Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Czy warto budować dom energooszczędny?

Od tego numeru BD zaczynamy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczyć będą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer będzie wyjaśniał najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewał wszelkie wątpliwości.

Co oznacza określenie dom energooszczędny?

Polskie prawo nie precyzuje, jaki dom możemy nazwać energooszczędnym. Zdroworozsądkowa definicja mówi, że energooszczędny dom to taki, który zużywa mniej energii niż standardowy, czyli budowany zgodnie z obowiązującymi normami ciepłochronności. Typowy dom ma standard energetyczny na poziomie minimum wymaganego przez prawo. Energooszczędność daje się stopniować – można osiągnąć wynik lepszy o 20% albo o 50% od budynku typowego. Zależy, co zdecydujemy się poprawić oraz ile zechcemy na to wydać. Ponadto, warto wiedzieć że pojęcie energooszczędności zmienia się z upływem czasu. Kilkanaście lat temu współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,50 W/(m2·K), obecnie (od 1 stycznia 2014 r.), wymagany jest o połowę niższy, czyli 0,25, a od 2021 r. nie będzie mógł być większy niż 0,20.

Dlaczego warto budować energooszczędnie?

Przede wszystkim dlatego, aby płacić niskie rachunki za utrzymanie domu. W sondażach Polacy najczęściej podają właśnie ten argument. Jest to bardzo słuszne podejście, szczególnie z uwagi na fakt, że ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i energia elektryczna, stanowią największą część kosztów eksploatacyjnych domu. Tym bardziej, że ceny paliw i energii ciągle rosną i w najbliższych latach nie należy się spodziewać ich spadku.

W jaki sposób postawić taki dom?

Nie ma jednego przepisu na tani w utrzymaniu dom. By mógł nosić miano budynku o minimalnych kosztach eksploatacyjnych, należy jednak przestrzegać dwóch podstawowych reguł:

 

musi być wykonany z dbałością o jakość materiałów i procesów budowlanych. Nie należy kupować wyrobów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniać przypadkowych wykonawców bez fachowego nadzoru;

 

konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy i inspektora nadzoru z doświadczeniem w budowaniu takich budynków. Szczególnie ryzykowne jest powierzenie specjalistycznych robót, np. wentylacji z rekuperatorem, ekipom bez autoryzacji producenta montowanych urządzeń.

fot. DQM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny