, czyli na umieszczenie na parterze sypialni, a na piętrze wspólnej strefy dziennej.
Odkurzacze centralne
Magazyn - artykuły
Odkurzacze centralne
Odkurzacze centralne cenione są za wygodę, efektywność sprzątania, higieniczną i cichą pracę, a także za prostotę obsługi. Coraz bardziej przystępna cena sprawia, że tego typu urządzenia stają się realną alternatywą dla przenośnych odkurzaczy.
Elektryczność
Magazyn - artykuły
Elektryczność
Zanim zostaną wykonane tynki wewnętrzne, trzeba ułożyć instalację elektryczną. To właściwy moment, aby pomyśleć również o okablowaniu na potrzeby instalacji domofonowej, alarmowej, telefonicznej i sieci komputerowej. Na tym etapie jest to bardzo łatwe, a późniejsze przeróbki są kłopotliwe i kosztowne.
Nasada kominowa
Magazyn - artykuły
Nasada kominowa
Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.
Wentylacja
Magazyn - artykuły
Wentylacja
Wentylacja to rzecz niezbędna – musimy przecież usuwać z pomieszczeń niepotrzebne zapachy, dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci, a niedopełnienie tego może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wraz z „zepsutym powietrzem” pozbywamy się energii zużytej na jego ogrzanie. W domu energooszczędnym problem ten nabiera szczególnego znaczenia i jedynym akceptowalnym rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wszystkich jej dobrodziejstwach może ona jednak stać się utrapieniem dla mieszkańców, dlatego warto starannie zadbać o to, by do tego nie doszło.
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Magazyn - artykuły
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej zależą przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu, ale – jeśli chcemy uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek – aktywny nadzór inwestorski i ścisła współpraca z wykonawcą są niezbędne na każdym etapie prac: od przygotowania projektu aż po tzw. biały montaż.
Komin stalowy czy ceramiczny?
Magazyn - artykuły
Komin stalowy czy ceramiczny?
Zasada „komin ceramiczny do kotła na paliwo stałe, komin stalowy do gazowego” dawno już nie obowiązuje. Wybór odpowiedniego materiału na przewód kominowy zależy nie tylko od urządzenia grzewczego, lecz także od uwarunkowań architektonicznych, w tym od tego, czy poprawne ze względu na specyfikę źródła ciepła rozwiązanie da się wykorzystać w konkretnym budynku. Trzeba też pamiętać, że nie każdy komin „uniwersalny” będzie prawidłowo współpracować z dowolnym kotłem. Wybór właściwego nie jest więc rzeczą prostą, bo często trzeba pogodzić wiele, nierzadko przeciwstawnych, uwarunkowań.
Dobrze dobrana instalacja solarna
Magazyn - artykuły
Dobrze dobrana instalacja solarna
Inwestorzy decydujący się na zaprzęgnięcie słońca do podgrzewania wody czy ogrzewania domu zazwyczaj skupiają swoją uwagę na rodzaju, marce i sprawności montowanych kolektorów słonecznych. To błąd – ewentualne późniejsze rozczarowania wynikają najczęściej nie ze słabości zastosowanych kolektorów czy innych elementów instalacji solarnej, ale z błędów popełnionych podczas jej projektowania, montażu i uruchamiania.
Kolektory słoneczne
Magazyn - artykuły
Kolektory słoneczne
Mało które zagadnienie związane z odnawialnymi źródłami energii budzi na forach internetowych tyle emocji, co dyskusje czy lepiej wybrać kolektory płaskie czy rurowe? Jedne i drugie mają zagorzałych zwolenników przerzucających się argumentami różnej wagi i wiarygodności. Wyliczanki wad i zalet mają jednak niewielki sens, bo poprawna odpowiedź może być tylko jedna: wybór rodzaju kolektora zależy przede wszystkim od tego, jakie zadanie zostanie przed nim postawione.
Grzejniki
Magazyn - artykuły
Grzejniki
Grzejników nie wolno przesłaniać, więc siłą rzeczy są zazwyczaj dobrze widoczne. Powoduje to, że ich dobór oraz sposób montażu mają ogromny wpływ na wygląd mieszkania. Jednak przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu.
Ogrzewanie podłogowe
Magazyn - artykuły
Ogrzewanie podłogowe
W niemal każdym nowo budowanym domu montuje się dziś podłogówkę – przynajmniej w części pomieszczeń – zaś w domach energooszczędnych czy pasywnych jest ona zwykle podstawowym systemem ogrzewania. Po wód jest prosty – taka instalacja zapewnia mieszkańcom wysoki komfort cieplny, a w po łączeniu z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii także znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania.
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Magazyn - artykuły
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Zbiorniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu – poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Spada też emisja zanieczyszczeń. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.
Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym
Magazyn - artykuły
Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym
Mieszkańcy domów ogrzewanych kotłami spalającymi węgiel albo drewno całą zimę czekają na moment, kiedy zrobi się na tyle ciepło, by zakończyć sezon grzewczy. Koniec z kursowaniem do kotłowni, z noszeniem paliwa i popiołu! Pojawia się jednak problem: jak przygotowywać ciepłą wodę użytkową, która zimą grzała się poniekąd przy okazji?
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Magazyn - artykuły
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Jeśli źródło ciepła (kocioł, terma) lub zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) znajdują się dalej niż 3–5 m od kranu, to na dopłynięcie ciepłej wody trzeba czekać od kilku do kilkunastu sekund. Dlatego właśnie wymyślono instalacje z cyrkulacją c.w.u. Cyrkulacja zapewnia pojawienie się ogrzanej wody w punkcie poboru (baterii nad umywalką czy wanną) prawie natychmiast lub najpóźniej 2–3 sekundy po otwarciu zaworu.
Oszczędne sterowanie ogrzewaniem
Magazyn - artykuły
Oszczędne sterowanie ogrzewaniem
Każdy chce płacić za ogrzewanie domu jak najmniej. Dlatego już na etapie budowy, czy też przygotowania do remontu, starannie analizujemy ceny różnych nośników ciepła i sprawność proponowanych nam urządzeń grzewczych, by wybrać system najoszczędniejszy. Często zapominamy jednak potem, że jego niewłaściwa eksploatacja może skutkować tym, że koszty ogrzania domu będą o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent większe od planowanych.
Pompy ciepła
Magazyn - artykuły
Pompy ciepła
Pompy ciepła to wynalazek nienowy, ale z powodu barier techniczno-ekonomicznych, na szerszą skalę wykorzystywany w Polsce dopiero od kilkunastu lat. Choć mają już tysiące zadowolonych użytkowników, wiedza o nich ma wciąż bardzo ograniczony zasięg w naszym społeczeństwie. Co więcej – o pompach ciepła krąży wiele szkodliwych mitów. Czytelnikom, którzy nie mieli do tej pory okazji zapoznać się z podstawami funkcjonowania i wykorzystania tych urządzeń, przybliżamy najważniejsze informacje na ich temat.
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Magazyn - artykuły
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kominek stał się już w nowo budowanych domach wyposażeniem niemal standardowym. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest przy tym kominek z płaszczem wodnym, pozwalający nie tylko na ogrzanie salonu, ale – za pośrednictwem instalacji c.o. – całego domu. Jednocześnie głównym źródłem ciepła w budynku pozostaje zwykle kocioł gazowy lub olejowy. Jak należy zainstalować oba urządzenia, by było to zgodne z przepisami, a także nie powodowało problemów podczas eksploatacji?
Kominki
Magazyn - artykuły
Kominki
Kominek z płaszczem wodnym, systemem DGP czy zwykły? Z zewnątrz będą one nie do odróżnienia, mogą mieć nawet identyczne obudowy. Zarówno DGP, jak i płaszcz wodny to rozwiązania służące temu samemu celowi – ogrzaniu ciepłem z kominka wielu pomieszczeń. Jednak tu podobieństwa się kończą. DGP jest odrębną instalacją domową, kominek z płaszczem wodnym zaś elementem systemu centralnego ogrzewania. Działają więc inaczej.
Kotły na paliwo stałe
Magazyn - artykuły
Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwa stałe przez lata traktowane były jako urządzenia, stosowane niejako z musu, a więc przez ludzi pozbawionych dostępu do gazu ziemnego i nie dość zamożnych, by ogrzewać dom olejem opałowym czy też gazem płynnym. Od kilku lat dzięki nieustannemu rozwojowi technicznemu, w tym przede wszystkim doskonaleniu automatyki sterującej wracają jednak do łask i mogą być bardzo dobrym wyborem jako główne lub dodatkowe (awaryjne) źródło ciepła w domowej instalacji grzewczej.
Kotły gazowe
Magazyn - artykuły
Kotły gazowe
Wybór kotła gazowego to tylko z pozoru prosta sprawa. Aby zakup był udany, nie wystarczy podać sprzedawcy pożądaną moc urządzenia czy powierzchnię domu do ogrzania. Trzeba uwzględnić wiele innych czynników i przekalkulować wydatki związane z montażem konkretnego produktu.
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Magazyn - artykuły
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Wiele osób chciałoby mieć w domu pompę ciepła, ale zniechęca je przekonanie o trudności wykonania takiej instalacji. Jednak w większości sytuacji te obawy są nieuzasadnione. Dobry projektant może dobrać rozwiązanie równie łatwe, co montaż klimatyzatora.
Geometryczny, bez trawnika
Magazyn - artykuły
Geometryczny, bez trawnika
Stylowy leśny ogród Krystyny i Mieczysława dopasowano do klasycystycznej eleganckiej architektury ich domu. Charakterystycznymi elementami ogrodu są geometryczne rabaty, ozdobione m.in. zimozielonymi ornamentami węzłowymi z nisko strzyżonych bukszpanów i trzmielin.
Dobudowa ogrodu zimowego
Magazyn - artykuły
Dobudowa ogrodu zimowego
Dobudowując ogród zimowy nie tylko zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować i cieszyć kontaktem z roślinnością przez cały rok, niezależnie od pogody. W ten sposób powiększymy też powierzchnię użytkową domu.
Remont ogrodzenia
Magazyn - artykuły
Remont ogrodzenia
Praktycznie każde ogrodzenie wymaga po pewnym czasie remontu. Jego zakres może ograniczyć się do zakonserwowania powierzchni lub wymiany uszkodzonego elementu. Jeśli jednak usterki są poważne, korzystniejsze może się okazać wybudowanie ogrodzenia od podstaw.
Remont tarasu
Magazyn - artykuły
Remont tarasu
Zakres remontu tarasu zależy od rodzaju usterek. Stosunkowo mało kłopotliwa jest wymiana samej posadzki, nieco więcej zachodu wymaga naprawa warstwy izolacyjnej. Jeśli jednak uszkodzona jest także konstrukcja tarasu, remont będzie oznaczał praktycznie jego wybudowanie od nowa.
Wymiana podłogi i posadzki
Magazyn - artykuły
Wymiana podłogi i posadzki
Drobne, miejscowe naprawy posadzki, przy odrobinie wiedzy, można wykonać samodzielnie. Jej wymianę, albo renowację głębszych warstw podłogi, lepiej zlecić fachowcom. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo prace – zależnie od ich zakresu – mogą potrwać nawet miesiąc. Można je wykonywać o dowolnej porze roku, ale zimą dom musi być ogrzewany.
Remont ścian wewnętrznych
Magazyn - artykuły
Remont ścian wewnętrznych
Zakres prac remontowych w obrębie ścian zależy głównie od tego, w jakim są stanie. Jeśli tynk albo farba pęka lub się odspaja, konieczna jest gruntowna renowacja. Gdy wszystkie warstwy mocno trzymają się podłoża, można ograniczyć się do dekoracyjnej zmiany wyglądu ścian.
Domofony i instalacje alarmowe
Magazyn - artykuły
Domofony i instalacje alarmowe
Domofony, kamery i alarmy to już nie luksus, ale zupełnie zwyczajne wyposażenie domów jednorodzinnych. Remont domu jest najlepszą okazją, aby je dodać i poprawić swoje bezpieczeństwo. Dla skuteczności tych systemów dobry projekt i wykonanie są znacznie ważniejsze niż poziom rozbudowania.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Magazyn - artykuły
Modernizacja instalacji elektrycznej
Prace przy instalacji elektrycznej mogą mieć bardzo różny zakres. Gdy denerwują nas obluzowane gniazda sieciowe czy brudne i powycierane łączniki oświetlenia, wiele zmienić na lepsze może sama wymiana zużytego osprzętu. Irytujący brak łączników, pozwalających uruchamiać oświetlenie na obu końcach korytarza, zniwelować można poprzez instalację oprawy oświetleniowej z czujnikiem ruchu. Jednak kiedy niemal wszystkie urządzenia elektryczne przyłączone są za pośrednictwem rozgałęziaczy albo przedłużaczy, a próby dodania nowych kończą się zadziałaniem bezpieczników, wtedy instalację trzeba wymienić, bo taki stan rzeczy nie jest ani komfortowy, ani bezpieczny.
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Magazyn - artykuły
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Przybory sanitarne wymieniamy często przy okazji nawet dość powierzchownego liftingu łazienki czy kuchni. Powody do zabrania się za szerzej zakrojony remont instalacji wodno-kanalizacyjnej są zwykle poważniejsze. Prostą przyczyną może być korozja bądź niewydolność zarośniętych osadami rurociągów, ale często chodzi o polepszenie jakości wody pitnej, poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody użytkowej albo przebudowę łazienki, połączoną ze zmianą lokalizacji czy też wprowadzeniem nowych urządzeń sanitarnych. Największe wyzwanie to urządzenie nowej w pomieszczeniu pełniącym wcześniej inną rolę.
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz