Zakres remontu tarasu zależy od rodzaju usterek. Stosunkowo mało kłopotliwa jest wymiana samej posadzki, nieco więcej zachodu wymaga naprawa warstwy izolacyjnej. Jeśli jednak uszkodzona jest także konstrukcja tarasu, remont będzie oznaczał praktycznie jego wybudowanie od nowa.
Taras, szczególnie niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Oprócz tego, że podlega obciążeniom, cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych: wiatru, deszczu i śniegu, a także bardzo niskiej i bardzo wysokiej temperatury. Często podczas eksploatacji ujawniają się błędy w sztuce budowlanej, popełnione na etapie wznoszenia tej części domu. Usterki mogą być również następstwem użycia niewłaściwych materiałów. Czynniki te sprawiają, że nawet po kilku latach (niekiedy po roku) użytkowania, taras może wymagać remontu. Jak naprawić obiekt nad pomieszczeniem, jak taras oparty na betonowej płycie, a jak ten posadowiony na gruncie?
Taras nad pomieszczeniem
Najczęściej spotykanym problemem na tego typu tarasach jest uszkodzona izolacja. Jej objawem są zacieki widoczne w pomieszczeniu pod tarasem.
Jeśli źle uszczelniono jego krawędź lub styk ze ścianą budynku, naprawa ograniczy się tylko do uszczelnienia strefy brzegowej tarasu. Przyczyna przeciekania wody może być też niestety dużo poważniejsza. Jeżeli na skutek pęknięć w podłożu (omówimy tu przypadek tarasu wykończonego popularnymi płytkami ceramicznymi) uszkodzona została izolacja przeciwwodna, trzeba ją czym prędzej wymienić – w przeciwnym razie może dojść do zalania pomieszczenia pod tarasem. Po zerwaniu wierzchnich warstw, nową izolację układa się na warstwie spadkowej płyty nośnej (jej nachylenie powinno wynosić 2%). Najlepiej użyć w tym celu papy podkładowej na osnowie z włókien szklanych lub folii z tworzyw sztucznych (np. EPDM lub PVC). Izolację zapewniają przynajmniej dwie warstwy takiego materiału sklejone na zakładach. Jeśli taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, na izolacji układamy ocieplenie ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego.
Norbert Skupiński fot. Cerrad
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Wiele osób chciałoby mieć w domu pompę ciepła, ale zniechęca je przekonanie o trudności wykonania takiej instalacji. Jednak w większości sytuacji te obawy są nieuzasadnione. Dobry projektant może dobrać rozwiązanie równie łatwe, co montaż klimatyzatora.
Geometryczny, bez trawnika
Stylowy leśny ogród Krystyny i Mieczysława dopasowano do klasycystycznej eleganckiej architektury ich domu. Charakterystycznymi elementami ogrodu są geometryczne rabaty, ozdobione m.in. zimozielonymi ornamentami węzłowymi z nisko strzyżonych bukszpanów i trzmielin.
Dobudowa ogrodu zimowego
Dobudowując ogród zimowy nie tylko zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować i cieszyć kontaktem z roślinnością przez cały rok, niezależnie od pogody. W ten sposób powiększymy też powierzchnię użytkową domu.
Remont ogrodzenia
Praktycznie każde ogrodzenie wymaga po pewnym czasie remontu. Jego zakres może ograniczyć się do zakonserwowania powierzchni lub wymiany uszkodzonego elementu. Jeśli jednak usterki są poważne, korzystniejsze może się okazać wybudowanie ogrodzenia od podstaw.
Wymiana podłogi i posadzki
Drobne, miejscowe naprawy posadzki, przy odrobinie wiedzy, można wykonać samodzielnie. Jej wymianę, albo renowację głębszych warstw podłogi, lepiej zlecić fachowcom. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo prace – zależnie od ich zakresu – mogą potrwać nawet miesiąc. Można je wykonywać o dowolnej porze roku, ale zimą dom musi być ogrzewany.
Remont ścian wewnętrznych
Zakres prac remontowych w obrębie ścian zależy głównie od tego, w jakim są stanie. Jeśli tynk albo farba pęka lub się odspaja, konieczna jest gruntowna renowacja. Gdy wszystkie warstwy mocno trzymają się podłoża, można ograniczyć się do dekoracyjnej zmiany wyglądu ścian.
Domofony i instalacje alarmowe
Domofony, kamery i alarmy to już nie luksus, ale zupełnie zwyczajne wyposażenie domów jednorodzinnych. Remont domu jest najlepszą okazją, aby je dodać i poprawić swoje bezpieczeństwo. Dla skuteczności tych systemów dobry projekt i wykonanie są znacznie ważniejsze niż poziom rozbudowania.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Prace przy instalacji elektrycznej mogą mieć bardzo różny zakres. Gdy denerwują nas obluzowane gniazda sieciowe czy brudne i powycierane łączniki oświetlenia, wiele zmienić na lepsze może sama wymiana zużytego osprzętu. Irytujący brak łączników, pozwalających uruchamiać oświetlenie na obu końcach korytarza, zniwelować można poprzez instalację oprawy oświetleniowej z czujnikiem ruchu. Jednak kiedy niemal wszystkie urządzenia elektryczne przyłączone są za pośrednictwem rozgałęziaczy albo przedłużaczy, a próby dodania nowych kończą się zadziałaniem bezpieczników, wtedy instalację trzeba wymienić, bo taki stan rzeczy nie jest ani komfortowy, ani bezpieczny.
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Przybory sanitarne wymieniamy często przy okazji nawet dość powierzchownego liftingu łazienki czy kuchni. Powody do zabrania się za szerzej zakrojony remont instalacji wodno-kanalizacyjnej są zwykle poważniejsze. Prostą przyczyną może być korozja bądź niewydolność zarośniętych osadami rurociągów, ale często chodzi o polepszenie jakości wody pitnej, poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody użytkowej albo przebudowę łazienki, połączoną ze zmianą lokalizacji czy też wprowadzeniem nowych urządzeń sanitarnych. Największe wyzwanie to urządzenie nowej w pomieszczeniu pełniącym wcześniej inną rolę.
Montaż instalacji solarnej
Montaż kolektorów słonecznych to względnie niedrogi i nie wymagający większych przeróbek w istniejącej instalacji grzewczej sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej. Dzięki nim można dość łatwo zmniejszyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz uciążliwości z tym związane. Inwestycja powinna być jednak dobrze przemyślana. Lepiej nie decydować się na określone rozwiązanie tylko z tego powodu, że podobne wybrał sąsiad i jest zadowolony, choć oczywiście może to być istotna przesłanka do podjęcia decyzji.
Kominki
Moda na kominek w każdym domu pojawiła się stosunkowo niedawno. Jednak mieszkający w starszych budynkach wcale nie są na straconej pozycji. Montaż kominka jest zwykle możliwy, a często nawet łatwiejszy niż wiele innych robót remontowych, zaś przyłączenie go do instalacji c.o. nie tylko pozwala cieszyć się żywym ogniem, lecz także znacząco ogranicza wydatki na ogrzewanie.
Modernizacja instalacji grzewczej
Systemy grzewcze starzeją się coraz szybciej. Trwałości współczesnych kotłów nie liczy się – jak kiedyś – w dziesiątkach lat, a jeśli nawet urządzenia nie ulegają fizycznemu zużyciu, to co chwila pojawiają się nowe konstrukcje, oszczędniejsze w eksploatacji i mniej uciążliwe w obsłudze. Co więcej, często już po kilkunastu latach instalacja grzewcza przestaje pasować do domu, w którym zmieniono pierwotne przeznaczenie części pomieszczeń, wymieniono okna na nowocześniejsze, czy też ocieplono ściany. A wtedy przebudowa lub modernizacja stają się niezbędne.
Wymiana bramy garażowej
Powody, dla których decydujemy się na wymianę bramy garażowej, są różnorodne: stara brama nie chroni przed ucieczką ciepła, źle wygląda, jej obsługa jest niekomfortowa, łatwo ją sforsować w razie włamania. Bez względu na problemy ze starą bramą, wybór i montaż nowej powinien przebiegać świadomie i fachowo – tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt.
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Remont dachu nie jest przedsięwzięciem prostym. Czasami jednak koniecznym, jeśli pokrycie przecieka, dach słabo izoluje poddasze lub konstrukcja uległa uszkodzeniu. Na szczęście, właściwie przeprowadzona modernizacja dachu pozwoli uniknąć napraw przez kolejne dziesięciolecia.
Docieplanie ścian zewnętrznych
Długie jesienno-zimowe wieczory są dobrą porą, by zacząć planować remont domu. Zwykle to właśnie wówczas okazuje się, że w domu wcale nie jest wystarczająco ciepło, a rachunki za ogrzewanie wciąż rosną. Duża część właścicieli domów, szczególnie niemodernizowanych od lat, to właśnie zimą podejmuje decyzję o konieczności poprawy termoizolacyjności budynku, czyli o jego ociepleniu.
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych to pierwszy krok do poprawy komfortu cieplnego w budynku i obniżenia rachunków za ogrzewanie. Choć sprawa wydaje się mało skomplikowana, wymaga podjęcia kilku decyzji. Przede wszystkim trzeba wybrać dostawcę okien i drzwi, współczynnik przenikania ciepła, jaki mają spełniać, czyli pośrednio liczbę szyb w oknach, grubość i wypełnienie skrzydeł drzwi, kolor i rodzaj profili okien oraz wyposażenie, które będzie dla nas przydatne. Dobrze jest podejść do tych wyborów z rozsądkiem, by nie przeinwestować w superciepłe, pasywne okna, których montaż w przypadku modernizowanego domu rzadko kiedy ma ekonomiczny sens oraz dopilnować prawidłowego montażu zarówno okien, jak i drzwi zewnętrznych.
Adaptacja poddasza
Uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej bez ponoszenia poważniejszych wydatków to marzenie niemal każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Można to osiągnąć, adaptując nieużytkowe dotychczas poddasze, ale możliwości i koszty przebudowy zależeć będą przede wszystkim od wysokości strychu i lokalnych przepisów budowlanych.
Schody
Zaprojektowanie wygodnych, bezpiecznych i estetycznych schodów uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Wykończenie natomiast wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Jakie schody zbudowali w swoich domach nasi rozmówcy i jak je oceniają w codziennym użytkowaniu? Opinie zamieszczamy poniżej.
Łazienki
Łazienki wymagają doprowadzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej, dlatego nie należy zanadto mnożyć ich ilości w budynku jednorodzinnym. Warto natomiast usytuować je blisko innych „mokrych” pomieszczeń, tj. kuchnia, pralnia czy kotłownia. Po ustaleniu optymalnej dla rodziny ilości łazienek oraz ich lokalizacji i rozmiarów trzeba się skupić na ergonomicznym i estetycznym wyposażeniu. Jak z tym niełatwym zadaniem poradzili sobie nasi rozmówcy? Oto ich doświadczenia i podpowiedzi.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Coraz więcej budujących własny dom wyposaża go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej wentylacji budynku można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła. A to jeszcze nie wszystkie zalety działania tej instalacji. Opowiedzieli o nich nasi Czytelnicy.
Z dobudowaną oranżerią i nową kuchnią
Dorota i Tomasz od lat rozbudowują i modernizują dom, który postawili we wczesnych latach 90. poprzedniego stulecia. Jakiś czas po przeprowadzce wzbogacili jego pierwotną bryłę o ogród zimowy, aby doświetlić i powiększyć strefę dzienną. Później dobudowali nową kuchnię z wyjściem na taras. Po tych zmianach budynek zyskał na funkcjonalności i przestronności.
Dom z bali z dużą piwnicą
Anna i Ryszard początkowo traktowali całoroczny dom z bali sosnowych jako letniskowy, ale szybko zamieszkali w nim na stałe. Po upływie blisko dwudziestu lat poddali remontowi elewacje i termoizolację ścian zewnętrznych.
Dom z bali z dużą piwnicą
Anna i Ryszard początkowo traktowali całoroczny dom z bali sosnowych jako letniskowy, ale szybko zamieszkali w nim na stałe. Po upływie blisko dwudziestu lat poddali remontowi elewacje i termoizolację ścian zewnętrznych.