Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Oświetlenie zewnętrzne

Właściwie dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko podkreśli wygląd naszego domu czy ogrodu, ale także ułatwi poruszanie się po zmroku oraz odstraszy potencjalnych włamywaczy. Ważne, aby zastosowane rozwiązania nie powodowały dyskomfortu domowników ani najbliższych sąsiadów, i współgrały z charakterem posesji, wpisując się w jej styl.


System montowanych na zewnątrz lamp, opraw, reflektorów i kinkietów najczęściej jest wykorzystywany do podświetlania okolicy bramy wjazdowej i furtki, wjazdu na posesję, ścieżek ogrodowych i wartych wyeksponowania elementów ogrodu, czy na przykład oczka wodnego, fontanny oraz domu, w pierwszej kolejności z uwzględnieniem drzwi wejściowych, tarasu i bramy garażowej. Planując rozkład oświetlenia, powinniśmy pamiętać o rozmieszczeniu źródeł światła wszędzie tam, gdzie występują nierówności terenu, czyli w sąsiedztwie schodów, miejsc pochyłych, zbiorników wodnych, ale także wąskich przejść czy zakamarków. Modne oświetlenie zewnętrzne musi pasować do charakteru posesji i nie może razić domowników. Poza tym powinno być właściwie rozmieszczone, stosunkowo dyskretne i – najlepiej – energooszczędne. Do wyboru tak naprawdę są tysiące rozwiązań, spośród których każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

dom i ogród wyłaniają się z mroku

Do oświetlenia domu i jego bezpośredniego otoczenia mogą być wykorzystywane lampy słupkowe stojące, których wysokość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów, różnego rodzaju reflektory, kinkiety, lampy wiszące, oprawy wpuszczane w podłoże, najazdowe, opaski LED-owe. Należy pamiętać, że każdy rodzaj oświetlenia ma inne zastosowania i trudno wskazać to wybierane najczęściej. Lampy słupkowe umieszcza się zwykle przy ścieżkach lub chodnikach, natomiast w dużym ogrodzie z trawnikiem lepiej sprawdzają się wyższe, nawet kilkumetrowe latarnie, które nie tylko bardziej dekoracyjnie wyglądają, ale są w stanie oświetlić większe powierzchnie.

 

Kinkiety mocuje się na ogół na słupkach wjazdowych przy bramie, furtce oraz na elewacji domu lub altany. Oprawy najazdowe zlicowane z powierzchnią kostki brukowej (oprawy do zabudowy zwykle mają kształt koła, kwadratu lub prostokąta) idealnie nadają się do podświetlania tarasów lub podjazdów. Powinny one być odporne na uderzenia, wodoodporne i wytrzymywać duże naciski, gdyż na co dzień będą miały kontakt z kołami samochodów. Oprawy i lampy do zabudowy osadza się w ścianach, podbitkach lub podwieszanych sufitach. Reflektory mogą być montowane do ściany budynku, ustawione na ziemi lub trawniku. Mogą być przenośne, montowane na stałe i mieć ruchomą głowicę, zaś opaski świetlne zwykle układa się wzdłuż chodnika lub podjazdu.

 

W znacznej mierze na efekt podświetlenia wpływa rodzaj zastosowanych źródeł światła, które mają różną temperaturę barwową, co z kolei przekłada się na odmienne odwzorowanie kolorów. Najtańsze są zwykłe żarówki, dające światło o ciepłej, białej barwie, które dobrze odwzorowuje kolory (do podświetlania akcentującego znakomicie nadają się żarówki z tzw. reflektorem). Żarówki halogenowe w miarę realistycznie oddają barwy podświetlanych obiektów (może nieco je wysycając), ale wywołują duże kontrasty świetlne. Do podświetlania domu czy ogrodu dobrze jest użyć także halogenów punktowych. Świetlówki kompaktowe z kolei wymagają wprawdzie specjalnych opraw, ale za to zużywają do pięciu razy mniej energii, niż tradycyjne żarówki, i są od nich bardziej żywotne (ale też niestety droższe).

 

Niezwykle modne są ostatnio diody LED, które mogą świecić na biało albo kolorowo. Rtęciówki wysokoprężne, z powodu niedoboru czerwieni w widmie światła, nadają się do podświetlania ogrodowej zieleni. Sodówki niskoprężne natomiast świecą na żółtopomarańczowo i są idealne do podświetlania ścian z czerwonej cegły lub elewacji obłożonych piaskowcem. Jako że ich światło jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu, z powodzeniem można stosować je także do oświetlania bram wjazdowych. Podobne światło emitują również sodówki wysokoprężne, które dając światło z przewagą czerwieni i żółci można wykorzystać do podświetlenia np. cegły ceramicznej. Źródłem światła zewnętrznego nie powinny być natomiast energooszczędne świetlówki, które na mrozie świecą o wiele mniej intensywnie, niż przy dodatniej temperaturze.

Tomasz Wojciuk
fot. Tema

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny