Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Wybór jednostki centralnego odkurzania

Jednostka centralna to najważniejszy element systemu centralnego odkurzania. Nie kupujmy więc pierwszego z brzegu urządzenia. Trzeba wybrać takie, które zapewni efektywne i wygodne sprzątanie, i które bez problemu zmieści się w garażu czy kotłowni.


Odkurzacz centralny stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Jest to urządzenie o dużej mocy, instalowane na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, zapewniające przepływ powietrza w całej instalacji. Model stacjonarny wytwarza znacznie większe podciśnienie niż przenośny, ponieważ ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator (w systemach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i cicha praca). Pojemnik z zanieczyszczeniami opróżnia się rzadko – średnio 2–3 razy w roku. Oferowane obecnie jednostki centralne różnią się od tych, które w latach 90. zaczęto wprowadzać w Polsce do hoteli i rezydencji.

 

Gdy instalacja centralnego odkurzania jest już ułożona (zwykle najpierw wykonuje się orurowanie, bo najwygodniej i najtaniej zrobić to w trakcie wznoszenia budynku – rury łatwo ukryć w ścianach i podłodze), pozostaje wybór, zakup i montaż jednostki oraz akcesoriów do sprzątania. Najlepiej, gdy wymagane parametry urządzenia określone są w projekcie instalacji. Odkurzacz można kupić nawet kilka lat po wykonaniu orurowania (i jednocześnie rozłożyć koszty w czasie), ale nie warto tyle czekać, bo jest on bardzo użyteczny.

Jak wybierać odkurzacz?

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

 

Kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

 

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza – w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą – silnik jest oddzielony od reszty.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny