Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Konserwacje i drobne naprawy

Po kilku latach drobne ubytki tynku wewnętrznego, miejscowe uszkodzenia posadzki, czy zapychający się odpływ z umywalki to typowe usterki. Najczęściej fachowcy niechętnie podejmują się wykonania takich drobnych prac. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych można je wykonać samemu.

Uszkodzenia tynku

Ubytki tynku są najczęściej efektem ich mechanicznego uszkodzenia, np. uderzenia kantem przenoszonego mebla. Jednak w przypadku dość mało odpornych tynków wapiennych (dawniej popularnych) oraz gipsowych (popularnych obecnie) powierzchnię ściany potrafi uszkodzić pazurami pies albo dziecko przy użyciu twardej zabawki.

 

Uszkodzenia tynku powstałe w wyniku osiadania budynku lub zawilgocenia powinien ocenić specjalista. Jeżeli np. tynk odspaja się, bo wadliwie wykonano izolację poziomą, oddzielającą ściany nadziemia od fundamentów i wilgoci gruntowej, to miejscowe naprawy samego tynku nie mają sensu. Najpierw trzeba wyeliminować przyczynę kłopotów.

 

Podstawowy warunek dobrze przeprowadzonej naprawy tynku to właściwe przygotowanie podłoża. Musi być ono pozbawione luźnych, odspajających się fragmentów, brudu i pyłu. Zwłaszcza wąskie szczeliny trudno jest oczyścić, w praktyce dobrze sprawdza się pompka lub gruszka, którą można wydmuchać pył. Takie szczeliny zwykle trzeba też nieco poszerzyć, bo trudno je dobrze wypełnić masą szpachlową.

 

Uszkodzone miejsce po oczyszczeniu i odpyleniu dobrze jest zagruntować, co zwiększa nośność podłoża i poprawia przyczepność.

Jarosław Antkiewicz
fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny