Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Coraz więcej budujących własny dom wyposaża go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej wentylacji budynku można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła. A to jeszcze nie wszystkie zalety działania tej instalacji. Opowiedzieli o nich nasi Czytelnicy.


Najistotniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozytywnie wpływającą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku, jest odbieranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono wyrzucone na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natychmiast oddane powietrzu, które wpływa do środka, co oznacza odczuwalne w domowym budżecie oszczędności. Między innymi dlatego wymuszona wentylacja z rekuperatorem odzyskującym ciepło staje się nieodzowną instalacją w domach energooszczędnych, do których postawienia aspiruje obecnie wielu budujących własny dom.

 

Kolejną ważną zaletą tego typu wentylacji jest możliwość kontrolowania i regulowania intensywności napływu i wypływu powietrza oraz fakt, że prawidłowa wentylacja następuje niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (wiatru, temperatury). Dla alergików i astmatyków duże znaczenie ma alternatywa filtrowania wpływającego do budynku powierza, np. z pyłków roślin, z pyłów przemysłowych. Natomiast dla wszystkich potencjalnych użytkowników – szansa zakupu rekuperatora i reszty elementów składowych instalacji wentylacyjnej w znacznie niższych cenach, niż 10 lat temu.

 

Obecnie zwiększyło się również prawdopodobieństwo lepszego, niż dawniej, zaprojektowania całej instalacji przez specjalistów. Coraz więcej inżynierów zdobyło bowiem niezbędną do tego specjalistyczną wiedzę, ale co najważniejsze – ma już nareszcie pożądane wieloletnie doświadczenie w projektowaniu instalacji dla domów jednorodzinnych.

Lilianna Jampolska
rys. Iglotech

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny