Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Instalacje OZE w pytaniach

Z pomp ciepła korzystają w Polsce tysiące użytkowników, którzy przekonali się już, że są one niezawodne, trwałe, praktycznie nie wymagają obsługi i – co najważniejsze – bardzo obniżają koszty ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody. Mimo tego, zdecydowana większość budujących domy nawet nie próbuje rozważać takiej inwestycji. Powód jest banalny: wiedza na temat tych urządzeń jest wciąż bardzo ograniczona, przy czym – co gorsza – dotyczy to także znacznej części osób zajmujących się zawodowo instalatorstwem i techniką grzewczą. Oto kilka podstawowych informacji dotyczących działania i zastosowania pomp ciepła.

Czym jest pompa ciepła i do czego można ją wykorzystać?

Pompa ciepła to urządzenie, które w domowej instalacji grzewczej pełni taką samą rolę, jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służy przede wszystkim do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Niewielkie pompy, o małej mocy, przeznaczone są tylko do tego drugiego celu, co czyni je bardzo interesującym (bo o wiele łatwiejszym w montażu przy zbliżonych kosztach materiałowych) rozwiązaniem konkurencyjnym wobec kolektorów słonecznych. Są też i takie modele pomp, które w porze letniej można zastosować do chłodzenia budynku.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Działanie urządzenia opisuje w poglądowy sposób już sama jego nazwa – pompa ciepła służy do przetłaczania energii cieplnej dostępnej za darmo w otoczeniu, a więc zmagazynowanej w ziemi, wodzie lub powietrzu, do wnętrza budynku.

 

Potrzebna jest do tego energia elektryczna, ale końcowy bilans wypada bardzo korzystnie. Otóż, w przypadku pompy zupełnie przeciętnej pod względem parametrów technicznych, na każdy 1 kW energii potrzebnej do jej napędzania przypadają aż 3 kW pobrane z otoczenia. W rezultacie przy poborze mocy z sieci elektroenergetycznej wynoszącym 1 kW do dyspozycji mamy aż 4 kW użytecznej mocy cieplnej. Zwyczajowo mówi się o takiej pompie, że jej współczynnik COP (stosunek ciepła dostarczonego do budynku do energii elektrycznej zużytej przez pompę) wynosi 4. Oczywiście, im wskaźnik COP większy, tym mniej energii elektrycznej potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła. Jest to więc podstawowy parametr charakteryzujący sprawność energetyczną pompy.

Adam Jamiołkowski
fot. Vaillant

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny