Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania

Remont dachu nie jest przedsięwzięciem prostym. Czasami jednak koniecznym, jeśli pokrycie przecieka, dach słabo izoluje poddasze lub konstrukcja uległa uszkodzeniu. Na szczęście, właściwie przeprowadzona modernizacja dachu pozwoli uniknąć napraw przez kolejne dziesięciolecia.


Dach pełni niezwykle istotną rolę osłony domu, musi być więc szczelny i dobrze izolować wnętrze. Ponieważ jest też ważnym elementem architektonicznym, powinien być estetyczny i dobrze komponować się z bryłą budynku. Jeśli zatem nieszczelności zaczną powodować przeciekanie, połacie będą się uginać lub dach nie będzie już spełniał obecnych standardów termoizolacyjnych, trzeba się zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest jego modernizacja. Aby to przedsięwzięcie się powiodło, trzeba się do niego dobrze przygotować, a prace powierzyć doświadczonej ekipie dekarskiej.

Zadanie dla konstruktora

Przystępując do remontu dachu, należy dokonać fachowej oceny stanu jego konstrukcji. Powinien się tym zająć konstruktor z uprawnieniami, który sprawdzi stan więźby dachowej i pomoże dobrać optymalne pokrycie.

 

Najczęstszym problemem jest osłabienie elementów więźby dachowej na skutek działania owadów i grzybów. Zdarza się też, że krokwie nie wytrzymują obciążenia, gdy na dach położono zbyt ciężkie pokrycie. W takiej sytuacji, konstruktor może rekomendować wymianę ugiętego elementu na nowy (o odpowiedniej nośności) albo wzmocnie nie go obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny