Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Wymiana bramy garażowej

Powody, dla których decydujemy się na wymianę bramy garażowej, są różnorodne: stara brama nie chroni przed ucieczką ciepła, źle wygląda, jej obsługa jest niekomfortowa, łatwo ją sforsować w razie włamania. Bez względu na problemy ze starą bramą, wybór i montaż nowej powinien przebiegać świadomie i fachowo – tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt.


Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wymianie bramy garażowej, warto upewnić się, czy problemom z nią związanym nie zaradzą naprawy.

Naprawa bramy garażowej

W przypadku bardzo hałaśliwej pracy bramy, sprawdźmy zawiasy i mechanizm otwierania, aby zidentyfikować źródło hałasu. Należy upewnić się, czy rolki toczne (jezdne) nie chwieją się podczas ruchu skrzydła, być może wymagają dokręcenia. Jeśli okaże się, że są zużyte, niezbędna będzie wymiana (nylonowe gwarantują cichą pracę). Inną przyczyną głośnej pracy może być skorodowanie metalowych ruchomych elementów bramy. Trzeba je wówczas oczyścić i nasmarować. Smar powinien być przeznaczony specjalnie do bram garażowych (do użytku na zewnątrz), gwarantuje on dodatkową ochronę przed wilgocią. Po nałożeniu smaru, skrzydło bramy należy kilkakrotnie zamknąć i otworzyć, aby umożliwić dokładną penetrację preparatu. To pozwoli także sprawdzić, czy hałas ustąpił. Nadmiar smaru usuwa się szmatą.

 

Uwaga! Nie wolno zapomnieć użyć smaru na torze, zawiasach, łożyskach rolek, sprężynach i mechanizmie otwierania, a także łańcuchu (jeśli brama jest w niego wyposażona).

Emilia Rosłaniec
fot. Legbud Gargula

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny