Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Dobudowa ogrodu zimowego

Dobudowując ogród zimowy nie tylko zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować i cieszyć kontaktem z roślinnością przez cały rok, niezależnie od pogody. W ten sposób powiększymy też powierzchnię użytkową domu.


Aby w pełni cieszyć się ogrodem zimowym, trzeba się odpowiednio przygotować do inwestycji. Kluczem do sukcesu jest określenie optymalnej lokalizacji dla tego pomieszczenia, wybór dobrego projektu i powierzenie prac budowlanych doświadczonym specjalistom.

Lokalizacja i projekt

Podstawowym zadaniem jest wybór położenia ogrodu zimowego. O ile taki wybór w ogóle mamy. Zdarza się przecież, że jedną ze ścian domu dzielimy z sąsiadem, przy drugiej jest wjazd na posesję, a kolejna znajduje się blisko ogrodzenia. W takich przypadkach oranżerię dobudowuje się po prostu do jedynej „wolnej” ściany, ewentualnie w ogrodzie, jako zupełnie oddzielne pomieszczenie. Jeśli natomiast nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią, lokalizację powinniśmy dopasować do indywidualnych upodobań.

 

Wschodnia lub zachodnia strona domu to najlepsze miejsce, gdy ogród zimowy ma nam służyć głównie do odpoczynku i spożywania posiłków. Dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w nim zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni. Ogród zlokalizowany od południa może stać się z kolei prawdziwą oranżerią. Duża ilość promieni słonecznych pozwoli na uprawę egzotycznych kwiatów i roślin. Najmniej korzystne jest usytuowanie ogrodu zimowego od strony północnej. Do takiego pomieszczenia będzie docierać niewiele światła słonecznego, dlatego przez cały rok będzie zacienione i raczej chłodne. Takie rozwiązanie ma jednak zaletę – konstrukcja zapewni doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do budynku w okresie jesienno- -zimowym.

 

Ogród zimowy powinien nie tylko spełniać wymagania użytkowe, ale także dobrze komponować się z bryłą domu i być zgodny z wymaganiami budowlanymi. Dlatego warto, aby konstrukcję zaprojektował doświadczony architekt. Określi on np. jej kubaturę, odpowiedni kąt nachylenia dachu, wytrzymałość profili itp. Im lepiej wykonany projekt ogrodu oraz im bardziej sprawdzona ekipa wykonawcza, tym mniej problemów z późniejszym użytkowaniem i konserwacją konstrukcji.

Norbert Skupiński
fot. Solarlux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny