Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła

Wiele osób chciałoby mieć w domu pompę ciepła, ale zniechęca je przekonanie o trudności wykonania takiej instalacji. Jednak w większości sytuacji te obawy są nieuzasadnione. Dobry projektant może dobrać rozwiązanie równie łatwe, co montaż klimatyzatora.

Dlaczego decydujemy się na pompę ciepła?

Chęć obniżenia kosztów ogrzewania. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, ceny paliw znacznie wzrosły. W związku z tym wiele osób wydaje na ogrzewanie domu dużo więcej, niż w pierwszych latach po jego postawieniu. Szczególnie olej opałowy i gaz płynny (LPG) okazały się znacznie droższe, niż można się było tego spodziewać 10–15 lat temu. Naturalne jest więc dążenie do obniżenia rachunków za ciepło. Stąd właśnie powszechne docieplanie ścian, wymiana okien itp. Jednak możliwości ograniczenia strat ciepła w budynku są ograniczone. Wiele osób decyduje się więc wymienić kotły na drogie paliwo na inne źródła ciepła. A pod względem kosztów eksploatacji, najtańsze są pompy ciepła i kotły węglowe. Pod względem wygody obsługi zaś – trudno je w ogóle porównywać i wybór pada na pompę ciepła.

 

Poszukiwanie bezobsługowego i czystego sposobu ogrzewania. Kotły na węgiel, pellety i drewno wymagają uzupełniania opału, czyszczenia, wynoszenia popiołu itd. Wprawdzie upowszechnienie się kotłów z podajnikami oznaczało ogromny postęp w tym zakresie (w sprzyjających warunkach obsługa kotła raz na kilka dni, a nie raz na kilka godzin), lecz dla wielu osób obsługa kotła węglowego to i tak zbyt wiele. Poszukują oni urządzenia, o którym praktycznie można zapomnieć, a obsługę ograniczyć tylko do ustawienia pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Dla nich pompa ciepła będzie bardzo dobrym wyborem.

 

Aspekt ekologiczny. Coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska. W przeciwieństwie do kotła, pompa ciepła nie dymi i nie zatruwa otoczenia. Ale to, na ile jest ekologiczna, w dużej mierze zależy od sposobu wytwarzania zużywanego przez nią prądu. Choć w Polsce zdecydowanie dominują elektrownie węglowe, to udział czystszych metod produkcji prądu stopniowo się zwiększa. Ponadto pojawiła się „zielona taryfa”, w której kupujemy energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych.

Czy w każdym domu warto zdecydować się na pompę ciepła?

Z pewnością nie w każdym budynku będzie to uzasadnione – np. ze względu na zbyt duże koszty w stosunku do spodziewanych oszczędności. Jednak trzeba pamiętać, że pompy ciepła to urządzenia bardzo zróżnicowane – służące do ogrzewania budynku lub tylko do przygotowania c.w.u., wykorzystujące różne źródła ciepła (grunt, woda, powietrze) i przystosowane do działania w rozmaicie skonfigurowanych instalacjach (np. samodzielnie lub z kotłem). W efekcie niemal zawsze da się znaleźć sprzęt, którego wykorzystanie będzie uzasadnione. Przykładowo, jeśli mamy stary, źle ocieplony budynek i wysokotemperaturową instalację centralnego ogrzewania z kotłem węglowym, to zastąpienie go pompą ciepła będzie bardzo trudnym zadaniem.

 

Jednak zastosowanie pompy ciepła przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym jest w tej sytuacji jak najbardziej uzasadnione. Uwolni nas to od konieczności rozpalania w kotle latem, a samo zainstalowanie takiej pompy jest banalnie proste, bez porównania łatwiejsze, niż montaż kolektorów słonecznych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny