Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014

Wymiana podłogi i posadzki

Drobne, miejscowe naprawy posadzki, przy odrobinie wiedzy, można wykonać samodzielnie. Jej wymianę, albo renowację głębszych warstw podłogi, lepiej zlecić fachowcom. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo prace – zależnie od ich zakresu – mogą potrwać nawet miesiąc. Można je wykonywać o dowolnej porze roku, ale zimą dom musi być ogrzewany.


Zakres prac

 

Nowa na starym
Jeśli stara posadzka się nam znudziła, ale jest w miarę równa, dobrze trzyma się podłoża, nie ma ognisk zgnilizny, zazwyczaj można ułożyć na niej nowe wykończenie. Najlepsze podłoże pod płytki ceramiczne stanowią stare płytki lub wylewka betonowa. Panele i deski warstwowe można bez problemu montować na każdym rodzaju posadzki. Parkiet z powodzeniem układa się na starych klepkach. Są jednak pewne ograniczenia. Problematyczne jest przyklejanie płytek do parkietu, i odwrotnie.

 

Drewno przy zmianach wilgotności pracuje, jeśli więc stanowi podkład pod kafelki, może dojść do ich odspojenia (niektórzy producenci klejów do ceramiki dopuszczają jednak użycie swoich produktów na podkładzie z drewna, pod warunkiem zastosowania dodatkowej warstwy klejowej, zbrojonej siatką z włókna szklanego). Z kolei możliwość obłożenia parkietem płytek zależy od tego, czy dany klej zapewni wystarczającą przyczepność do szkliwionej powierzchni (powinna o tym informować instrukcja zamieszczona na opakowaniu kleju). Ewentualnie kafelki można zmatowić szlifierką do kamienia i po odpyleniu powierzchni, ułożyć parkiet.

 

Podłoga na nowo
Posadzkę można też zerwać i wymienić – zazwyczaj bez ingerencji w warstwy podkładowe (gdy są w dobrym stanie). Trzeba tylko zwrócić uwagę, by po jej zerwaniu na podłożu nie pozostał klej ani lepik. Czasem wystarczy wymiana posadzki, innym razem należy dostać się do gruntu bądź stropu. Remontu mogą bowiem wymagać głębsze warstwy podłogi – wyrównująca (bezpośrednio pod posadzką), podkład czy izolacja przeciwwilgociowa (znajdująca się na samym spodzie). Stan podłogi można dokładnie ocenić dopiero po zerwaniu posadzki. Warto przy tym skonsultować się z fachowcem (inżynierem, rzeczoznawcą budowlanym). Sposób prowadzenia prac i koszty zależą zaś od konstrukcji podłogi i planowanej modernizacji.

 

Pamiętajmy, że wszelkie zmiany konstrukcji podłogi na stropie trzeba uzgodnić z konstruktorem. Podłogi znajdujące się na różnych podłożach (grunt lub strop) składają się z innych warstw i muszą pełnić odmienne funkcje. Konstrukcja na gruncie (albo na stropie, pod którym jest pomieszczenie nieogrzewane) musi chronić przed ucieczką ciepła oraz wilgocią. Podłogi na stropie pomiędzy kondygnacjami powinny zapobiegać przenikaniu hałasów. Choć kwestie te wydają się oczywiste, nie każdy wykonawca o nich pamięta.

Małgorzata Kolmus
fot. Ceresit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!