Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Instalacje

Domowe instalacje pochłaniają sporą część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Większość jest niezbędna. Z uwagi na chęć ograniczania wydatków, z części wprawdzie można zrezygnować, ale zanim zapadną takie decyzje warto przekalkulować wszystkie ich zalety oraz oszczędności, jakie mogą generować podczas eksploatacji. Przesadne cięcie wydatków na tym etapie, zwykle oznacza jednak wyższe koszty użytkowania.


Każdy inwestor planujący budowę domu zamierza optymalizować koszty i połączyć wysoką jakość zastosowanych materiałów i urządzeń z fachowym wykonawstwem i niskimi kosztami. Najczęściej jednak te trzy aspekty się wzajemnie wykluczają. W większości bowiem jakość oznacza wyższe koszty. Są jednak sposoby by je ograniczyć, ale trzeba do tego podejść z głową. Dotyczy to szczególnie domowych instalacji. Ogólna zasada jest taka, że im prościej tym taniej, pod warunkiem, że nieskomplikowany układ będzie wynikać z przemyślanego fachowego projektu, nie koncepcji lokalnego hydraulika, pracującego od lat według tych samych, niekoniecznie optymalnych w naszym przypadku, schematów.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

ZAPLANOWANIE INSTALACJI JUŻ NA ETAPIE TWORZENIA PROJEKTU

Wszystkie domowe instalacje należy zaplanować już podczas projektowania budynku. Wówczas bowiem decydujemy np. o tym, z jakiego paliwa będziemy korzystać ogrzewając dom. Każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje dotyczące choćby wielkości kotłowni i jej ulokowania w odpowiednim miejscu. Na tym etapie planujemy również liczbę i wielkość łazienek, kształt kuchni i spiżarni oraz pomieszczeń technicznych – pralni, składzika gospodarczego. Rozmieszczenie wszystkich tych pomieszczeń jest bardzo ważne, z uwagi na instalacje wodną i kanalizacyjną, które w nich trzeba poprowadzić i urządzenia, które trzeba w nich zamontować – pralka, suszarka, kocioł, zasobnik ciepłej wody, centrala wentylacyjna.

 

Jeśli tworząc projekt nie przemyślimy dokładnie wszystkich instalacji może się okazać, że w kotłowni przewidzianej na kocioł gazowy nie zmieści się kocioł z podajnikiem na groszek i duże naczynie wzbiorcze. Ponadto trzeba pamiętać, że kocioł na paliwa stałe wymaga przyłączenia do komina wyprowadzonego nad dach, podczas gdy spaliny z kotła gazowego można odprowadzać przez ścianę zewnętrzną budynku.

Joanna Dąbrowska
fot. Kan

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny