Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Domofony i instalacje alarmowe

Domofony, kamery i alarmy to już nie luksus, ale zupełnie zwyczajne wyposażenie domów jednorodzinnych. Remont domu jest najlepszą okazją, aby je dodać i poprawić swoje bezpieczeństwo. Dla skuteczności tych systemów dobry projekt i wykonanie są znacznie ważniejsze niż poziom rozbudowania.


Zanim zdecydujemy się na kupno jakichkolwiek urządzeń zabezpieczających, powinniśmy wpierw rozważyć, jaki poziom ochrony – i dlaczego – chcemy osiągnąć. Ostatecznie cel instalowania rozmaitych urządzeń – od domofonu przez kamery aż po mniej czy bardziej złożone systemy wykrywania intruzów jest zawsze ten sam, czyli kontrola dostępu na posesję i do budynku. Decyzja, co z oferowanego wachlarza rozwiązań najlepiej będzie zastosować, zależy od przewidywanego poziomu zagrożenia włamaniem. Nie ma zabezpieczeń absolutnie pewnych, dostosowujemy jedynie ich poziom do poziomu niebezpieczeństwa (ryzyka).

 

Już na tym etapie powinniśmy zwrócić się do specjalisty z doświadczeniem w projektowaniu zabezpieczeń. Amatorowi bardzo trudno bowiem ocenić, na ile otoczenie oraz ukształtowanie działki oraz budynku wpływa na zwiększenie ryzyka włamania. Przykładowo, w powszechnej świadomości wysokie, solidne ogrodzenie jest postrzegane jako poważna bariera dla złodzieja.

 

Tymczasem można je sforsować w ciągu kilku sekund, a wtedy wysokie, pełne ogrodzenie staje się sprzymierzeńcem złodzieja, bo przestaje on być widoczny z ulicy i sąsiednich działek. Analogicznie, wiele osób rezygnuje z zabezpieczenia antywłamaniowego okien na piętrze oraz dachowych, uznając je za trudno dostępne. W rzeczywistości wcale takie nie są, bo włamywacze chętnie korzystają z lekkich, rozsuwanych drabin aluminiowych. To, oczywiście, tylko przykłady i każdy specjalista bez trudu poda ich znacznie więcej.

 

Przyjrzyjmy się więc, jakimi środkami możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz jak należy ich użyć, aby właściwie spełniały swoją rolę. Nietrudno bowiem o, niekiedy złożone i kosztowne, instalacje nękające użytkowników fałszywymi alarmami.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny