Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Schody

Zaprojektowanie wygodnych, bezpiecznych i estetycznych schodów uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Wykończenie natomiast wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Jakie schody zbudowali w swoich domach nasi rozmówcy i jak je oceniają w codziennym użytkowaniu? Opinie zamieszczamy poniżej.


We wszystkich domach – małych, średnich, a nawet dużych – regułą jest ograniczanie przestrzeni komunikacyjnych. Schody również się do nich zalicza, więc dobrze, jeśli i one nie zajmują zbyt dużo miejsca. Nie bez powodu najczęściej lokalizuje się je w centralnym miejscu budynku. Przy takim układzie łatwo można skrócić do niezbędnego minimum inne trakty komunikacyjne na kondygnacjach. Położenie klatki schodowej wpływa na wielkość holu albo salonu (w tych miejscach najczęściej się ją umieszcza).

 

Planując schody i balustradę, trzeba pogodzić kilka ważnych parametrów – m.in. uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, względy bezpieczeństwa, użytkowe i estetyczne, możliwości seniorów i dzieci, no i oczywiście koszty wykonania konstrukcji schodów i jej wykończenia.

RODZAJE SCHODÓW

Kształt schodów i balustrady jest szczególnie ważny, ponieważ przesądza o bezpieczeństwie i komforcie użytkowym podczas codziennego poruszania się schodami w górę i w dół oraz przenoszenia przedmiotów o dużych gabarytach i ciężarze. Zbyt strome lub wąskie biegi na pewno nie będą dla domowników bezpieczne, ani funkcjonalne.

 

Jednobiegowe schody zajmują mało miejsca, są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie przedmioty. Jednak z powodu pokonywania dużej ilości stopni bez odpoczynku, bywają męczące nie tylko dla dzieci i seniorów.

Lilianna Jampolska
fot. Quercopinus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny