Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Montaż instalacji solarnej

Montaż kolektorów słonecznych to względnie niedrogi i nie wymagający większych przeróbek w istniejącej instalacji grzewczej sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej. Dzięki nim można dość łatwo zmniejszyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz uciążliwości z tym związane. Inwestycja powinna być jednak dobrze przemyślana. Lepiej nie decydować się na określone rozwiązanie tylko z tego powodu, że podobne wybrał sąsiad i jest zadowolony, choć oczywiście może to być istotna przesłanka do podjęcia decyzji.


Obserwowany w kilku ostatnich latach boom na pozyskiwanie darmowej – oczywiście bez uwzględnienia kosztów inwestycyjnych – energii ze słońca nieco osłabł, ale wciąż myśli o tym wielu inwestorów planujących modernizację instalacji grzewczej. Przed podjęciem decyzji o montażu kolektorów trzeba jednak zawsze ustalić, czy warunki w danej lokalizacji uzasadniają taką inwestycję, zwłaszcza w zestawieniu z innymi sposobami pozyskiwania taniej energii. Jeśli ze względu na konstrukcję, orientację geograficzną czy też otoczenie budynku (albo nawet względy estetyczne) nie ma możliwości prawidłowego montażu kolektorów, czyli zagwarantowania ich ekspozycji na południe lub południowy zachód oraz nieprzesłonięcia innymi budynkami, drzewami czy lukarnami, to zawsze należy rozważyć rozwiązania alternatywne, jak choćby montaż powietrznej pompy ciepła. Dość często spotykane przypadki zainstalowania kolektorów np. na północno-wschodniej połaci dachowej świadczą albo o niefrasobliwości inwestorów, albo – co niestety też się zdarza – o niekompetencji i nieuczciwości wykonawców, którzy namówili kogoś na wydatki nie mające szans na zwrot w rozsądnym okresie. Nieudane realizacje spowodowały rozczarowanie wielu osób i szerzenie się negatywnych opinii o opłacalności inwestycji w kolektory słoneczne. A szkoda, bo choć wspomniane już powietrzne pompy ciepła stały się już dla nich interesującą alternatywą, to solary wcale nie odchodzą do lamusa.

 

Pamiętajmy, że choć miejsca na kolektory słoneczne szukamy zwykle na dachu, to wcale nie jest to jedyna możliwa lokalizacja. W wielu wypadkach kolektory można zainstalować (rys. 1) na ścianie budynku, a także bezpośrednio na gruncie. Ograniczenie jest tak naprawdę tylko jedno – aby przez większą część dnia oświetlało je słońce. Trzeba przy tym uwzględnić, że jeśli kolektory nie mogą zostać skierowane na południe, to ze względów klimatycznych orientacja na południowy zachód jest lepsza niż na południowy wschód (zamglenia występują u nas częściej rano niż po południu).

Adam Jamiołkowski
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny